
3.9. 2023 (Aktualizováno: 9.9. 2023)
Musím se vám k něčemu přiznat. Nevím ale jak do toho. It is so awkward... U zettelkasten má cesta za poznámkováním nezačala. Uff. Je to venku. V samém nadšení jsem tenhle detail zapomněla zmínit. Please allow me to set things right.

1.7. 2023 (Aktualizováno: 15.9. 2023)
Co mají draci a návyky společné? Jsou těžko ochočitelní! Chceme-li více číst, vracet se pravidelně k poznámkám z knih nebo brzy ráno vstávat, potřebujeme se naučit osvojovat nové návyky. Jak? I'm glad you asked. Čtěte Eliščin průvodce ochočením divokých návyků!

17.3. 2023 (Aktualizováno: 21.9. 2023)
Tohle bude nejdelší článek, který kdy napíšu! Doufám. Poděkovat bych na tomto místě chtěla své lenosti a chytrým výmluvám, které při mně vždy stály a byly mou velkou inspirací. Díky! V tomto článku můžete nahlédnout za oponu mého každodenního dobrodružství. Dobrodružství, jehož cílem je ochočit si jeden pro mě moc důležitý každodenní návyk.

13.1. 2023 (Aktualizováno: 23.2. 2023)
Jak implementovat zettelkasten pomocí nástroje Roam Research? Popis celého mého systému včetně všech geeky juicy detailů na vás čeká v tomto článku. Get ready for some nerdy excitement!

30.12. 2021 (Aktualizováno: 1.9. 2023)
Je Evernote mrtev? S popularitou systému zettelkastan přichází i nová vlna poznámkových aplikací přezdívaná tools for thought nebo také networked note-taking apps. Kterou si jen vybrat? Jaká aplikace vládne všem? Po odpovědi na tuto otázku jsem pátrala více než půl roku. Půl roku stráveného v džungli aplikací. Sama. Za horka i deště. Doprovázel mě pouze pocit viny lamentující, že celé moje hledání je jen převlečená prokrastinace disertace. Našla jsem ale bezpečnou stezku, po které vás hlubokou džunglí provedu. Na konci vám poté předám orientační mapku. Dobrodružnější z vás si s její pomocí mohou zkusit průchod džunglí na vlastní pěst. Welcome to the jungle!

17.11. 2021 (Aktualizováno: 26.2. 2022)
Studujete vysokou školu nebo se připravujete na zkoušku znalostí za účelem získání nějakého certifikátu? Pak určitě také řešíte otázku, jak se správně učit (I know I did). Zkoušku za vás sice neudělám, ale s tou otázkou bych vám snad pomoci mohla.

27.10. 2021 (Aktualizováno: 20.1. 2022)
Jakmile se rozhodnete vkročit do kouzelného světa psaní poznámek, brzy si začnete pokládat následující otázku: Mám si poznámky psát v průběhu konzumace informačního zdroje, nebo raději počkat, až jej celý dokončím? Mám si například poznámky psát zatímco knihu čtu, nebo raději tvorbu poznámek odložit, dokud celou knihu nedočtu? Synchronní či asynchronní psaní poznámek: to je oč tu běží.

14.9. 2021 (Aktualizováno: 8.1. 2022)
Když píšeme poznámku na novou kartičku, pak tak nečiníme v izolaci, ale formulujeme ji jako reakci na nějakou již existující v zettelkasten uloženou kartičku. Tím vznikají obdobná vlákna provázaných poznámek jako to vídáme u příspěvků v diskuzních fórech. Tato analogie má ale i druhou stranu mince.

11.8. 2021 (Aktualizováno: 20.1. 2022)
Kolik stránek jsi dnes napsala? Brr. Nemám ráda tuhle otázku. Tvorba disertace není jen o psaní. Stejně jako není jen o psaní tvorba blogových článků nebo non-fiction knih. Proces psaní obsahuje ještě 3 další fáze: sběr, organizaci a syntézu. A důležité jsou všechny.

4.8. 2021 (Aktualizováno: 20.1. 2022)
Přetékající emailová schránka, reading list a neroztříděnými úkoly zaplněná schránka task manageru. To je seznam nejčastějších projevů problému přetékajícího inboxu v digitálním světě. Ale ani v analogovém světě se před tímto problémem neschováme. Jak mu předcházet? A jak ho léčit, když už jsme jím postiženi?