DOPORUČUJI

Tyhle aplikace tvoří v současné době jádro mého osobního systému produktivity. Jsou to aplikace, které používám zpravidla každý den. Musíme si tak skvěle sednout a být kámoši na život a na smrt. Musí být radost s nima pracovat!

Roam Research

a note-taking tool for networked thought
Tuhle aplikaci jsem objevila v polovině roku 2020, ale od té doby už žádnou jinou note-taking aplikaci nehledám. Stala se z ní centrální aplikace mého osobního systému produktivity (můj second brain). Under the hood je Roam Research grafová databáze. Poznámky tak lze jednoduše například obousměrně provázat. Zatím je Roam pouze webová aplikace, ale do budoucna je v plánu desktopová i mobilní verze. I přes to, že tahle aplikace je na trhu jen krátce si dovolím tvrdit: tohle je budoucnost! Roam můžete na měsíc vyzkoušet zdarma. Předplatné pak rozhodně nepatří mezi nejlevnější (osobně mám scholarship na 50% slevu). Pokud byste hledali free alternativu, doporučuji zkusit aplikaci RemNote.
#knowledgeManagement #organizace #produktivita

Things

the award-winning personal task manager that helps you achieve your goals
Things je od začátku roku 2020 s přehledem má jednička mezi aplikacemi osobních task managerů. Pokud oceňujete minimalismus a krásné do detailu promyšlené aplikace, pak byste Things měli rozhodně vyzkoušet. Naprosto odzbrojující je její funkčnost quick capture a vytváření úkolů z emailů a webových stránek. Aplikace je však pouze pro Apple. Jako alternativu pro Windows/Android mohu doporučit aplikaci Todoist, kterou osobně řadím na stříbrnou pozici v boji osobních task managerů.
#produktivita #organizace #AppleExclusive

Toggl track

effortless time tracking and reporting
Divili byste se, kolik času strávíte každý den různými činnostmi. Já už se nedivím. Mám Toggl track a měřím si čas u všech úkolů, na kterých pracuji. Mohu tak lépe plánovat, protože nehádám z křišťálové koule, kolik času mi nějaký úkol zabere, ale svůj odhad zakládám na historii naměřených dat. Toggl track navíc podporuje techniku Pomodoro s nastavitelnou délkou intervalů pro práci a přestávky. Aplikace je webová, ale je dostupná i desktopová a mobilní verze. Toggl nabízí také nějaké placené funkce, ale já aplikaci používám ve verzi zdarma a nic mi nechybí.
#produktivita

Google Drive

online storage
V současnosti ukládám 99 % svých dokumentů do cloudu pomocí Google Drive. Uložiště 2 TB mě stojí 3 000 Kč ročně. Kromě toho, že dokumenty mám synchronizované mezi všemi zařízeními jsem také v klidu, co se týká zálohy. Ačkoliv si svůj počítač zálohuji na externí disk pravidelně každý týden, díky Google Drive mám vše zálohované okamžitě. Navíc more backups, more peaceful sleep!
#organizace

Paperpile

reference manager
Každý, kdo pracuje s informacemi, by měl mít nějaký systém pro správu citací a dokumentů. Citační manažer je aplikace, která se na tento druh práce specializuje. Osobně jsem ještě vyzkoušela Mendeley, ZoteroEndNote. Nakonec vyhrál Paperpile. Vyhovuje mi hlavně, že dokumenty mohu číst na svém iPadu, anotovat je a pak tyto anotace jednoduše exportovat. Skvělé je také přímé propojení s Google Drive, což je mé hlavní řešení pro ukládání dokumentů do cloudu. Paperpile je placená webová aplikace, má ale i mobilní verzi pro iOS i Android.
#knowledgeManagement #organizace

Instapaper

tool for saving web pages to read later
Každý den narazím minimálně na 3 články, které si moc chci přečíst, ale na které teď nemám čas. Díky Instapaper si tyhle články na jedno kliknutí uložím na později. Jakmile mám chuť si něco přečíst nebo se podívat na nějaké video, vše na mě přehledně čeká uložené v Instapaper. Jedná se o webovou aplikaci, stáhnout si ale můžete i mobilní verzi pro iPhone/iPad nebo Android.
#knowledgeManagement #organizace

Readwise

sync, organize and review your highlights from Kindle, Instapaper, Pocket, iBooks, and more
Zcela bezkonkurenční aplikace, která šetří spoustu času. Automaticky mi synchronizuje všechny highlights z e-knih a článků do Roam Research, kde je poté zpracovávám dále. Readwise umožňuje synchronizovat highlights ze spousty různých zdrojů/aplikací a kromě Roam Research se umí přímo napojit i na EvernoteNotion. Readwise je webová aplikace, ale nabízí i mobilní verzi. Osobně mobilní verzi využívám tak, že si v ní každý den projdu 5 náhodných highlights z knih, které jsem v minulosti četla. Highlights můžete proměnit i ve flashcards. Aplikace je placená, ale nabízí trial zdarma. Pokud se v aplikaci zaregistrujete přes tento odkaz, dostaneme oba měsíc zdarma 🙂
#knowledgeManagement #organizace #spacedRepetition

NeuraCache

flashcards
Jako fanoušek techniky spaced-repetition si zapamatovávám informace pomocí flashcards. Dlouhou dobu jsem používala Anki (a pořád mohu Anki doporučit). Nakonec jsem ale přešla k mnohem jednodušší aplikaci NeuraCache. Kartičky si vytvářím v Roam Research a do NeuraCache je pouze importuju. Tuhle aplikaci doporučuji vyzkoušet, pokud chcete karty vytvářet stejně jako já importem z vaší note-taking aplikace, Kindle nebo Twitteru. NeuraCache je mobilní aplikace pro iOS i Android. Má verzi zdarma, osobně ale používám placenou verzi (cca 45 Kč měsíčně).
#studium #spacedRepetition

TextExpander

quickly insert text anywhere you type
Píšete často to samé dokola? Věřím že ano, každý to děláme. Ať už je to psaní našeho emailu, telefonního číslo nebo něčeho komplexnějšího jako template pro Roam Research. Díky TextExpanderu ušetřím spoustu času. Například když napíšu „rrrec“ dostanu místo toho

- [[recepty]]
- Tags::
- Ingredients::
- Source::
- Image::
- Directions::

Což je můj template do Roam Research pro „stránku“ receptu. 🙂
#produktivita

Mathpix Snip

scanner app for Math and Science
Výborná aplikace, pokud potřebujete přepsat nějaký matematický vzorec či tabulku do LaTeX a nemáte zdroj. Typicky když čtete nějaký vědecký článek, skripta nebo knihu a zaujme vás nějaký vzorec. Díky tomuto nástroji jej nemusíte opisovat ručně. Pouze „naskenujete“ danou oblast a Mathpix vám vrátí zápis v LaTeX. Studenti mají 100 skenování měsíčně zdarma. Aplikace je dostupná pro všechny hlavní platformy a má desktopovou i mobilní verzi.
#produktivita #LaTeX

LastPass

password manager
Citlivé údaje neukládám ani na Google Drive ani do Roam Research, ale pouze do LastPass. Žádná hesla tak nenosím v hlavě. Pamatuji si jen jedno tzv. master heslo do LastPass. Ten mi pak pomocí rozšíření v Chrome doplňuje přihlášení do všech aplikací a účtů. Osobně nemohu porovnávat s jinými správci hesel. LastPass byl první, který jsem vyzkoušela, ale nikdy jsem neměla potřebu hledat alternativu. Používám jej ve verzi zdarma. LastPass je webová aplikace, ale má i mobilní a desktopovou verzi.
#bezpečnost #organizace

Hook

universal linking and navigation
Nejnovější člen mé kolekce aplikací v mém osobním systému produktivity. Ještě jsem ji zcela neprozkoumala, ale už teď věřím, že to bude cenný přírůstek do rodiny. Hook umožňuje vygenerovat link téměř na cokoliv, například na soubor, složku nebo email. Link pak můžete v textové podobě uložit kamkoliv (já si například takto do Roam Research ukládám odkaz na emaily, které si chci do budoucna uchovat). Aplikace je pouze pro MacOS a je placená (ve free verzi je značně omezená funkčnost), nabízí ale pěknou slevu pro akademiky.
#produktivita #organizace #AppleExclusive

Spotify

digital music, podcast, and video streaming service
K pořádné práci patří pořádná hudba. Spotify je moje number one aplikace pro poslech hudby i podcastů. Základní verze je zdarma, osobně používám placenou verzi (cca 160 Kč měsíčně). Pokud Spotify také používáte, můžete si poslechnout mé playlisty (doporučuji omrknout playlist pro hlubokou a mělkou práci).
#produktivita

Dále doporučuji vyzkoušet

Tyhle aplikace používám příležitostně. Případně se jedná o alternativy aplikací, které jsem uvedla v předchozí sekci. Stále se ale jedná o výběr aplikací, se kterými mám dobrou zkušenost.

Notion

all-in-one workspace — task manager, docs, projects, team wiki
Notion je další skvělá aplikace pro osobní produktivitu. Věřím, že si stejně jako já, zamilujete Notion databáze. Bývala to moje hlavní aplikace na psaní poznámek, dokud jsem neobjevila Roam Research. Věřím, že Notion ale stále někdy v budoucnu využuji. Líbí se mi, že každou stránku můžu jednoduše s někým sdílet jako webovou stránku. Aplikace podporuje i práci v týmu. V základní verzi pro osobní použití je zdarma a pro studenty/učitele je zdarma i verze Personal Pro. Notion je webová aplikace, ale nabízí i desktopovou a mobilní verzi.
#organizace #produktivita

Todoist

personal task manager
Pokud bych nebyla součástí Apple kultu, pak bych používala aplikaci Todoist jako svůj osobní task manager (ale protože jsem, tak používám aplikaci Things). Todoist je však také velmi povedený osobní task manager, který má spoustu podobných funkcí jako Things. Rozhodně jej vyzkoušejte pokud hledáte aplikaci pro Windows/Android.
#produktivita #organizace

RemNote

spaced-repetition note-taking app
RemNote doporučuji jako free alternativu k aplikaci Roam Research. Podobně jako Roam funguje na principu grafové databáze a umožňuje tak jednoduché provázání poznámek. Navíc podporuje techniku spaced-repetition. Vaše poznámky tak mohou fungovat rovnou jako paměťové kartičky, jejichž obsah se vám bude automaticky po určitých časových intervalech připomínat.
#knowledgeManagement #produktivita #organizace

ClickUp

project management tool
Hlavní motto aplikace ClickUp je „One app to replace them all.“ (podobné motto má i Notion). Pokud zastáváte stejnou filozofii, pak tuhle aplikace rozhodně omrkněte. Sama jsem ji nějakou dobu používala. Líbit se vám bude také v případě, že vám přijde, že vás většina aplikací omezuje. Ne ClickUp. Tuhle aplikaci si můžete customizovat všemožnými i nemožnými způsoby. Využijete ji nejen na správu osobních záležitostí, ale i na práci v týmu.
#produktivita #organizace

Pocket

tool for saving web pages to read later
Pocket je jedna z alternativ k aplikaci Instapaper. Nabízí též možnost ukládat články a videa na později. Oproti Instapaper nabízí větší možnost organizace — hierarchické tagování. Zase má ale o trochu dražší předplatné.
#knowledgeManagement #organizace

Anki

flashcards
Aktuálně nejkomplexnější aplikace pro tvorbu paměťových karet, kterou znám. Na první dobrou není úplně intuitivní a přitažlivá, ale když si zvyknete, poslouží vám jaká žádná jiná aplikace tohoto typu. Anki je open-source a je zdarma (výjimkou je aplikace pro iPhone, která stojí jednorázově cca 600 Kč — totally worth it though).
#studium #spacedRepetition

Zotero

reference manager
Zotero doporučuji jako free alternativu k aplikaci Paperpile. Osobně mi u Zotera chyběla aplikace pro iPhone/iPad. Nějaké aplikace třetích stran sice jsou, ale osobně jsem s nimi neměla moc dobrou zkušenost. Pokud ale s citačním manažerem začínáte, určitě Zotero mohu doporučit. Zotero je open-source aplikace, která je dostupná pro Windows, Mac i Linux.
#studium #organizace

Zettlr

free and open source Markdown application designed for academic writing
Zettlr je moderní open-source markdown editor. Podporuje štítkování, inline zápis matematiky a mnoho dalšího. Rozhodně aplikaci mohu doporučit. Je zdarma a dostupná je pro Windows, Mac i Linux.
#organizace

OneTab

organize your tabs in a browser
Pokud stejně jako já věčně bojujete s množstvím otevřených záložek v prohlížecí, pak potřebujete OneTab. Tedy pokud jste šťastnými uživateli prohlížeče Google Chrome nebo Firefox. Jiné (zatím) OneTab nepodporuje. Na jedno kliknutí vám otevřené záložky sbalí to jednoho tabu, kde si je přehledně můžete všechny zobrazit a případně zase znovu obnovit. Jen díky OneTab mám v prohlížeči uklizeno. Rozšíření je zdarma.
#organizace