Zettelkasten jako diskuzní fórum
Zettelkasten si můžete představit jako své privátní diskuzní fórum. Když píšete poznámku na novou kartičku, pak tak nečiníte v izolaci, ale formulujete ji vždy jako reakci na nějakou již existující v zettelkasten uloženou kartičku. Tím vznikají obdobná vlákna provázaných poznámek jako to vídáme u příspěvků v diskuzních fórech.
Snažit se mít kompletní přehled o všech svých nápadech, projektech a znalostech je obtížností srovnatelné s naháněním stáda koček. Ať už používáme jakýkoliv systém organizace, náš poznámkový systém byl, je a vždy bude živoucím nezkrotitelným organismem.
V naší matematické abstrakci budeme permanentní poznámky reprezentovat jako vrcholy. Propojení poznámek (vrcholů), pak budeme zakreslovat jako hrany. Zettelkasten je poté kombinace dvou nelineárních datových struktur: zakořeněného lesa a orientovaného grafu.
Přenést jedna ku jedné Luhmannův Zettelkasten do digitálního světa není těžké. Je to ale správná cesta? Luhmannovi jeho systém fungoval. Když si jej budoval, vytěžil všechny jemu dostupné prostředky tehdejší doby na maximum. Jenže tehdejší doba měla své limity. Pokud jen bez přemýšlení zkopírujeme Luhmannovo řešení, převezmeme i všechny limity…
Spousta lidí si zapisuje poznámky (pokud vůbec) ad-hoc způsobem. Tímto způsobem ale skončí s velkým množstvím poznámek v různých formátech a na různých místech. Kniha How to Take Smart Notes má řešení!