16.7. 2021

(tweetstorm) Pište nedokonalé poznámky!

Snažit se mít kompletní přehled o všech svých nápadech, projektech a znalostech je obtížností srovnatelné s naháněním stáda koček. Ať už používáme jakýkoliv systém organizace, náš poznámkový systém byl, je a vždy bude živoucím nezkrotitelným organismem.

11.6. 2021

Matematická abstrakce systému Zettelkasten

V naší matematické abstrakci budeme permanentní poznámky reprezentovat jako vrcholy. Propojení poznámek (vrcholů), pak budeme zakreslovat jako hrany. Zettelkasten je poté kombinace dvou nelineárních datových struktur: zakořeněného lesa a orientovaného grafu.

11.6. 2021

Naučte se myslet: kompletní návod, jak implementovat digitální Zettelkasten (část první)

Přenést jedna ku jedné Luhmannův Zettelkasten do digitálního světa není těžké. Je to ale správná cesta? Luhmannovi jeho systém fungoval. Když si jej budoval, vytěžil všechny jemu dostupné prostředky tehdejší doby na maximum. Jenže tehdejší doba měla své limity. Pokud jen bez přemýšlení zkopírujeme Luhmannovo řešení, převezmeme i všechny limity analogové doby.

11.5. 2021

(tweetstorm) Učíte? Dejte si pozor na kletbu vědění

Čím déle se něčemu věnujeme, čím víc tomu rozumíme, čím větším expertem v dané oblasti jsme, tím obtížnější je pro nás toto téma učit začátečníky. Kletba vědění (curse of knowledge) je kognitivní zkreslení, kterým trpíme všichni. Jak s ním bojovat? Pár mých nápadů...

21.4. 2021

(tweetstorm) Hej, světe! Je mi 30!

Eliško, je to tady! Dnes je ti 30. Nastává nová éra, kdy studentům bude hloupé ti tykat. Pokud se ale, mé milé já, budeš řídit následujícími 30 radami, všechno zvládneš.

6.3. 2021

Čím víc čtete, tím více zapomínáte? Not anymore. Seznamte se s knihou How to Take Smart Notes

Spousta lidí si zapisuje poznámky (pokud vůbec) ad-hoc způsobem. Pokud při čtení narazí na důležitou pasáž, podtrhnou si ji. Pokud text chtějí okomentovat, napíšou to na jeho okraj. Pokud dostanou nápad, zapíšou si ho do sešitu, který je zrovna po ruce. Tímto způsobem ale skončí s velkým množstvím poznámek v různých formátech a na různých místech. Kniha How to Take Smart Notes má řešení! Jednoduchý, ale přesto revoluční a mocný note-taking systém. Díky němu budete chytřejší, produktivnější, organizovanější a krásnější (I may or may not exaggerate).

29.1. 2021

Nebuď shnilý banán!

Jak vnímají učitelé zkouškové období? Slabší povahy raději tento příspěvek přeskočí, protože zkouškové je pro učitele jako nakupování banánů v supermarketu.