11.6. 2021

Matematická abstrakce systému Zettelkasten

V naší matematické abstrakci budeme permanentní poznámky reprezentovat jako vrcholy. Propojení poznámek (vrcholů), pak budeme zakreslovat jako hrany. Zettelkasten je poté kombinace dvou nelineárních datových struktur: zakořeněného lesa a orientovaného grafu.

11.6. 2021

Naučte se myslet: kompletní návod, jak implementovat digitální Zettelkasten (část první)

Přenést jedna ku jedné Luhmannův Zettelkasten do digitálního světa není těžké. Je to ale správná cesta? Luhmannovi jeho systém fungoval. Když si jej budoval, vytěžil všechny jemu dostupné prostředky tehdejší doby na maximum. Jenže tehdejší doba měla své limity. Pokud jen bez přemýšlení zkopírujeme Luhmannovo řešení, převezmeme i všechny limity analogové doby.

7.6. 2021

(tweetstorm) Moje první dvě permanentní poznámky v Zettelkasten

O Zettelkasten jsem se poprvé začala pokoušet před půl rokem. Ale až dnes (7. června 2021) jsem vytvořila permanent notes (permanentní poznámky), na které se mohu podívat a s klidem prohlásit: „Ano, tohle je Zettelkasten.“ A nic z toho by nebylo možné bez Beau Haan a Roam Book Club.

6.3. 2021

Čím víc čtete, tím více zapomínáte? Not anymore. Seznamte se s knihou How to Take Smart Notes

Spousta lidí si zapisuje poznámky (pokud vůbec) ad-hoc způsobem. Pokud při čtení narazí na důležitou pasáž, podtrhnou si ji. Pokud text chtějí okomentovat, napíšou to na jeho okraj. Pokud dostanou nápad, zapíšou si ho do sešitu, který je zrovna po ruce. Tímto způsobem ale skončí s velkým množstvím poznámek v různých formátech a na různých místech. Kniha How to Take Smart Notes má řešení! Jednoduchý, ale přesto revoluční a mocný note-taking systém. Díky němu budete chytřejší, produktivnější, organizovanější a krásnější (I may or may not exaggerate).

29.1. 2021

Nebuď shnilý banán!

Jak vnímají učitelé zkouškové období? Slabší povahy raději tento příspěvek přeskočí, protože zkouškové je pro učitele jako nakupování banánů v supermarketu.