Student 2.0: Nauč se učit se

Studujete vysokou školu nebo se připravujete na zkoušku znalostí za účelem získání nějakého certifikátu? Pak určitě také řešíte otázku, jak se správně učit (I know I did). Zkoušku za vás sice neudělám, ale s tou otázkou bych vám snad pomoci mohla. Začátkem listopadu jsem totiž na toto téma měla přednášku pro studenty na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze. Z přednášky jsme pořídili záznam, takže nyní se na Studenta 2.0 můžete upgradovat všichni. Směle do toho. Fandím vám. 

Záznam přednášky

 

Zdroje, ze kterých jsem při přípravě přednášky vycházela:

Rozšiřující čtení

Pokud byste se o principech efektivního učení chtěli dozvědět více, pak doporučuji následující zdroje:

 

Doporučené nástroje

 • [psaní poznámek] ROCKETBOOK
  Rocketbook je zápisník se speciálním „papírem“, který lze po použití umýt vodou. Nikdy se vám tedy nestane, že by vám došlo místo na psaní. Abyste o své poznámky nepřišli, můžete si do telefonu stáhnout zdarma aplikace Rocketbook, která stránky naskenuje a nahraje vám je třeba na Google Drive. Rocketbook sama používám a jsem s ním naprosto spokojená. Pořídit jej můžete na rocketbook.cz a při zadání slevového kupónu „eliskasestakova“, dostanete slevu 16 %.
 • [psaní poznámek] ROAM RESEARCH
  Aplikace pro psaní poznámek, kterou používám já a velmi doporučuji. Je však placená a není nejlevnější (ale jako studenti můžete zažádat o stipendium). Vyzkoušet můžete i aplikaci RemNote jako alternativu, která má i verzi zdarma.
 • [psaní poznámek] REMNOTE
  Tato aplikace by pro vás mohla být zajímavá, ačkoliv sama jsem ji nikdy dlouhodobě nepoužívala. Přijde mi ale, že je podobná aplikaci Roam Research a navíc nabízí i přímou podporu tvorby a procvičování paměťových kartiček.
 • [kreslení a anotování] MICROSOFT ONENOTE
  OneNote podporuje ručně psané poznámky a můžete zde například jednoduše anotovat obrázky. Doporučuji využívat jako doplněk k nějaké z aplikací na psaní poznámek.
 • [znalostní grafy] ORGPAD
  Orgpad je česká aplikace pro tvorbu znalostních grafů (a tedy i myšlenkových map). Rozhodně doporučuji vyzkoušet. Mrkněte například na znalostní graf pro programovací jazyk Closure, znalostní graf pro počítačové sítě, znalostní graf pro matematickou analýzu, znalostní graf pro algoritmy a datové struktury nebo můj znalostní graf pro část látky z předmětu BI-AAG, který jsem ukazovala v rámci přednášky.
 • [paměťové karty] ANKI
  Legendární a zřejmě i nejpoužívanější aplikace pro paměťové kartičky. Je zdarma (až na verzi pro iPhone) a customizovatelná pomocí pluginů. Downside: je hnusná.
 • [paměťové karty] NEURACACHE
  Tuhle aplikaci používám já (ačkoliv občas pořád využívám i Anki). Neuracache používám proto, že do ní lze jednoduše importovat karty z Roam Research a taky je hezčí než Anki.
 • [návyky] HABITICA
  Pokud máte problém se studijními návyky, zkuste si jejich osvojování gamifikovat pomocí aplikace Habitica.
   

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *