Máte to podobně?
Máte seznam knih, článků nebo podcastů, které chcete projít, ale který se neustále prodlužuje? Máte pocit, že nikdy nemáte dost času na pořádné zpracování toho, co čtete nebo posloucháte? Sbíráte výpisky, ale nemáte čas se k nim vracet? Přeskakujete mezi nachytřovacími zdroji, protože máte strach, že vám něco důležitého uteče? Když si na nachytřování uděláte čas, máte pocit, že je ho zoufale málo a musíte spěchat? Vyhýbáte se hlubší práci se zdroji, protože „není čas“? Jste zahlcení objemem informací?
Pokud jste u většiny otázek souhlasně pokyvovali hlavou, trpíte nachytřovací chudobou.
Tedy stavem, který definuji jako pocit, že máte až příliš mnoho nachytřovacích zdrojů, které byste chtěli projít, ale zoufale málo času a prostoru na jejich smysluplné zpracování.
Nebojte, nejste v tom sami.
Já sama mám kilometry dlouhý seznam nachytřovacích zdrojů, ke kterým bych se ráda dostala. Taky se často cítím pozadu. A když už si konečně čas na nachytřování vyhradím, místo radosti z procesu cítím tlak na výkon. Soustředím se na výstup. Na výsledky. A poznámky, které přitom vzniknou? Ty mi často víc připomínají, co jsem ještě nestihla v praxi využít, než aby mi skutečně sloužily.
A tak jsem začala hledat cestu ven. Jak snížit nachytřovací chudobu a posílit nachytřovací blahobyt. Jak se dostat do stavu, kdy mám na smysluplné nachytřování dostatek času a prostoru.
Na začátek jsem si sepsala 4 tipy, kterých se chci v následujících týdnech držet. Možná pomůžou i vám.
Někdo zettelkasten miluje, jiného dusí. Někdo při nachytřování radši čte, jiný preferuje video. Někdo si poznámky píše raději rukou, někdo digitálně. To, co naplňuje při nachytřování mě, nemusí fungovat vám — a naopak.
Pokud chcete zjistit, jaké nachytřovací aktivity naplňují zrovna vás, udělejte si nachytřovací audit.
Jak na to?
Po dobu jednoho až dvou týdnů si veďte jednoduchý záznam: Jaké nachytřovací aktivity děláte? Například čtení knihy X, poslech podcastu Y, zpracování letmých poznámek, psaní výpisků nebo rozvoj existujících permanentních poznámek. Jak jste se při nich cítili? Po každé aktivitě si zaznamenejte, jakou známku byste jí dali — na škále od 1 do 10. Převládaly pozitivní pocity jako zaujetí, smysluplnost, flow? Nebo spíš negativní jako úzkost, vyčerpání, nuda, sebeobviňování?
A co pak?
Podívejte se na svá data. Které nachytřovací aktivity vám přinášejí energii? Které vás vysávají? Všímejte si vzorců. Může v tom hrát roli: typ zdroje (kniha vs. podcast), forma zpracování (rychlé výpisky vs. pečlivé poznámkování), čas nebo místo, kdy se tomu věnujete.
Tímhle jednoduchým auditem odhalíte, jaký je váš ideální způsob nachytřování.
„Knihy, které čtu kvůli práci, čtu v pracovním čase. Because why the fuck not. Nechápu, proč by se čtení mělo neustále řadit na nějakou druhořadou kolej, že až všechno udělám, budu se vzdělávat.“
— Michelle Losekoot
Ehm. Kde to můžu podepsat?
Jestli vás nachytřování baví (což předpokládám, když čtete tenhle newsletter), možná cítíte výčitky, když se mu věnujete „v pracovní době“. Protože tehdy se přece pracuje. A vy u nachytřování máte pocit, že se „jen bavíte“. A tak ho odsouváte… až po práci. Jenže víte, co to je? Cesta k workoholismu.
Pokud se vzděláváte kvůli práci, dělejte to v pracovním čase, protože jak píše Michelle: „Vzdělávání je numero uno tvýho budoucího úspěchu, takže zařadit ho do primárních denních aktivit mi dává smysl.“
No jo, Eliško. Ale co osobní nachytřování? Pro radost, zdraví, vnitřní růst?
To si samozřejmě také zaslouží prostor. A proto…
Čekat, až se nám čas na nachytřování uvolní sám od sebe? To nefunguje. Musíme být proaktivní.
Vyhraďte si na nachytřování pravidelný blok v týdnu — třeba sobotu ráno. A udělejte z toho rituál. Vždycky si třeba uvařte kakao, sedněte si na balkon a pusťte vážnou hudbu… A abyste té chvíli dodali na důležitosti, dejte jí jméno. Co třeba: Nachytřovací mise, Chytrá hodinka nebo Ranní poznámka?
Tenhle čas věnujte osobnímu nachytřování. Tedy tématům, která nesouvisí s vaší profesí, ale pomáhají vám jako člověku — třeba spánek, strava, vztahy, výchova dětí, nebo osobní rozvoj.
Díky tomuto rituálu nebudete mít výčitky, že se těmto oblastem nevěnujete. Budete vědět, že každý týden máte na tento typ nachytření vyhrazen čas.
Abyste předešli zahlcení, je třeba neříkat každému nachytřovacímu zdroji „ano“. Ano? Ne.
Říct „ne“ novému tipu na knihu, video či podcast, který vám někdo doporučí nebo na vás někde vyskočí, je těžké. Mnohem snazší je vzít ho a uložit si ho „na potom“. Jenže právě tohle vás může časem zahltit. Ale ne, když s tím budete pracovat chytře.
Místo jednoho dlouhého seznamu si vytvořte menší, lokální seznamy podle témat, projektů nebo otázek, které řešíte. Například: právě teď řešíte zettelkasten? Otevřete si poznámku „zettelkasten“ a podívejte se, jaké zdroje jsou u této poznámky uvedeny.
No jo, Eliško… Jak se tam ale ty zdroje dostanou?
Jednoduše. Dáte je tam vy. Při přehledovém nachytřování.
Nachytřování totiž rozdělíte na dvě fáze:
Pak se vám budou líbit Tajemné nové poznámky — můj obsahový newsletter, kde najdete podobná témata i exkluzivní pohled pod kapotu mého poznámkového systému (alias mé poznámkové lodi).
Jednou měsíčně. V sobotu. Do 10 minut přečteno.
Připojte se k více než 1 000 poznámkářům, kteří už jsou součástí posádky. 🖖