Problém přetékajícího inboxu: Popis, příznaky, příčiny, prevence a léčba

Přetékající emailová schránka, reading list a neroztříděnými úkoly zaplněná schránka task manageru. To je seznam nejčastějších projevů problému přetékajícího inboxu (PPI) v digitálním světě.

Ale ani v analogovém světě se před tímto problémem neschováme. Nahromaděné špinavé nádobí v dřezu. Přetékající prádelní koš. Sklep hromadící se věcmi s neurčitým využitím.

PPI vznikne, když inbox plníme rychleji než vyprazdňujeme.

Okolí každého inboxu okupují temné síly, které jakmile do něj začnete vkládat věci, začnou hladově přitahovat další.

Nebezpečným příznakem, který PPI často doprovází, je vnitřní odpor jej řešit. Je to jako bychom měli sníst celého mamuta. Jen z té představy se nám dělá špatně, a tak jdeme rychle dělat něco jiného. Tím se ale mamut stává větším, chlupatějším a odpornějším.

Neznám nikoho, kdo by se s PPI nikdy nepotkal. Naopak znám lidi, u kterých se tento problém rozvinul chronicky.

Jak PPI předcházet? A jak ho léčit, když už jsme jím postiženi?

Prevence ⛑

Filtrujte. Každá položka v inboxu = úkol pro vaše budoucí já. Vytvořte si umělou překážku, kterou budete muset vykonat při vložení každé nové položky. A pokud se vám inbox plní automagicky (například emailovými newslettery), pak zdroje přísunu často revidujte.

Vyprazdňujte. Pravidelně! Například v rámci týdenních revizí.

Konzervativní 💊 ale pomalá léčba

Snězte mamuta, kousek po kousku. Na každý den si naplánujte zpracování několika (jedné, tří, nebo pěti) položek z inboxu. Pokud raději plánujete v časových blocích, vyhraďte si denně na zpracování třeba 25 minut.

Rychlejší ale bolestivější 💉 léčba

Sežerte mamuta najednou! Vyhraďte si větší kus času (dle míry zoufalosti vaší situace to může být hodina, den i týden) a celý inbox vyprázdněte.

Radikální 🔪 zákrok

Vyhlaste osobní bankrot. Smažte z inboxu všechny položky. Nutno podotknout, že tohle praktikuji pouze u digitálních inboxů. Bankrot přeplněných košů nevyžehleného prádla se ukázal být finančně nevýhodný.

Méně radikální 🍴 ambulantní zákrok

Archivujte. (Aneb bankrot pro posery.) Pokud na vás jdou mdloby z představy, že byste vše ze svého inboxu smazali, založte si archiv a vše do něj přesuňte. Uklizeno. Tadá!

Amputace 💀

Zrušte inbox. (A verze pro posery: zkuste inbox měsíc nepoužívat.)

Komentáře
  1. Vojtěch Drápal napsal:

    Za mě má tento článek z hlediska (užitečnosti x vtipnosti x stručnosti) nejvyšší skore na celém blogu.

    • Eliška Šestáková napsal:

      Vojto, děkuji! To je pro mě neuvěřitelně užitečný feedback. Zvažovala jsem totiž, že bych tenhle článek odstranila, protože nejde podle mých měřítek dostatečně do hloubky 😀 Takže teď se mi svět otočil o 180 stupňů a budu to muset znovu zvážit. Díky!

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *