Studujete vysokou školu nebo se připravujete na zkoušku znalostí za účelem získání nějakého certifikátu? Pak určitě také řešíte otázku, jak se správně učit (I know I did). Zkoušku za vás sice neudělám, ale s tou otázkou bych vám snad pomoci mohla. Začátkem listopadu jsem totiž na toto téma měla přednášku pro studenty na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze. Z přednášky jsme pořídili záznam, takže nyní se na Studenta 2.0 můžete upgradovat všichni. Směle do toho. Fandím vám.
Záznam přednášky
Zdroje, ze kterých jsem při přípravě přednášky vycházela:
Rozšiřující čtení
Pokud byste se o principech efektivního učení chtěli dozvědět více, pak doporučuji následující zdroje:
- [kniha] NAUČ SE TO! JAK SE S POMOCÍ VĚDY EFEKTIVNĚJI UČIT A VÍCE SI PAMATOVAT
Must read!
- [kniha] JAK SI DĚLAT CHYTRÉ POZNÁMKY. ČTĚTE, PIŠTE A PŘEMÝŠLEJTE S POMOCÍ LEGENDÁRNÍ METODY ZETTELKASTEN
Moje aktuálně nejoblíbenější kniha. Rozhodně také doporučuji přečíst. Začít můžete třeba článkem, který jsem o knize napsala: Čím víc čtete, tím více zapomínáte? Not anymore. Seznamte se s knihou How to Take Smart Notes.
- [kniha] ATOMOVÉ NÁVYKY
Pokud máte problém s prokrastinací (kdo nemá?), pak by vám tato kniha mohla pomoci.
- [kniha] HLUBOKÁ PRÁCE
Nice to read. Cal Newport, autor knihy, tu vysvětluje rozdíl mezi hlubokou a mělkou prací. Najdete tu i sadu doporučení, jak do svého života dostat více hluboké práce.
- [článek] JAK SI ZAPAMATOVAT ÚPLNĚ COKOLIV A SKORO NAVŽDYCKY
Snad legendární článek, který komiksovým a vtipným způsobem popisuje princip rozloženého učení a paměťových kartiček.
- [článek] HOW TO WRITE GOOD PROMPTS: USING SPACED REPETITION TO CREATE UNDERSTANDING
Trochu odbornější a hlubší článek, ve kterém se autor zabývá problematikou tvorby dobrých paměťových kartiček.
- [článek] USING SPACED REPETITION SYSTEMS TO SEE THROUGH A PIECE OF MATHEMATICS
Opět trochu hlubší a odbornější článek. Autor zde na příkladu popisuje, jak používá Anki (paměťové kartičky) k porozumění matematickým důkazům, definicím, větám apod.
- [článek] HOW I USE ANKI TO LEARN MATHEMATICS
Lehčí čtení, ve kterém jeden ze studentů sepsal své zkušenosti s použitím Anki pro tvorbu matematických paměťových kartiček.
Doporučené nástroje
- [psaní poznámek] ROCKETBOOK
Rocketbook je zápisník se speciálním „papírem“, který lze po použití umýt vodou. Nikdy se vám tedy nestane, že by vám došlo místo na psaní. Abyste o své poznámky nepřišli, můžete si do telefonu stáhnout zdarma aplikace Rocketbook, která stránky naskenuje a nahraje vám je třeba na Google Drive. Rocketbook sama používám a jsem s ním naprosto spokojená. Pořídit jej můžete na rocketbook.cz a při zadání slevového kupónu „eliskasestakova“, dostanete slevu 16 %.
- [psaní poznámek] ROAM RESEARCH
Aplikace pro psaní poznámek, kterou používám já a velmi doporučuji. Je však placená a není nejlevnější (ale jako studenti můžete zažádat o stipendium). Vyzkoušet můžete i aplikaci RemNote jako alternativu, která má i verzi zdarma.
- [psaní poznámek] REMNOTE
Tato aplikace by pro vás mohla být zajímavá, ačkoliv sama jsem ji nikdy dlouhodobě nepoužívala. Přijde mi ale, že je podobná aplikaci Roam Research a navíc nabízí i přímou podporu tvorby a procvičování paměťových kartiček.
- [kreslení a anotování] MICROSOFT ONENOTE
OneNote podporuje ručně psané poznámky a můžete zde například jednoduše anotovat obrázky. Doporučuji využívat jako doplněk k nějaké z aplikací na psaní poznámek.
- [znalostní grafy] ORGPAD
Orgpad je česká aplikace pro tvorbu znalostních grafů (a tedy i myšlenkových map). Rozhodně doporučuji vyzkoušet. Mrkněte například na znalostní graf pro programovací jazyk Closure, znalostní graf pro počítačové sítě, znalostní graf pro matematickou analýzu, znalostní graf pro algoritmy a datové struktury nebo můj znalostní graf pro část látky z předmětu BI-AAG, který jsem ukazovala v rámci přednášky.
- [paměťové karty] ANKI
Legendární a zřejmě i nejpoužívanější aplikace pro paměťové kartičky. Je zdarma (až na verzi pro iPhone) a customizovatelná pomocí pluginů. Downside: je hnusná.
- [paměťové karty] NEURACACHE
Tuhle aplikaci používám já (ačkoliv občas pořád využívám i Anki). Neuracache používám proto, že do ní lze jednoduše importovat karty z Roam Research a taky je hezčí než Anki.
- [návyky] HABITICA
Pokud máte problém se studijními návyky, zkuste si jejich osvojování gamifikovat pomocí aplikace Habitica.