Články
ZETTELKASTEN
„One cannot think without writing.“
—Niklas Luhmann
Zettelkasten je jednoduchá, ale přesto mocná technika psaní tzv. „chytrých poznámek“. Díky ní budete chytřejší, produktivnější, organizovanější a krásnější (I may or may not exaggerate).
Hlavní principy techniky zettelkasten jsou
- psaní atomických myšlenkově orientovaných poznámek,
- formulace textu vlastními slovy a
- organizování poznámek na základě asociací, nikoliv za využití tradičního přístupu složek a podsložek.
Zettelkasten zpopularizoval Sönke Ahrens ve své knize Jak si dělat chytré poznámky (How to Take Smart Notes). Mě tato technika nadchla tak moc, že jsem ji po přečtení knihy okamžitě chtěla začít používat. Ať jsem se ale snažila sebevíc, nešlo to uspěchat. Když jsem moc tlačila na pilu, skončila jsem pokaždé s podivným organizačním poznámkovým monstrem, které mě honilo ve snech jako psychopatický Freddy Krueger. A to nechcete.
Rychlý návod na zettelkasten tady proto nehledejte. Raději si uvařte čaj, udělejte si pohodlí a ujistěte se, že vás pár hodin nikdo nebude rušit.
Přeji pěkné čtení. Vaše Eliška 🖖
Čím víc čtete, tím víc zapomínáte? Začněte si dělat chytré poznámky
Spousta lidí si zapisuje poznámky (pokud vůbec) ad-hoc způsobem. Pokud při čtení narazí na důležitou pasáž, podtrhnou si ji. Pokud text chtějí okomentovat, napíšou to na jeho okraj. Pokud dostanou nápad, zapíšou si ho do sešitu, který je zrovna po ruce. Tímto způsobem ale skončí s velkým množstvím poznámek v různých formátech a na různých místech. Kniha Jak si dělat chytré poznámky má řešení!
Implementujeme digitální zettelkasten (1. část): Laboratorní rozbor
Přenést jedna ku jedné Luhmannův poznámkový systém zettelkasten do digitálního světa není těžké. Je to ale správná cesta? Luhmannovi jeho systém fungoval. Když si jej budoval, vytěžil všechny jemu dostupné prostředky tehdejší doby na maximum. Jenže tehdejší doba měla své limity. Pokud jen bez přemýšlení zkopírujeme Luhmannovo řešení, převezmeme i všechny limity analogové doby. V tomto článku provedeme důkladný laboratorní rozbor klíčových komponent zettelkasten. Na základě toho dáme dohromady checklist funkcí, které od digitálního řešení budeme požadovat. Ten nám pak poslouží jako kompas pro orientaci v džungli existujících aplikací.
Implementujeme digitální zettelkasten (2. část): Džungle aplikací
S popularitou zettelkastan přichází i nová vlna poznámkových aplikací přezdívaná tools for thought. Kterou si jen vybrat? Jaká aplikace vládne všem? Po odpovědi na tuto otázku jsem pátrala více než půl roku. Půl roku stráveného v džungli aplikací. Sama. Za horka i deště. Doprovázel mě pouze pocit viny lamentující, že celé moje hledání je jen převlečená prokrastinace disertace. Našla jsem ale bezpečnou stezku, po které vás hlubokou džunglí provedu. Na konci vám poté předám orientační mapku. Dobrodružnější z vás si s její pomocí mohou zkusit průchod džunglí na vlastní pěst. Welcome to the jungle!
Implementujeme digitální zettelkasten (3. část): Roamkasten
Jak implementovat zettelkasten pomocí nástroje Roam Research? Popis celého mého systému včetně všech geeky juicy detailů na vás čeká v tomto článku. Get ready for some nerdy excitement!
Implementujeme digitální zettelkasten (4. část): Praktické využití
Jak zettelkasten využít v praxi? V tomto připravovaném článku popíšu, jak sama zettelkasten používám při psaní a práci na různých kreativních projektech.