Odvrácená strana obousměrných odkazů

Tento text byl součástí jedné z Tajemných nových poznámek, obsahového newsletteru, který vám pomůže lépe přemýšlet, efektivně se nachytřovat a ovládnout informační chaos. Zdarma. Přidejte se k posádce, ať vám žádná tajemná poznámka neunikne.

Má je Obsidian. Má je Notion. Má je Logseq. Má je už i Evernote. A má je samozřejmě i poznámková aplikace, kterou používám já, Roam Research.

Koho? Co?

Obousměrné odkazy. Zpětné odkazy. Prostě bi-directional links. Dnes už v podstatě základní funkce každé moderní poznámkové aplikace.

Funguje to jednoduše. Píšete si poznámky a občas dáte nějaké [[slovo]] do hranatých závorek1. To způsobí, že pro dané slovo vznikne samostatná poznámka (stránka či dokument) a vy při jejím otevření uvidíte všechny poznámky, ve kterých jste dané slovo pomocí odkazu zmínili. 

Chce to názornou ukázku, že? 

Vlevo máme poznámku, ve které máme zapsané výpisky z knihy Thinking in Systems. V prvních dvou výpiscích mluvíme o systému, a tak slovo [[systém]] dáme do hranatých závorek. To způsobí vznik poznámky s názvem systém a automagické přidání dvou zmíněných výpisků do sekce propojených odkazů.
A stejně jednoduše můžeme přidávat další související poznámky. Kdykoli budeme psát něco souvisejícího se systémem, tak postačí, když dáme slovo systém do hranatých závorek. Jakmile pak budeme v budoucnu informace o systému hledat, stačí otevřít tuto poznámku.

How cool is that?

Well. It is cool. Until it isn’t.

Konkrétně to přestane být cool ve chvíli, když na slovo systém začneme odkazovat často. Been there, done that. Pak totiž v sekci propojených odkazů uvidíte třeba stovky poznámek souvisejících se systémem. Jenže… 
… souvisejících jak

Vykoukat odpověď na tuhle otázku z neseřazeného seznamu stovek poznámek není snadné. Jenže. Pokud nevíme, jakou přesnou souvislost poznámka se systémem má a jaké souvislosti mají jednotlivé poznámky v sekci propojených odkazů mezi sebou, pak se nám těžko z téhle kolekce informací pro nás vykřesává něco užitečného. 
Užitečnost poznámky se snižuje s každou další související poznámkou, kterou s danou poznámkou propojíme.

Irritating? Ah, yes. One of your Earth emotions.

Někdo bohužel této frustraci podlehne a vzdá se. Zlomí nad obousměrnými odkazy hůl a přestane je k organizování znalostí používat. Přestane klíčová slova dávat do hranatých závorek, protože nechce dále snižovat hodnotu svých poznámek.

Škoda. 

Obousměrné propojování poznámek nám může při organizaci znalostí hodně pomoci, ale nesmíme přestat moc brzo. Nesmíme zůstat pouze u… 

[SUSPENSEFUL MUSIC PLAYING] 

… vytváření odkazů. 

Moje doporučení zní, abyste se na sekci propojených odkazů přestali koukat jako na trvalé uložiště poznámek souvisejících s daným tématem a začali na něj pohlížet jen jako na uložiště dočasné. Jako na inbox.

V praxi to znamená, že související poznámky budou v sekci propojených odkazů žít pouze do doby, než je zapracujete do těla hlavní poznámky. Přičemž zapracováním nemyslím pouhé zkopírování. Ne. Měli byste se zamyslet nad tím, jak propojená poznámka souvisí s obsahem, který už v těle poznámky máte. Zapracování tedy může znamenat přidat novou větu či odstavec. Může to znamenat, že něco v těle poznámky přepíšete. Nebo doplníte odkaz. Nebo něco smažete. 

Ukaž. Ukaž. Ukaž příklad, Eliško.

A tohle zapracování uděláte pro každou další budoucí související poznámku. Když pak v budoucnu budete potřebovat poznámky k systému, budete mít k dispozici strukturovaný text, ze kterého budou jasné vzájemné souvislosti.

Užitečnost poznámky se bude zvyšovat s každou další související poznámkou, kterou do těla dané poznámky zapracujete.

How cool is that?

Well. It is cool. Until… Cože? Máte na mě nějakou otázku?

„To zabere spoustu času, Eliško!“

Jo, to vlastně není otázka, že? 

Jako reakci na vaši námitku si zapůjčím slova Sönkeho Ahrense, který ve své knize Jak si dělat chytré poznámky reagoval na obdobnou námitku vůči zettelkasten.

„Častá námitka, že tvorba poznámek a jejich zařazování do zettelkasten [v našem případě zařazení poznámek ze sekce propojených odkazů do těla hlavní poznámky] zabere moc času, je krátkozraká. Vždyť psaní, tvorba poznámek a přemýšlení nad možnými souvislostmi je přesně ta […] elaborace, kterou k učení potřebujeme. Skutečnou ztrátou času je si z četby nic neodnést, protože nám bylo zatěžko se chvíli pořádně zamyslet nad jejím obsahem.“

Shrnuto a podtrženo?

Když se dostanete do situace, že v sekci propojených odkazů uvidíte hromadu poznámek a budete frustrovaní, že to pro vás není užitečné, tak se zastavte. Zastavte se a zamyslete se, zdali by se nedalo přiřazení odkazu vnímat jen jako dočasný krok. Zdali byste sekci propojených odkazů nemohli vnímat jen jako inbox, ze kterého budete postupně poznámky vybírat a zapracovávat do těla hlavní poznámky. 

Oslovil vás tento článek? Ušel? Nebo vás nezaujal? Klikněte mi hodnocení (anonymně) nebo napište komentář. Pomůžete mi tím tak pro vás tvořit lepší obsah. 💛

  1. Obalení slova či slovního spojení do hranatých závorek je snad nejčastější způsob pro tvorbu obousměrného odkazu. Nicméně není jediný. Třeba v Evernote se obousměrné odkazy vytváří přes menu. ↩︎
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *