Podle čeho si (ne)vybírat nachytřovací zdroj ke čtení či poslechu

Jak si vybudovat poznámkový systém? Jak se spolehlivě nachytřovat? Jak lépe přemýšlet? Těmto a obdobným otázkám se věnuji ve svém obsahovém newsletteru Tajemné nové poznámky. Zaujalo vás to? Let me arm you with that knowledge! Vyplňte níže svůj email a přidejte se tak k více než 600 poznámkářkám a poznámkářům, kteří Tajemné nové poznámky odebírají. 

Je. To. Tady.

Dočetla jsem knihu. Absolvovala online kurz. Doposlechla podcast.

Potřebuji se rozhodnout. Rychle. Ale hlavně správně! Jakému nachytřovacímu zdroji budu svou pozornost věnovat teď? Co si mám ze svého obsahového mrazáku vybrat dalšího?

Obsahového mrazáku. To je dobrý pojem, ne? Použila ho nedávno jedna šikovná poznámkářka, která u mě byla na konzultaci. A mně se líbil tak moc, že jsem se ho rozhodla adoptovat. Obsahový mrazák je jakýsi seznam „četby“. Nejsou tu ale jen knihy či články, jak slovíčko „četba“ napovídá. Ne. Odložit si sem můžete i ostatní nachytřovací zdroje jako jsou kurzy, videa či podcasty. Počkají tu na vaše budoucí já. Zamražené. V hibernaci.

Obsahový mrazák byl pro mě roky místem, kam jsem se vydávala, kdykoli jsem dočetla či doposlouchala nějaký nachytřovací zdroj. Byl to vždy moment vzrušující, ale zároveň také frustrující. 

Proč frustrující?

Nemohla jsem totiž přijít na způsob, jak si další položku ze svého mrazáku vybrat, aby to pro mě bylo uspokojující. Žádná z metod se nezdála být ta pravá.

Svůj obsahový mrazák jsem procházela shora dolů, zdola nahoru, zleva doprava, zprava doleva, od nejstarších položek i od nejnovějších. Dokonce jsem si zdroj zkoušela vybírat i se zavřenýma očima. Jakože náhodně. Tuhle myšlenku jsem nakonec dotáhla až tak daleko, že jsem celý svůj mrazák přebudovala na náhodný generátor. Když jsem chtěla další nachytřovací zdroj, ani jsem ho tak nemusela otevírat. Jen jsem klikla na tlačítko a z mrazáku náhodný nachytřovací zdroj vypadl.

U ničeho jsem ale dlouhodobě nevydržela. Každá metoda mě totiž dříve či později dovedla do situace, že jsem do mrazáku začala chodit méně a méně. Moje nachytření ochabovalo.

Příčina mé nechutě chodit do mrazáku byla jasná. Zaostávala jsem totiž ve zpracování poznámek ze zdrojů, které jsem už přečtené či poslechnuté měla. V důsledku toho mi má mysl bránila pustit se do nachytřovacího zdroje nového. Připomínala mi, že pokud si ty starší zdroje neopoznámkuji, byla jejich konzumace ztrátou času.

Jenže mně se ty poznámky taaak moc dělat nechtělo. 

Oddávala jsem se proto sebemrskačským seancím, jejichž ústředním tématem byla moje lenost. Jiné vysvětlení, proč nejsem schopná si poznámky zpracovat, mě nenapadalo.

Nakonec jsem ale z téhle situace přece jen našla cestu ven. Ale až po letech. Řešení bylo totiž schované na takovém místě, kde mě nenapadlo jej hledat.

Víte, jestli jsem si totiž jednou věcí ve svém nachytřovacím procesu byla jistá, tak to bylo to, že výběr dalšího nachytřovacího zdroje ke čtení či poslechu začíná v obsahovém mrazáku. Dává to smysl, ne? Intuitivně. A to byl kámen úrazu. Bylo to pro mě tak samozřejmé, že mě ani nenapadlo tohle zpochybňovat. Až jednou…

minulém článku jsem zmiňovala, že s nakladatelstvím Melvil chystáme online kurz Džungle poznámkových aplikací: Jak se v ní neztratit a najít tu svou. Vzpomínáte?

V rámci přípravy tohoto kurzu jsem se rozhodla provést beta testování s reálnými zájemci o kurz. To mě přivedlo na myšlenku, že jsem o beta testování obsahu četla v knize Write useful books (affiliate link). Bohužel to byla jedna z těch knih, ke které jsem se nedokázala vrátit a zpracovat z ní poznámky. Ačkoliv je ta kniha skvělá a doporučila bych ji tvůrcům obsahu všema deseti. „Co se dá dělat,“ vzdychla jsem a nalistovala kapitolu o beta testování, abych se do ni ponořila znovu.

Na jeden nádech jsem ji přečetla a na další dva zapracovala všechny poznámky do svého poznámkového systému.

Počkat. Cože? 

Samotnou mě zarazilo s jakou lehkostí mi to poznámkování šlo. Vždyť když jsem četla knihu před rokem, tak jsem se k tomu poznámkování nemohla za žádnou cenu dokopat. A teď mi to jde tak snadno? Co se změnilo? Knížkou to evidentně není. Vždyť ta zůstala stejná.

Ano. Myslíte si to správně. Změnilo se to, že když jsem knihu četla před rokem, neměla jsem ještě nic, co bych mohla beta testovat. V danou chvíli jsem znalosti z knihy nepotřebovala. Hodily by se mi až do budoucna. Možná. A v důsledku toho jsem se tak nemohla donutit poznámky z knihy zpracovat.

Četla jsem výbornou knihu, ale ve špatný čas!

Oh. My. Zettelkasten.

Tuhle svou reakci jsem musela experimentálně ověřit na více datech. Začala jsem si tedy všímat, u kterých nachytřovací zdrojů mi dělá a naopak nedělá problém je řádně opoznámkovat. A tak jsem ji našla. Uspokojivou odpověď na otázku: Jakému nachytřovacímu zdroji mám věnovat svou pozornost poté, co zpracuji ten stávající?

Dovolte mi vám odpověď prezentovat formou kuchařky.

Výchozí situace: Právě jste dočetli knihu. Absolvovali kurz. Nebo třeba doposlechli podcast. Řešíte jaký nachytřovací zdroj si pro čtení či poslech vybrat jako další.

Pozor!

Nedívejte se do svého obsahového mrazáku! Místo toho proveďte následující…

Krok 1. Zeptejte se sami sebe: Co teď aktuálně řeším? Co mě pálí? Co mě teď zajímá? Jaké téma? Jaké problémy chci/potřebuji vyřešit? Na jaké otázky chci/potřebuji najít odpovědi? Kam mě to v tuto chvíli nejvíce táhne?

Jakmile máte odpověď, pokračujte krokem 2.

Krok 2. Mám k danému tématu, problému či otázce už vytvořenou poznámku ve své zettelkasten (poznámkovém systému)?

Pokud ne, pokračujte krokem 3. Pokud ano, pokračujte krokem 4.

Krok 3. Vytvořte si danou poznámku (zpravidla to bude poznámka přehledová či rejstříková). Následně začněte hledat nachytřovací zdroje, které by vám s rozvojem této poznámky mohly pomoci. Máte? Pak zároveň máte i odpověď na svou otázku, jaký nachytřovací zdroj byste si pro čtení či poslech měli vybrat jako další.

Krok 4. Podívejte se, zdali vaše minulé já s touto poznámkou už nepropojilo (například pomocí obousměrných odkazů) nějaké potenciálně užitečné nachytřovací zdroje. Pokud ano, pak již víte, do čeho se zaposlouchat či začíst. Pokud ne, nastal čas tyto potenciálně užitečné zdroje najít. Jakmile je najdete, budete vědět, jaký nachytřovací zdroj byste si pro čtení či poslech měli vybrat jako další.

That’s it. Chcete příklad? 

Řečnická otázka.

Já jsem si před pár dny v kroku jedna uvědomila, že aktuálně nejvíce řeším, zdali bych se doopravdy mohla uživit jako spisovatelka.

Protože jsem na tuto otázku doposud neměla ve své zettelkasten vytvořenou poznámku, napravila jsem to. Název mé (přehledové) poznámky zněl: Jak se uživit jako spisovatel?

Následně jsem začala hledat potenciálně užitečné nachytřovací zdroje. Byla mezi nimi například kniha The art and business of online writing (affiliate link), kterou jsem přes fulltextové vyhledávání našla nezatříděnou na jedné z denních stránek ve své poznámkové aplikaci. A pak taky kniha Authorpreneurship: The business of creativity, ke které jsem se dostala skrze komunikaci s moderátorem podcastu, ve kterém v srpnu budu hostem.

Do knih se plánuji začíst každým dnem a nepochybuji, že se mi poznámky z nich podaří zapracovat do poznámkového systému. Proč? Ano, právě proto. Protože znám své proč.

Shrnuto, ztučněno a zvýrazněno. Poznámkování je těžké. Stojí vás čas a energii. Pokud bojujete s tím, že se vám poznámky zpracovávat nechce, nebuďte na sebe naštvaní. Berte to jako zpětnou vazbu. Berte to jako podnět k přezkoumání svého nachytřovacího procesu. Možná zjistíte, že váš problém je stejný, jako byl ten můj. Schválně to zkuste…

Až si budete příště pokládat otázku, co dalšího si máte přečíst či poslechnout, nechoďte do svého obsahového mrazáku. Místo toho se zamyslete, co teď aktuálně řešíte za otázky, témata či problémy.

Podle čeho si vybíráte co dalšího si přečíst či poslechnout vy? Máte stejnou, nebo jinou zkušenost? Zaujalo vás téma tohoto článku? Napište mi do komentáře. Hailing frequencies are open. Vaše reakce mi dělají radost. Každou čtu a na každou odpovídám. 💛

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *