O 25 minut chytřejší

Toto je dynamický článek. Každodenně aktualizovaný. Přišli jste pouze zkontrolovat můj nejnovější záznam? Skočte rovnou na konec. Jste tu poprvé? Nikam neskákejte a pokračujte ve čtení.

Čtení knih, koukání na videa, poslech podcastů. Všechny tyto aktivity mají jedno společné…

… Neustále mě uvádějí v pokušení a svou svůdností způsobují, že jim až příliš často dávám přednost před zpracováváním poznámek.

Tak. Řekla jsem to.

Eliška raději sáhne po novotou vonící knize plné čerstvých informací, než aby se vrátila k pasážím, které ji zaujaly u knihy, kterou dočetla před měsícem. Má dokonce větší chuť si po jedenácté (!) přečíst knihu Jak si dělat chytré poznámky místo toho, aby si z ní konečně už ty chytré poznámky udělala. Unbelievable.

„To už jsme četli. To si pamatujeme. Vracet se k tomu je ztráta času.“ našeptává mi můj vnitřní hlas pokaždé, když se chci pustit do zpracování poznámek.

Kecá? Very much so.

Zkušenosti mě až moc dobře naučily, že bez zpracování pro mě kniha bude za pár měsíců podobně užitečná jako ta, kterou jsem nikdy nečetla. Zpracovávání poznámek JE smysluplná činnost. Vím to. Ale přesto se až příliš často nechám svést na stranu temnoty. Na stranu konzumenta.

A tak se mi pomalu (vlastně docela rychle) hromadí nezpracované zdroje. Nezpracované knižní highlighty. Nezpracované poznámky z videí. Nezpracované vlastní nápady a myšlenky.

And I take no joy in that. (Ale jako pozorovateli mi to docela zábavné připadá vzhledem k tomu, že když už se do zpracování poznámek pustím, tak mě to baví a nechce se mi přestat.)

Anyway, rozhodla jsem se, že to chci změnit.

A pak ještě asi desetkrát. Uf.

Každý můj dosavadní ušlechtilý pokus zavést návyk pravidelného zpracovávání poznámek ztroskotal na úskalích každodenního života.

A tím se dostávám k tomu, proč se potkáváme tady. V tomto článku.

Dávám totiž na radu Jamese Cleara, guru návyků, který ve své knize Atomové návyky píše, že účinným motivačním prvkem může být vědomí, že nás někdo sleduje. „Je pak méně pravděpodobné, že budete prokrastinovat nebo že své předsevzetí úplně vzdáte, protože se s tím pojí bezprostřední vysoká cena, kterou zaplatíte.“ vysvětluje James.

Cena, kterou bych zaplatila já, je následující: Pomyslíte si o mně, že jsem líná. Řeknete si, že kážu vodu (pište si poznámky) a sama piju víno (dávám přednost konzumaci). A to nedopustím. (Alespoň takový je plán.)

No a k čemuže se to přesně takto veřejně zavazuju?

Pravidlo mé mise je prosté: Každý den se budu alespoň 25 minut (1 pomodoro) věnovat zpracovávání poznámek.

That’s it. I kdybych kvůli tomu měla zůstat o 25 minut déle vzhůru.

Vítejte v mém veřejném nachytřovacím deníku! Mým plánem je zde každý den přidat nový záznam popisující mou cestu za budováním návyku zpracovávání poznámek. A cílem je vydržet co nejdéle nepřetrhnout řetěz.

Držte mi palce. Jdu na to. This is going to be fun, right? Right?

✅ pondělí 13. března 2023

TLDR: Splněno. 25 minut. První průchod highlighty knihy Digitální minimalismus v aplikaci Readwise.

Začínám.

Ke svým 25 poznámkovým minutám jsem se ale dostala až kolem osmé hodiny večerní. Normálně bych v tuhle dobu už mávla rukou a řekla si, že to zkusím zase zítra. Jenže to bych to musela přiznat tady v deníku.

Cože? Selhala hned první den? Nepřichází v úvahu.

Kvůli únavě jsem se ale do psaní permanentních poznámek nepustila a rozhodla se místo toho věnovat se mentálně jednodušší variantě zpracovávání poznámek — procházení knižních highlights v aplikaci Readwise.

Mé oko padlo na knihu Digitální minimalismus. Měla jsem totiž podezření, že by se mi myšlenky z ní mohly hodit v jednom z mých aktuálních projektů.

Highlighty z knihy jsem procházela jeden po druhém a u každého se zamýšlela, zdali je opravdu tak zajímavý, jak se mi při čtení knihy zdálo. Ne? Discard. Jinak keep. Pokud jsem se highlight rozhodla ponechat, zamýšlela jsem se zároveň, zdali by se nedal zkrátit. Tučně jsem také zvýraznila klíčové sdělení.

Říkám tomu „první průchod highlighty“ (creative name, I know).

Hlubší zamýšlení se nad obsahem highlightů a připisování poznámek nechávám až na další průchod.

✅ úterý 14. března 2023

TLDR: Splněno. 25 minut. Pokračování v prvním průchodu highlighty knihy Digitální minimalismus v aplikaci Readwise.

Hrůza. Ke zpracování poznámek jsem se dostala ještě později než včera — až kolem půl deváté večer. Říkám si sama pro sebe (a pro vás, protože to budete číst), že takhle to dál nejde.

Přemýšlím tedy nahlas, jak si činnosti během dne poskládat jinak.

Můj nápad je, že bych se mohla zpracování poznámek věnovat hned po obědě. Teď tam zpravidla řeším komunikaci jako emaily a sociální sítě. A případně také nějaké operativní jednodušší úkoly. Tyhle aktivity jsou ale jako smrad. Stejně jako ten vyplní vždy celou místnost, tak i tyhle aktivity vyplní celé odpoledne a najednou je večer.

Takže od zítra to zkusím jinak. Snad na to vyzraju. Fingers crossed.

Anyway, dnes jsem pokračovala ve zpracovávání highlightů z knihy Digitální minimalismus v aplikaci Readwise — stále ještě včera popisovaný první průchod.

✅ středa 15. března 2023

TLDR: Splněno. 25 minut. Dokončení prvního průchodu highlighty knihy Digitální minimalismus v aplikaci Readwise.

Co myslíte, povedlo se mi to? Povedlo se mi dostat se ke zpracování poznámek během odpoledne?

Ani omylem.

Dostala jsem se k tomu v půl osmé večer a měla jsem faaaakt velkou krizi. Odkládala jsem to, co se dalo, protože jsem dnes byla jak přejetá parním válcem.

Mám z toho jedno ponaučení do dalších dní. Hned po obědě si zpracovávání poznámek plánovat nebudu. Je to pro mě totiž hluboká práce a té já se věnuji od rána až do oběda. Po obědě tedy (po právu) všechny mé vnitřnosti křičí:

„Teď už žádná hloubka! Emaily! Ukaž nám, co přišlo za emaily!“

Upravený plán tedy zní tak, že bych se po obědě nejprve věnovala svému daily review, ve kterém mám zahrnuté i komunikační kolečko (email, MS Teams, discord, sociální sítě). A teprve až potom, bych si dala 25 minut zpracování poznámek. Tak uvidíme.

Každopádně pokud vás zajímá, jak jsem svých 25 minut strávila dnes, tak to bylo opět zpracováváním poznámek z knihy Digitální minimalismus v aplikaci Readwise. A dokončila jsem první průchod highlighty. Což je, když si tak uvědomím, super. Za normálních okolností bych se ke zpracování poznámek během posledních tří dní pravděpodobně nedokopala.

Děkuji tedy na tomto místě svému minulému já za nastolení nenormálních okolností.

✅ čtvrtek 16. března 2023

TLDR: Splněno. 25 minut. Druhý průchod highlighty knihy Digitální minimalismus v aplikaci Readwise.

Vtipný.

Až teď mi došlo, že jsem se svým veřejným prohlášením vlastně zavázala ke dvěma návykům. Za prvé se budu každodenně alespoň 25 minut věnovat zpracovávání poznámek. A za druhé o tom vždy napíšu deníkový záznam na web.

How did I miss this?!

Ale zpět k poznámkování. Dnes jsem se k poznámkám dostala asi v 16:30. To je docela fajn, protože od 17 hodin se zpravidla chodím projít a uzavírám tím pracovní den.

A jak jsem dneska poznámkovala?

Zahájila jsem druhý průchod highlighty knihy Digitální minimalismus v aplikaci Readwise. Narozdíl od prvního průchodu se v rámci druhého více zamýšlím, jak jsou jednotlivé highlighty relevantní k mým projektům, práci a zájmům. K highlightům si píšu poznámky a přidávám štítky.

Reflexe pro další dny:

 • Zpracováním poznámek by bylo vlastně lepší začít hned ráno. Možná klidně hned jako první činnost. Stejně jsem říkala, že to považuji za hlubokou práci a té se věnuji právě dopoledne. Nebo možná by poznámkování mohlo být poslední činností v rámci hlubokého bloku. Je totiž možné, že se zpracovávání poznámek budu věnovat v rámci projektu, na kterém budu dopoledne pracovat. No a tím pádem by bylo další zpracování poznámek ke konci hlubokého bloku pouze volitelné.
 • Psaní deníkového záznamu na web spíš ponechám až na večer. Klidně jako poslední činnost. I kdybych si svých 25 minut zpracování poznámek splnila totiž hned ráno, tak je tu šance, že tento počet minut ještě během dne navýším. No a tím bych se přece měla tady pochlubit. To je jasný.

✅ pátek 17. března 2023

TLDR: Splněno. 25 minut. Dokončení druhého průchodu highlightů knihy Digitální minimalismus v aplikaci Readwise a jejich následný export do poznámkové aplikace Roam Research.

Dnes jsem zkusila dopolední hluboký blok odstartovat právě poznámkováním.

Výsledek?

Maličko jsem se cítila guilty, že neposouvám nějaký projekt a místo toho si hraju s poznámkami. Just in case. Kdyby se někdy v budoucnu náhodou hodily. Ale pocit viny mě brzy přešel, protože se začalo ukazovat, že mi přece jen tyhle poznámky mohou při aktuálních projektech pomoci.

Takže. Ponechávám si tento čas jako možnost, kdy se můžu zpracovávání poznámek věnovat pravidelně.

Následující dny bych ráda vyzkoušela ještě varianty, kdy se budu zpracovávání poznámek věnovat ke konci hlubokého bloku. To se ale bude týkat až zřejmě středy. O víkendu totiž Eliška nepracuje. A v pondělí s úterým nepojedu dle standardního režimu.

To byla zase reflexe. A teď k tomu, co jsem vlastně dneska udělala…

… Během dnešních dopoledních 25 minut jsem dokončila druhý průchod highlighty knihy Digitální minimalismus v aplikaci Readwise. Následně jsem je vyexportovala do poznámkové aplikace Roam Research. Od této chvíle totiž už zpracování poznámek z této knihy budu výhradně dělat pouze tam.

Highlightů z knihy Digitální minimalismus mám 71. In case you are wondering.

✅ sobota 18. března 2023

TLDR: Splněno. 25 minut. Zpracovávání knihy Digitální minimalismus v aplikaci Roam Research. Rozdělení highlightů do sekcí a jejich následné procházení a dopisování poznámek (hlavně biblio).

Konečně vykouklo jaro. Byla jsem se projít v přírodě. Pekla venku buřty na ohýnku a večer hrála s rodiči kanastu. Jo a zjistila jsem, že Rohlík už jezdí k rodičům na vesnici! Boží.

Cože? Na to jste se neptali?

Tak tedy zpátky k poznámkování: Eliška a návyk každodenního zpracovávání poznámek, den šestý 🎬.

Upřímně. Čekala jsem, že si v sobotu trochu nahoním triko a dám sem nějaké stovky minut, ale nakonec jsem svůj den zaplnila odpočinkovými analogovými aktivitami.

Plnit si svých 25 minut jsem začala v 11.00 dopoledne. Pokračuji ve zpracování knihy Digitální minimalismus, protože myšlenky z ní teď díky předchozím dní nosím v hlavě, a mám tak větší chuť je rozpracovat dále.

Dnes už jsem plně pracovala v aplikaci Roam Research. Protože je highlightů z knih většinou hodně (vyšší desítky, občas stovky), tak je nejprve shlukuji do sekcí, jak mi přijde, že spolu souvisí. Vidím to také jako součást procesu blíže se seznamovat s myšlenkami v highlightech obsažených, protože sekce = jakýsi bigger picture.

✅ neděle 19. března 2023

TLDR: Splněno. 31 minut! Dopisování biblio poznámek k highlightům z knihy Digitální minimalismus.

Přišli jste mě zkontrolovat? To je dobře. Díky vám mám za sebou už 7 úspěšných dní!

Každodenní pokrok není tak velký. Protože co si budeme povídat, za 25 minut zpracovávání poznámek toho zase tak moc nestihnu. Ale když jsem se přes rameno podívala dnes, po týdnu, tak vidím, že jsem se přece jen posunula. A to je radost.

Zvlášť když si uvědomím, že bych za normálních okolností nezpracovala nic, protože bych měla kýbl chytrých výmluv.

A co jsem dělala dnes?

Poznámkám jsem se věnovala dopoledne asi kolem 10:00. A pozor! Ne 25, ale celých 31 minut. Dobrý co? Říkala jsem si, že na mě budete pyšní.

Pokračuji ve zpracovávání knihy Digitální minimalismus. Stále ještě procházím jednotlivé sekce a více se zamýšlím nad jednotlivými pasážemi při dopisování biblio poznámek.

✅ pondělí 20. března 2023

TLDR: Splněno. 27 minut. Stále kniha Digitální minimalismus.

Dnes mě navštívil Únavus Maximus. A prý se ještě pár dní zdrží. Tyhle dny pro mě budou tedy první velká zkouška u návyku vydržet. Rozhodně si nedělám iluze o splnění návyku nadplán — budu se držet pouze minimální hranice 25 minut…

… Tak nakonec jsem za dopoledne minut dala 27. To je dnes nadpozemský výkon. Plácám se po rameni a jdu odpočívat.

✅ úterý 21. března 2023

TLDR: Splněno (ale faaakt se mi nechtělo). 25 minut. Zpracovávání highlightů z knihy Whole30 v aplikaci Readwise.

Krize, krize, krize.

Dnes jsem měla v bytě od rána řemeslníky. Na zpracovávání poznámek jsem tedy neměla mindset, a posunula to tak z rána na odpoledne s myšlenkou, že to už jistě budou mít hotovo. (Spoiler: Neměli.)

Ve 4 hodiny odpoledne jsem se rozhodla, že už déle čekat nebudu a pustila se do plnění návyku. Takže mezitím co ve vedlejší místnosti instalovali závěsy jsem si já v kuchyni s počítačem na lince napočítávala svých 25 minut.

Protože podmínky pro hlubší přemýšlení jsem neměla, rozhodla jsem se prozatím nepokračovat ve zpracovávání knihy Digitální minimalismus a místo toho jít do aplikace Readwise a předzpracovat si tam highlighty z knihy další. Vybrala jsem knihu Whole30.

Dnes jsem rozhodně cítila, že návyk plním trochu (dost) na sílu. Kolikrát jsem během pomodora koukala, kolik minut mi ještě zbývá? Asi pětkrát.

Ale dala jsem to. Zároveň jsem si na 120 % jistá, že bez tohoto veřejného slibu, bych na poznámky dnes nesáhla.

✅ středa 22. března 2023

Dnes to z časových důvodů bude záznam kratší (ale stále pozitivní):

 • Splněno.
 • 28 minut.
 • Zpracovávání knihy Digitální minimalismus — dokončení biblio poznámek a začátek formulace poznámek permanentních.

✅ čtvrtek 23. března 2023

Také máte dny, kdy se vám nic nechce? Dnes. Dnes mám ten den.

Pro poznámkování si tedy vybírám jednoduchou činnost: pokračuji 25 minut v procházení highlightů z knihy Whole30 v aplikaci Readwise.

I když mám dnes totální lemra den, díky splnění návyku si nepřipadám jako úplně ztracený případ.

✅ pátek 24. března 2023

Splněno. 26 minut během dopoledne. Pokračovala jsem ve formulaci permanentních poznámek na základě myšlenek z knihy Digitální minimalismus.

✅ sobota 25. března 2023

Splněno. Pokračovala jsem ve formulaci permanentních poznámek na základě myšlenek z knihy Digitální minimalismus. A protože jsem se dostala do flow, řekla jsem si po cinknutí pomodora, že si dám ještě chvilku. Chvilka se nakonec protáhla na 1 hodinu a 16 minut.

✅ neděle 26. března 2023

TLDR: Splněno. 31 minut. Pokračovala jsem ve formulování permanentních poznámek na základě myšlenek z knihy Digitální minimalismus.

Dnes slaví můj návyk 14 dnů od svého vznikorození 🙂 Všechno nejlepší, návyku!

Polehoučku už tě začínám brát jako pravidelnou součást svých dní. Ale přesto se každý den bojím, že na tebe zapomenu. To jen abys věděl, proč ses stal součástí správce návyků (habit trackeru).

Teď už na tebe určitě nezapomenu! A jako bonus se mé analytické já může kochat statistikami a grafy.

 

Mimochodem. Všimněte si, jak jsem návyk nazvala. Mohla jsem ho pojmenovat jen „Review notes“, ale já místo toho zvolila „Review notes: I’m getting smarter“. 

Proč?

Souvisí to s otázkou, nad kterou se ve své zettelkasten zamýšlím a to „Jaký je rozdíl mezi úkolem a návykem?“ Když to totiž vezmeme do důsledku, tak návyk není vlastně nic jiného než pravidelně se opakující úkol.

Jenže kdo by chtěl plnit další úkoly? Já ne. Stačí, že na mě vyskakují v kalendáři a ve správci úkolů. 

Další úkoly se mi plnit nechce. Ale! Chci umět lépe přemýšlet, učit se a být vzdělanější a chytřejší. Proto jsem název návyku formulovala tak, aby to nebyl jen obyčejný úkol, ale obsahoval i mé proč. 

Na myšlenku pojmenovat si návyk takto netradičně mě přivedla série článků o návycích od skvělé Hanky Jadavan. Pokud stejně jako já zápasíte s osvojováním návyků, zařaďte sérii na svůj reading list.  

✅ pondělí 27. března 2023

Přátelé, chvátám, chvátám, nemám chvíli klid. Bez dechu, ve spěchu, splnila jsem si svých 25 minut až v 9 hodin večer. A i proto jsem pro dnešek zvolila mentálně jednodušší činnost
— procházení highlightů z knihy Whole30 v aplikaci Readwise.

✅ úterý 28. března 2023

TLDR: Splněno. 43 minut. Permanentní poznámky z myšlenek knihy Digitální minimalismus.

Dnes bych se s vámi chtěla podělit o malou reflexi.

Při dnešním procházení highlightů jsem si uvědomila, že můj každodenní návyk zpracovávání poznámek začal mít nečekaný vedlejší efekt

… it no longer feels like a big deal.

Hned to vysvětlím.

Ještě než jsem začala s návykem, jehož jste tady a teď svědkem, jsem se ke zpracování poznámek dostala většinou jen jednou týdně.

Dobře, tak jednou za čtrnáct dní.

Ano, párkrát to bylo až po měsíci.

But the main point is, že jsem po takové době měla zpracovávání poznámek spojené s velkým pocitem zodpovědnosti. TEĎ budu zpracovávat poznámky. TEĎ. Po takové době. Udělám to tedy extra pečlivě, jednu za druhou a výsledek musí být dokonalý.

Zpětně vidím, že to byl jeden z hlavních důvodů, proč jsem poznámkování odkládala. A čím více jsem ho odkládala, tím více můj pocit zodpovědnosti narůstal, což způsobilo, že jsem poznámkování odkládala, a tak můj pocit zodpovědnosti narůstal.

Chápete mě, že jo?

Když teď zpracovávám poznámky každý den, začal se můj pocit zodpovědnosti pomalu rozpouštět. Začínám přeskakovat některé highlighty s tím, že na základě nich permanentní poznámky dělat nebudu. Protože se mi nechce. Protože mě ty myšlenky prostě dostatečně nerajcují! (Blbější slovo už jsem v zásobě neměla.)

Osvojuji si tedy nový mindset a vymyslela jsem si k němu i motto: „Postupuj rychle, ale spěchej pomalu.“

Hluboký, že jo?

Je to zatím jen pracovní verze, ale i tak těch pár slov obsahuje spoustu moudrosti.

Short story long, tohle motto mi připomíná, že cílem je procházet highlighty rychle. Není cílem převést všechno, co mě při čtení zaujalo, do permanentních poznámek. Na druhou stranu pokud mě ale některý z highlightů chytí za rukáv, neměla bych se bát s ním strávit tolik času, kolik jen bude potřeba — měla bych spěchat u zpracování takové myšlenky pomalu.

A tady bych to mohla ukončit, ale ještě vás obšťastním jednou reflexí.

Stejný pattern svého chování vidím i u psaní příspěvků na sítě nebo blogových článků. Čím déle nic nenapíšu, tím větší pak cítím tlak, že by ten další příspěvek/článek měl být ultra přínosný, ultra vtipný, ultra inspirativní, ultra hluboký, ultra… Ultra je vlastně fakt hrozně divný slovo, nemyslíte?

Anyway. Tak si říkám, jestli bych neměla být každý den nejen o 25 minut chytřejší, ale také o jeden příspěvek vypsanější.

I’ll think about it.

✅ středa 29. března 2023

Splněno. 33 minut.

Dnes to bylo dva v jednom — psala jsem pro vás deníkový záznam za včerejšek a protože jsem si svou reflexi chtěla uchovat (taková narcistka jsem), formulovala jsem si ji i jako permanentní poznámku.

Psala, pro vás… Jste tu ještě? Halóó!

Čte tady vůbec někdo, co tady píšu? Nebo píšu pro cvrčky? Na jednu stranu to chci vědět, ale na druhou ne. Protože co když to fakt nikdo nečte, že jo?

To nevadí, Eliško, hlavně že si buduješ návyk! You go, girl!

💪 Yes!!!

Ale co když to FAKT nikdo nečte?

✅ čtvrtek 30. března 2023

TLDR: Splněno. 26 minut. Zpracovávání poznámek z knihy Whole30 v aplikaci Readwise a Roam Research.

Můj nachytřovací deník fakt někdo čte! Díky, Leono, za povzbuzení! ❤️

Takže jedeme dál.

Dnes jsem poznámkování ZASE nechala až na pozdější odpoledne. I když jsem věděla, že tou dobou už pravděpodobně nebudu mít energii.

Proč se to stalo?

Ráno jsem vstala a měla jsem neodolatelnou chuť pokračovat v práci na jednom z mých projektů: připravuji online kurz o poznámkování s Melvilem. Já. S Melvilem. Pořád tomu nemůžu uvěřit a spolupráci si hrozně moc užívám. Takže ráno jsem prostě hned skočila po hlavě do práce, ta mě spolkla i s ponožkami a vyplivla až ve dvě hodiny odpoledne. Vycucanou. Za což jsem si mohla sama, protože jsem nedodržovala přestávky. I čůrat jsem byla snad jenom jednou. Zatracené flow.

Když jsem vycucaná, nemám obviously chuť, energii ani motivaci si hrát s poznámkami. Potřebovala jsem doplnit energii. Potřebovala jsem se jít projít. Jenže venku bylo taaaak hnusně.

Co vám budu povídat, odpoledne jsem totálně proflákala. Čas se mi rozplynul mezi povrchní beztvaré činnosti. Ani vyjmenovat je nedokážu. I’m not proud of that.

V 18.00 jsem tomu ale učinila konec a šla jsem ven. I když bylo hnusně. A nakonec… hnusně vůbec nebylo. Vysvitlo sluníčko. A já i Kawaii (pejsek rodičů, kterého jsem vzala s sebou) jsme si to moc užili a načerpali novou energii.

„Na co čekáme?“ ptá se Kawaii

Po návratu jsem pak večer zasedla k poznámkám a zpracovávala knihu Whole30. Nejprve jsem ještě doprošla highlighty v Readwise. To bylo celkem rychlé, protože hodně z toho byly recepty a pravidla programu Whole30, které jsem si hlavně chtěla uložit, ne nad nimi filozofovat.

Pak jsem highlighty exportovala do Roamu.

A pak se vrátila zpět do Readwise abych nějaké highlighty promazala — Readwise mi totiž ukazuje každý den zpětně highlighty napříč knihami, které jsem četla. Já však usoudila, že si recept na klobásové placičky připomínat nechci.

✅ pátek 31. března 2023

Dneska to bude jen bleskovka. Nemám totiž čas, běžím do kina — Shazam!

Návyk splněn. 25 minut. Zpracovávání poznámek z knihy Whole30.

✅ sobota 1. dubna 2023

TLDR: Splněno. 28 minut. Zpracovávání poznámek z knihy Whole30.

Sobota. Typický nepracovní den. Já ho využila pro výlet do přírody a kino. Na počítač vůbec nezbyl čas. Dnes byl tedy jeden z těch dnů, kdy jsem návyk plnila, jen abych ho splnila. A jsou to právě tyto dny, kdy mě veřejný závazek podrží v zodpovědnosti.

Jak jsem si tak po 9 hodině večer v posteli zodpovědně plnila svých 25 minut (nakonec to bylo 28), hlavou se mi honil můj oblíbený citát z knihy Atomové návyky:

„Málokdo si uvědomuje, jak důležité je dodržet rutinu i ve špatné (nebo rušné) dny. Ztracené dny vám škodí víc než vám ty úspěšné pomáhají. … Důležitější je upevnit si identitu člověka, který nevynechává tréninky. Je snadné zvedat činky, když se cítíte skvěle, klíčové je ale zajít do posilovny, i když zrovna máte náladu pod psa, třebaže přitom nepodáte optimální výkon.“

Z toho úplně stříká motivace, co říkáte?

A co jsem to dnes dělala? Dokončila jsem promazávání highlightů v Readwise z knihy Whole30 — z 259 jsem se dostala na 84. Pak jsem se věnovala zpracování poznámek z této knihy v Roamu.

✅ neděle 2. dubna 2023

Dnes to bude šup šup.

Protáhla se mi totiž denní revize (za víkend jsem nasbírala několik poznámek a bylo třeba se pověnovat vyprázdnění inboxů).

Návyk každopádně splněn. 29 minut. Pokračovala jsem ve zpracování poznámek z knihy Whole30 — aktuálně si buduji bigger picture seskupováním highlightů do sekcí.

✅ pondělí 3. dubna 2023

TLDR: Splněno. 1 hodina a 34 minut. Přetavení mých vlastních myšlenek z letmých poznámek do permanentních.

Dnes jsem se rozhodla na to jít trochu jinak. Ráno jsem svůj pracovní blok začala hned zpracováváním poznámek. Ale ne jen tak ledajakých. Zvolila jsem poznámky, které byly relevantní pro projekt, na kterém jsem se dnes rozhodla pracovat.

A víte co? It felt sooo right.

Do téhle chvíle jsem se často dopoledne snažila zpracovávat poznámky, které nebyly relevantní pro to, na čem jsem zrovna pracovala. Následky? Přišlo mi, že si místo práce hraju. Připadala jsem si trochu jako prokrastinátor.

Teď jsem na to ale kápla. Takže plán je následující: Pracovní dny začít zpracováváním poznámek, které jsou relevantní pro práci.

No a co nepracovní dny? O tom zase někdy příště.

✅ úterý 4. dubna 2023

TLDR: Splněno. 36 minut. Zpracovávání poznámek z videa — Jak na sítě 12: Jana Florentýna Zatloukalová: Důvěra je to nejdůležitější.

Všimli jste si? Za dnešek tu přibyly aktualizace dvě!

Rozhodla jsem se totiž vrátit se k tomu, že budu záznamy psát v daný den a nikoliv zpětně. Zpětně je to totiž divný. Sice píšu, co jsem dělala včera, ale myšlenky, co k tomu píšu, jsou dnešní.

Je to pak prostě celý zmatený! A jestli Eliška něco nemá ráda, tak to jsou zmatečné výsledky.

Jinak dnes jsem pokračovala v tradici (můžu tomu už říkat tradice, když jsem s tím začala včera?) zpracovávání poznámek hned ráno a relevantních pro práci, které se chci dopoledne věnovat.

Já jsem se dnes chtěla věnovat rozmýšlení své strategie kolem tvorby obsahu na blog, sítě a tak. Zpracovala jsem tedy poznámky z videa Jak na sítě 12: Jana Florentýna Zatloukalová: Důvěra je to nejdůležitější, které se pro dnešní činnost zdály relevantní (a byly).

✅ středa 5. dubna 2023

TLDR: Splněno. 29 minut. Zpracovávání poznámek z e-knihy Atomic note-taking (part 1 sample).

Dnešní den byl opět pracovní. Na základě zkušeností z minulých dní jsem se rozhodla jej znovu začít zpracováváním poznámek relevantních pro dnešní projekt.

Dnešním projektem byla příprava přednášky o zettelkasten pro KISK MUNI, kterou mám v kalendáři plánovanou na začátek května.

Nejprve jsem rychle prolétla podklady, které jsem k přednášce nasbírala. Ty zahrnovaly mé letmé nápady, co bych v přednášce mohla zmínit, inspirace nasbírané napříč webem (obrázky, odkazy apod.), permanentní poznámky, ale také poznámky, které pocházely z ještě nezpracovaných zdrojů. Ty jsem hledala! (Mimochodem nezpracovanými zdroji myslím ty, které jsem už četla, ale ještě si z nich nevytvořila permanentní poznámky.)

Následující půl hodinku jsem se věnovala zpracovávání poznámek z e-knihy Atomic note-taking (part 1 sample).

V knize jsem se nedozvěděla sice nic nového, ale líbilo se mi, jak autor čtenáře k metodě zettelkasten motivuje. Při zpracování poznámek jsem se tak sama vlastně zamýšlela nad benefity zettelkasten. Ne že by to bylo poprvé, ale poprvé jsem si argumenty explicitně sepsala ve formě permanentních poznámek.

✅ čtvrtek 6. dubna 2023

Dneska hrůza.

Tedy den byl dobrý, nepracovní, ale do zpracování poznámek jsem se musela trochu (vlastně docela dost) nutit. Neměla jsem na to myšlenky.

Tak ale 25 minut zpracovávání poznámek ještě, Eliško, nikoho nezabilo, hej? No, nezabilo. Ale tentokrát to bylo těsný.

Během dnešních 25 minut jsem dokončila seskupování highlightů z knihy Whole30 v Roamu. Teď už to jen tedy projít a udělat si z toho trvalejší poznámky.

A když se vrátím ještě k tomu „umírání“. Tenhle citát se mi vybavil:

„Rozhodl jsem se, že budu žít věčně, a umřu jenom kdyby mi to nevyšlo.“
—Joseph Heller

✅ pátek 7. dubna 2023

Dnešek byl pracovním dnem. Ale trochu speciálním.

Jednou týdně se totiž snažím vyhradit si pracovní den explicitně na zpracovávání poznámek, které jsou relevantní pro mé aktuálně rozpracované projekty.

Dnes jsem se rozhodla věnovat se primárně zpracovávání poznámek z knihy Building a second brain. (Kniha mimochodem vyjde brzy v češtině u Melvila). Highlighty z téhle knihy už jsem v Readwise kdysi prošla, a měla je tak již exportované v Roamu. Celé dnešní dopoledne jsem tak strávila tvorbou permanentních poznámek na základě myšlenek z této knihy.

(Mimochodem. Hezké Velikonoce 🐣 všem!)

✅ sobota 8. dubna 2023

TLDR: Splněno. 36 minut. Vytváření trvalých poznámek z knihy Whole30.

Sobota. Takže nepracovní den. Udělala jsem si pro sebe „pravidlo“, že během nepracovních dní si mohu zpracovávat jakékoliv poznámky se mi bude chtít. (Zatímco v pracovní dny se soustředím na zpracování pro práci relevantních zdrojů.)

Co jsem tedy zpracovávala dnes?

Poznámky z knihy Whole30. Teď už nastala fáze vzít z téhle knihy informace a přetvořit je v trvalé poznámky. Dnes jsem se konkrétně zaměřila na zpracování receptů.

FYI: Program Whole30 jsem držela od ledna do března. Teď už zvolňuji — třeba dneska si mám v plánu udělat vdolky!! Celkově se ale snažím zůstat u zdravého jídelníčku. No a abych u toho vydržela, je třeba občas něco obměňovat a zkoušet nové recepty. Těch je naštěstí kniha Whole30 plná.

Mimochodem. Recepty si neukládám v Roamu, ale používám na to Notion, který je na databáze šikovnější. Kukněte, jak to tam těm receptům sluší:

A prosím. Nesmějte se mi, že mám v databázi recept na vajíčka natvrdo. 😁 Mám to tam hlavně jako připomínku, když plánuji jídla. Nechci mít 10 receptů v Notion a 5 v hlavě. Chci mít prostě všechno na jednom místě.

✅ neděle 9. dubna 2023

TLDR: Splněno. 38 minut. Tvorba trvalých poznámek z knihy Whole30.

Další volný den a receptů pořád nemám dost, takže jsem pokračovala ve zpracovávání poznámek z knihy Whole30.

Zároveň jsem si během toho uvědomila, že jsem se nikdy pořádně nezamyslela nad organizačním problémem, které správa receptů přináší.

Na jedné straně máme recepty na celá jídla (jako třeba svíčková) a na druhé straně máme recepty na části jídla (knedlíky, saláty, pečené maso, zálivky). Jednotlivé části můžeme různě kombinovat — třeba pečené maso jde dohromady se salátem, květákovou rýží i bramborovou kaší.

Měla bych tohle mít někde uložené? Nebo si z toho rovnou vytvořit recept na celé jídlo? Jak si mám organizovat recepty? Nad tím jsem se dneska při příležitosti zpracovávání poznámek zamýšlela.

✅ pondělí 10. dubna 2023

Ahooooj! Ne, nezapomněla jsem na vás. Ano, vím, že už je skoro 9 hodin večer. To ty Velikonoce mě zdržely. (Ale poznámkovat mi ani koledníci nezabránili samozřejmě.)

Jak dlouho? 36 minut.

Kdy? Dopoledne na začátku pracovního bloku. (Sakriš. Že já jsem se prokecla, že jsem pracovala o Velikonočním pondělí? Boooo. Workoholik!)

Co? Poznámky, které jsem si zapsala při čtení článku Zettelkasten Method: How to Take Smart Notes for Knowledge Management.

Proč? Tenhle článek jsem pro zpracování vybrala proto, že jsem si při jeho čtení zapsala několik poznámek, které by se mi mohly hodit při přípravě přednášky o zettelkasten pro KISK MUNI.

Tak zase zítra. Ahoooj!

✅ úterý 11. dubna 2023

TLDR: Splněno. 33 minut. Pokračování ve zpracovávání poznámek z včerejšího článku.

Dnes můj návyk slaví 30 dní!

 

To znamená, že je na čase začít se zamýšlet nad dalším návykem, který posune můj personal knowledge management zase o kousek dále. A jeden už mě napadá. Zatím ho ale nebudu říkat nahlas. Nejprve ho v tajnosti vyzkouším.

Než vás pro dnešek opustím, ještě vás obdaruji trochou reflexe…

… Pozoruji u sebe tendence, že se mi úplně nechce v pracovní dny do zpracovávání knížek. Highlightů je tam hodně a chvíli trvá, třeba 10 minut, než se zorientuji a sdělení knihy nahraju do hlavy. Teprve pak můžu začít s poznámkami z knihy efektivně pracovat. Jenže když na to mám vyhrazenou opravdu jen tu půl hodinu, tak se mi do toho nechce.

Takže přemýšlím, co s tím.

Nejlepší mi přijde vyhradit si na knihy větší bloky času. Několik hodin a klidně i celé dopoledne. A udělat to v jednom zátahu. Dříve jsem to tak u knih dělala a nebylo to špatné.

Takže přemýšlím, kde tyhle vetší bloky času znovu pravidelně najít.

✅ středa 12. dubna 2023

Dneska jenom rychlý report, protože mám cestovní den a nevím, kde mi laptop stojí.

Poznámkám jsem se věnovala hned zrána — 1 hodinu a 15 minut. Zpracovávala jsem poznámky z knihy Building a second brain, protože se mi podklady z ní hodí pro blogový článek, který pro vás chystám. 😇

✅ čtvrtek 13. dubna 2023

TLDR: Splněno. 27 minut. Rozpracovávání existujících permanentních poznámek v mé zettelkasten.

Na dnešní den jsem si naplánovala úklid (fyzický i digitální). K poznámkám jsem si říkala, že zasednu odpoledne.

Ale moje hlava řekla ne.

Moje hlava se kolem poledne rozhodla, že dneska by to šlo. Dneska je prý perfektní den na migrénu!

Normálně bych si vzala aspirin nebo ibalgin a bylo by, jenže jsem před několika dny zpracovávala knihu Whole30 a měla jsem stále ještě do hlavy vypálenou následující pasáž:

Stojí za to poznamenat něco o nesteroidních protizánětlivých lécích, jako je aspirin, ibuprofen (ibalgin), naproxen nebo celebrex. U této třídy léků (tzv. nesteroidní antiflogistika) je prokázáno přímé narušování střevní výstelky, což vede k propustnosti střeva, která je jedním z faktorů podílejících se na autoimunitních poruchách a nemocích souvisejících s imunitním systémem.

Takže jsem se samozřejmě rozhodla trpět.

Do počítače jsem se koukat nemohla, protože svítící obrazovka byla jak dýka mezi oči. Rozhodla jsem se tedy místo toho lelkovat (čti: osahávat a očuchávat papírové knihy). Postupně bolest trochu povolila, a tak jsem k poznámkám zasedla (bylo asi 19:30).

Poznámky mi ale bohužel bolest zase nastartovaly, takže se s vámi pro dnešek loučím a jdu zase osahávat ty knížky.

✅ pátek 14. dubna 2023

Fíha. Já dneska zase nestíhám. Zapisovat dnešní záznam do deníčku začínám až v 18:30.

Zato poznámkám jsem se ale věnovala už během dopoledního pracovního bloku. Konkrétně jsem 1 hodinu a 40 minut (ano, fakt to bylo takhle dlouho) zpracovávala v Readwise poznámky z jednoho podcastu a článku:

V obou případech jsem tam totiž měla připojené své poznámky relevantní pro mou chystanou květnovou přednášku o zettelkasten.

Po zpracování v Readwise jsem oba zdroje exportovala do Roamu a v jejich zpracování dále budu pokračovat zase příště.

Toť dnešek. Krásný víkend vám přeju!

✅ sobota 15. dubna 2023

Volný den. Hurá!

Poznámky jsem vzala jen tak rychle, abych si to splnila. Čas strávený u počítače se snažím dnes minimalizovat.

Jak dlouho? 25 minut.

Co? Zpracování poznámek z knihy Whole30 — pokračovala jsem v rozšiřování své databáze receptů.

Hezkou sobotu vám přeju!

✅ neděle 16. dubna 2023

TLDR: Splněno. 2 hodiny a 24 minut. Zpracování všech (!) highlightů z knihy „Metoda Bullet Journal“ v Readwise a export do Roamu.

Dnes jsem si ráno poležela v posteli déle a dočetla knihu „Metoda Bullet Journal“.

Tuto knihu už jsem četla dříve. Jenže. Tehdy jsem ještě neměla systém, který by mi pomohl myšlenky z ní zpracovat. A protože na mě kniha už tehdy zapůsobila, dala jsem si ji na svůj znovu-přečíst seznam.

Odpoledne jsem pak strávila uhnízděná ve svém happy place a zpracovala všechny (!) highlighty v Readwise najednou.

Elišky happy place.

Moje dnešní reflexe zní takto…

… Když si ke zpracování vybírám ty poznámky, na které mám zrovna chuť, udělám toho víc. Neměla bych se trápit tím, že daná kniha ve zpracování zrovna není na řadě nebo že přeskakuju z jedné na druhou. Při výběru toho, co budu zpracovávat, bych se měla primárně řídit svou zvědavostí, chutí a intuicí. Jen tak mi poznámkování bude přinášet radost a bude to dlouhodobě udržitelný zvyk.

Hluboký jak Zapovězený les v Bradavicích, že jo?

Tak zase zítra. 👋

✅ pondělí 17. dubna 2023

TLDR: Splněno. 2 hodiny 28 minut. Zpracovávání knihy „Metoda Bullet Journal“.

Dnes mi není dobře a nic se mi nechce. Rozhodla jsem se udělat si volnější den.

V poznámkování jsem pokračovala ve zpracovávání knihy ze včerejška. Všechny highlighty jsem nejprve rozdělila do sekcí (1 hodina 53 minut) a pak se zbytek času věnovala tvorbě permanentních poznámek (35 minut).

✅ úterý 18. dubna 2023

Dnes jsem pokračovala ve zpracovávání poznámek ze zdrojů, které jsem si z Readwise exportovala do Roamu v pátek 14. dubna.

Jak dlouho ptáte se? 44 minut.

Víc ze mě, obávám se, nevymáčknete. Dnes mám IQ okurky.

✅ středa 19. dubna 2023

Zeleninové IQ už dnes nemám! Hurá! Docela mi to přemýšlení dneska šlo.

Dneska jsem v Roamu zpracovávala highlighty z článku, který jsem z Readwise exportovala v pondělí 10. dubna — Zettelkasten Method: How to Take Smart Notes for Knowledge Management.

Protože jsem highlightů a poznámek měla docela hodně, rozhodla jsem se před zpracováním poznámek zařadit fázi shlukování highlightů do sekcí. To byla v podstatě náplň mých dnešních 25 minut.

Pak jsem pokračovala v přípravě přednášky o zettelkasten, které jsem se začala věnovat 5. dubna. Jestli vás teď napadlo, že se s tím moc crcám, tak vás to napadlo správně. 😅

✅ čtvrtek 20. dubna 2023

TLDR: Splněno. 25 minut. Zpracovávání poznámek z knihy „Jak si dělat chytré poznámky“ v Readwise.

Prosím o slavnostní fanfáry! Eliška se dnes konečně pustila do zpracovávání knihy „Jak si dělat chytré poznámky“.

Proč mi to trvalo tak dlouho? Tahle knížka je totiž jakousi mou poznámkovou biblí, a cítím proto velký tlak mít ji zpracovanou perfektně.

Chcete fun fact?

Už jsem se do jejího zpracování dokonce několikrát v minulosti pustila, ale nikdy jsem to nedotáhla do konce. Poznámky z této knihy mám vypsané a exportované asi na pěti různých místech v různých stádiích rozpracovanosti. (I’m not proud of that.)

Teď! Teď ale nastal podle mě ten čas, kdy je můj poznámkový systém už dost vyzrálý na to, aby mi pomohl pokořit tuhle knihu jednou provždy. Starting now!

✅ pátek 21. dubna 2023

Víte, kdo má dneska narozeniny? Eliška!

Ale ani moje narozeniny nejsou důvodem, proč bych neměla poznámkovat. Jsou ale důvodem, proč poznámkování i dnešní zápis do deníku vzít co nejrychleji.

Takže… Pro dnešek splněno. 26 minut. Pokračovala jsem ve zpracovávání highlightů knihy „Jak si dělat chytré poznámky“ v Readwise.

Pro dnešek vše a já jdu slavit. 🥳 Krásný víkend vám přeju!

✅ sobota 22. dubna 2023

Asi jsem včera moc oslavovala, protože dneska mám od rána totální brain fog.

Ani mě ale nenapadlo, že bych kvůli tomu svůj řetěz zpracovávání poznámek přerušila. Včera to bylo už 40 dní, co bez přestávky každý den zpracovávám poznámky. A dnes… Dnes je to dní 41.

Co jsem konkrétně dnes posunula? Pokračovala jsem ve zpracovávání highlightů z knihy „Jak si dělat chytré poznámky“ v Readwise. Jen 25 minut ale, přece jen mi ta mlha dává dost zabrat.

✅ neděle 23. dubna 2023

Aaaa! To je pozdě, to je pozdě. Už je po deváté hodině večer.

Málem jsem to poznámkování dneska nestihla.

Dala jsem totiž přednost přípravě svého bullet journalu (četli jste můj včerejší příspěvek na sítích, že jo?) a ztratila pojem o čase.

Teď večer jsem to ale dohnala a svých 25 minut jsem si odpoznámkovala. Dokončila jsem procházení highlightů z knihy „Jak si dělat chytré poznámky“ v Readwise a exportovala je do Roamu. Takže… to už je, jestli správně počítám, šestá instance rozpracovaných poznámek z této knihy. Uf. No ale jak už jsem psala dříve, tentokrát (!) to určitě dotáhnu do konce.

✅ pondělí 24. dubna 2023

TLDR: Splněno. 26 minut. Shlukování highlightů v Roamu z knihy „Jak si dělat chytré poznámky“.

Tento týden bude pro mé poznámkování velká výzva.

Dala jsem si totiž za úkol dokončit přednášku o zettelkasten, kterou mám příští čtvrtek na KISK MUNI v Brně. Což znamená, že bych za normálních okolností tento týden nezpracovala poznámky vůbec žádné. Proč? Protože když se přiblíží takhle nějaký deadline, dostanu se do stresu. V sebeobraně pak ze svých dní odstraňuji všechny k projektu nerelevantní úkoly. Jako třeba to poznámkování.

No ale protože mám vás a tenhle svůj veřejný závazek, tak jsem si dneska tu necelou půl hodinku na poznámkování našla.

✅ úterý 25. dubna 2023

TLDR: Splněno. 25 minut. Shlukování highlightů v Roamu z knihy „Jak si dělat chytré poznámky“.

Pokračuji ve svém panic módu v přípravě přednášky o zettelkasten. Jsem už sice po dnešku trochu klidnější, protože se mi obsah začíná slibně vynořovat, ale stále bych nejradši poznámkování odložila.

Ale neudělala jsem to. Samozřejmě.

Dnes jsem si svých 25 minut odpoznámkovala k večeru po práci. Konkrétně jsem pokračovala ve shlukování highlightů z knihy „Jak si dělat chytré poznámky“. Highlightů z této knihy mám 272, takže zpracování ještě pár pomodor potrvá. Ale stejně bych tenhle krok nevynechávala. Přijde mi, že mi to opravdu pomáhá udělat si nad myšlenkami z knihy pořádek a nadhled.

✅ středa 26. dubna 2023

Uf. Odpoznámkováno. Dneska to ale bolelo.

Nestíhala jsem a k poznámkám se dostala až před 7 hodinou večer. A co jsem poznámkovala? Pokračovala jsem ve shlukování highlightů z knihy „Jak si dělat chytré poznámky“.

✅ čtvrtek 27. dubna 2023

TLDR: Splněno. 28 minut. Dokončení shlukování highlightů v Roamu z knihy „Jak si dělat chytré poznámky“.

Bolest z poznámkování stále přetrvává!

V tyto dny mi nevynechat pomáhá jedině můj veřejný závazek. I když se mi strašně moc nechce, moje hlava se kupodivu už nesnaží vymýšlet důvody, proč je dneska „správné“ poznámkování vynechat. Ne. Díky veřejnému závazku mi moje hlava hází klacky pod nohy už mnohem míň. Už neříká „pojďme se na to dneska vykašlat“ už říká jen „pojďme to odložit na večer“.

Já to hodnotím jako pokrok k lepšímu.

Teď ještě vyzrát na to odkládání a budu unstoppable.

✅ pátek 28. dubna 2023

TLDR: Splněno. 25 minut. Slučování starších instancí poznámek z knihy „Jak si dělat chytré poznámky“ s novými.

Co tipujete, bolelo mě poznámkování i dneska?

Jo! Ale tentokrát si za to můžu sama. Byla jsem totiž do tří do rána vzhůru, protože jsem prostě musela dokoukat jeden seriál až do konce. Vždyť mi zbývalo „jen“ posledních 9 epizod! A znáte to. Když je to dobře udělaný, prostě to nemůžete vypnout.

A na co jsem to koukala?

Jsem fanynka sci-fi a fantasy a protože už jsem viděla kde co a začala mi docházet inspirace, zabrousila jsem do pro mě dříve neznámých vod — asijské (konkrétně čínské) kinematografie.

A ono to bylo boží, přátelé!

Konkrétně jsem koukala na seriál Love Between Fairy and Devil. Na čsfd to má slušných 86 % a několik pochvalných komentářů. Tak jsem to zkusila. A… Byla to pračka emocí. Úplně mě to semlelo. Super příběh. Neuvěřitelný výkon hlavních dvou herců. Boží hudba. Atmosféra. Uf. Pořád to nemůžu dostat z hlavy.

 

Pokud máte rádi fantasy, drama a romantiku a nebojíte se asijské kinematografie, pak rozhodně doporučuji. Jen upozornění: pokud s čínským fantasy teprve začínáte, budete pravděpodobně muset tak první dva až tři díly trochu překousnout. Je to prostě HODNĚ jiné, než co nám servíruje Hollywood.

Pokud se na seriál podíváte, budu ráda, když mi dáte vědět, jak se vám líbil. 😊

Jo počkat. Vás vlastně zajímalo, co jsem dneska dělala ohledně poznámek, co?

No, protože jsem byla totálně nevyspalá, chtělo to něco jednoduššího. Do tvorby permanentních poznámek se mi nechtělo, ale pak jsem si uvědomila, že mám z knihy „Jak si dělat chytré poznámky“ sice dokončeno shlukování highlightů, ale také mám přece ještě vyexportovaných několik dřívějších instancí, které by chtělo sloučit. No a to jsem dělala dnes.

✅ sobota 29. dubna 2023

Tenhle víkend mám pracovní. Potřebuji totiž připravit slajdy na svou čtvrteční přednášku o zettelkasten.

Jak se mi to stalo, že to zase dělám na poslední chvíli?

Poznámkování mě každopádně teď tak trochu (hodně) zdržuje a nemám na něj myšlenky. Protože řetěz ale přerušit nehodlám, rozhodla jsem se svých 25 minut trávit tyto dny tím, že budu mergovat staré exportované poznámky z knihy „Jak si dělat chytré poznámky“ s novými.

✅ neděle 30. dubna 2023

TLDR: Splněno. 27 minut. Slučování starších instancí poznámek z knihy „Jak si dělat chytré poznámky“

Neděle byla opět pracovní. Už se mi ale konečně podařilo dokončit slajdy na čtvrteční prezentaci. Hurá!

Co se poznámkování týče, stále na něj nemám myšlenky.

Bez tohoto veřejného závazku bych stoprocentně dneska nepoznámkovala. A asi ani včera. Nebo zítra. Prostě když mám nějaký projekt, kterému se blíží deadline a já se na něj potřebuju soustředit, mám sklony všechno odsouvat.

Co vidím jako důležité pro setrvání v návyku, je najít si co nejjednodušší variantu jeho provedení. V případě mého poznámkování je to aktuálně „téměř bezduché“ slučování několika instancí exportovaných poznámek z knihy „Jak si dělat chytré poznámky“.

Během dnešních 25 minut jsem dokončila slučování jedné starší exportované instance těchto poznámek s nejnovější verzí. A protože mi zbyl ještě čas, shromáždila jsem na jednom místě i všechny ostatní starší instance. Víte kolik jich ještě je? Sedm! Eliška se v minulosti činila. Tak aspoň mám do čtvrtka, kdy mě čeká ta přednáška, co dělat.

✅ pondělí 1. května 2023

Splněno. 25 minut. Dokončila jsem slučování starších exportovaných poznámek z knihy „Jak si dělat chytré poznámky“ s nejnovějšími.

Stále platí, že mě poznámkování tento týden otravuje. 😁

But damn! It feels zároveň really good, že se mi daří návyk dodržovat i v tomto náročnějším období.

✅ úterý 2. května 2023

Splněno. 27 minut. Ale…

… Pořád na poznámkování nemám čas. Jako vážně. Dnes to došlo tak daleko, že jsem si svou necelou půl hodinku poznámkování plnila u kadeřnice, zatímco jsem čekala až mi chytne barva na vlasy.

Vypadala jsem jako blázen? Stoprocentně.

Holt zoufalé časy si žádají zoufalé činy.

A co jsem dělala? Protože mi došla mělká činnost kolem poznámkování u knihy „Jak si dělat chytré poznámky“, tak jsem se pustila do zpracování poznámek z knihy Whole30.

✅ středa 3. května 2023

Splněno. 25 minut.

Stále pokračuji v režimu „poznámkuji jen proto, abych si to dnes splnila“. Dnes jsem zpracovala zase pár receptů z knihy Whole30. Tentokrát ne u kadeřnice, ale cestou vlakem do Brna. Už zítra tam mám přednášku o zettelkasten!

Jsem nervózní? Vůbec ne. Kecám? Ano.

✅ čtvrtek 4. května 2023

Jsem tu! Přežila jsem přednášku a neumřela. To je hrozný jaká já jsem trémistka. 🙈

Každopádně k poznámkování se tedy dnes dostávám až hodně k večeru. Až ve čtvrt na deset večer. Během 25 minut jsem dokončila zpracování receptů z knihy Whole30, takže teď mám plno inspirace pro experimentování v kuchyni na měsíce dopředu.

No a od zítra… Od zítra se pravděpodobně vrátím zase k nějakému hlubšímu poznámkování. Ale pro dnešek už vám jen popřeji dobrou noc. 🥱

May the 4th be with you!

✅ pátek 5. května 2023

Únavaaa. Velikááá!

Svých 25 minut jsem strávila v Readwise procházením highlightů z knihy „The home edit: A guide to organizing and realizing your house goals“.

Hluboké poznámkování se dnes tedy opravdu nekonalo. Třeba zítra. Ale moc to netlačím, protože si teď až do konce týdne chci dát úplné volno.

✅ sobota 6. května 2023

Stále dočerpávám energii po čtvrteční přednášce. To víte, introvertka.

Dneska jsem se ale už pustila do hlubšího poznámkování a 33 minut jsem si psala permanentní poznámky z knihy „Jak si dělat chytré poznámky“.

Pro dnešek konec hlášení. Jdu hrát Heroes of Might and Magic 3!

✅ neděle 7. května 2023

Aaaa, dneska nestíhám. Can you tell?

Půl desáté večer. A to jsem si ráno říkala, že poznámkování odložím jen na odpoledne. No jenže odpoledne jsme šli na procházku, pak jsme pekli buřty, pak se slavil dědy svátek, pak jsem se musela jít vykoupat, protože jsem od ohně smrděla jak párek, no a pak… pak bylo 9 hodin večer a já pořád neměla odpoznámkováno.

Ráno jsem si říkala, že dnes budu pokračovat v psaní permanentních poznámek z knihy „Jak si dělat chytré poznámky“. Jenže v 9 hodin večer jsem na to už neměla intelekt. Rozhodla jsem se tedy pokračovat v procházení highlightů z knihy „The home edit“. Procházení jsem dokončila a exportovala highlights do Roamu.

Jo a 27 minut jsem dnes poznámkovala.

✅ pondělí 8. května 2023

Dopoznámkováno. Dneska jsem to stihla dříve. Jupí. Ale ne zas moc velké jupí. Přece jen jsem poznámkovala zase až v 6 hodin večer.

Note to (future) self: zamyslet se nad sebou (again) a trochu přeházet činnosti během dne, aby mi poznámkování nevycházelo na večer.

Co jsem poznámkovala? Psala jsem permanentní poznámky z knihy „Jak si dělat chytré poznámky“. Jak dlouho? 40 minut.

Dnešní reflexe: Psaní permanentních poznámek z knihy „Jak si dělat chytré poznámky“ je boj! Mám s tím totálně spojený pocit, že by moje poznámky měly být perfektní. No a samozřejmě mám pocit, že nejsou. Uf. Ale přesto všechno pokračuji odvážně vpřed. Protože jinak… jinak se v psaní poznámek nezlepším.

✅ úterý 9. května 2023

Tak jsem se dnes nad sebou, jak mi poradila včerejší Eliška, zamyslela a zařadila jsem poznámkování na konec pracovního bloku ještě před obědem. A je fajn mít to už vyřešené a nemuset na poznámkování myslet po zbytek dne. Zkusím se toho tak držet.

Dnes jsem 31 minut psala permanentní poznámky z knihy „Jak si dělat chytré poznámky“. A jde mi to tak pomalu, že tenhle rok už asi nic jiného dělat nebudu. 😅 Přesto to ale stojí za to. Je to právě při psaní permanentních poznámek, kdy cítím, že moje hlava přemýšlí a pracuje, jak bych chtěla.

✅ středa 10. května 2023

TLDR: Splněno. 25 minut. Vylepšování stávajících poznámek v zettelkasten.

Ach jo. Zase jsem poznámkování nechala až na večer. A tentokrát už se mi opravdu nechce přemýšlet.

Navíc jsem paralyzovaná! Dnes ráno jsem si totiž během čtení knížky uvědomila, že je nejvyšší čas optimalizovat můj proces dělání si poznámek z knih. A optimalizace bude pravděpodobně zahrnovat — sedíte? — návrat k papírovým knihám.

Zbláznila se ta Eliška? Možná. Možná se mnou takhle zacvičilo čtrnáctidenní psaní si ručních poznámek do mého papírového zápisníku Bullet Journal. Možná mě takhle ovlivnily myšlenky z knihy „How to read a book“, kterou teď čtu.

Každopádně musím nový způsob nejprve otestovat v praxi. Protože třeba zjistím, že je to blbost. Uvidíme. Pak vám poreferuju. Začínám za pár dní, až mi dorazí papírová verze výše zmíněné knihy „How to read a book“.

Ale teď už k dnešnímu poznámkování, asi se tomu nevyhnu. Tak já jdu na to a vy tu zatím, prosím, počkejte.

(o 25 minut později)

Ještě jste tu? Uff. Já naštěstí taky, přežila jsem. Ale fakt fakt bych neměla poznámkování nechávat na večer, pak jsem u toho jak zombie a postrádá to smysl.

Dnešních 25 minut jsem si vylepšovala stávající permanentní poznámky ve své zettelkasten.

✅ čtvrtek 11. května 2023

TLDR: Splněno. 2 hodiny (kompletní!) zpracovávání jednoho newsletteru — od přečtení po tvorbu trvalých poznámek.

Fíha. Wow. Nemůžu tomu uvěřit.

Je neuvěřitelné, o kolik víc se nachytřím, když si dovolím při poznámkování zpomalit. Když přestanu svůj prst trénovat na šampionát ve skrolování. Když se přestanu soustředit na počet odbavených článků za den. Když se zastavím a začnu se konečně soustředit na to, abych si z článku opravdu něco odnesla.

A trvalo jen 59 dní každodenní poznámkování, než mi tohle došlo!

Dnes jsem poprvé vyzkoušela svůj nový optimalizovaný proces psaní poznámek. Zatím tedy ne na knihu, protože ještě pořád čekám, až mi dorazí papírová verze knihy How to read a book. Nový postup jsem tak vyzkoušela na menším exempláři — newsletteru. Jednoduše řečeno můj nový postup je o tom, že už si nedělám highlighty pro své budoucí já, které je někdy (spíš nikdy) zpracuje, ale místo toho zpracuji daný zdroj celý od A do Zet(telkasten) najednou.

And it feels damn good!

Celkový dnešní čas poznámkování od začátku čtení newsletteru do konce zpracování: 2 hodiny. (Nutno ale podotknout, že to byl delší newsletter s odhadovaným časem pro čtení 21 minut.)

✅ pátek 12. května 2023

Splněno. 25 minut. Vylepšování stávajících permanentních poznámek v zettelkasten.

✅ sobota 13. května 2023

Dorazila mi papírová verze knihy How to read a book. Jupí!

Dnes jsem se tedy rozhodla vyzkoušet svůj optimalizovaný proces poznámkování právě na knize How to read a book. Knihu jsem nejprve několik minut intenzivně očuchávala a ohmátávala (don’t judge me) a pak se 96 minut věnovala čtení a psaní poznámek z…

… předmluvy.

Jo, čtete správně. Hodinu a půl jsem se věnovala jen předmluvě. Takhle moc mi přijdou myšlenky z této knihy zásadní, že nemám problém s tím věnovat jí takové množství času a pozornosti.

A pocitově? Pocitově mi nový proces poznámkování přijde mnohem více naplňující. Ještě ho pár dní budu testovat, ale vypadá to, že se ke svým starým poznámkovacím návykům jen tak nevrátím.

✅ neděle 14. května 2023

Myslím, že už do konce života budu číst jen jednu knihu 😅. Knihu How to read a book.

Dnes jsem si četla jen 6 minut (1 sekce v knize) a následně si pak 1 hodinu a 54 minut zpracovávala poznámky. Nejprve jsem si formulovala vlastními slovy klíčové myšlenky, které mě při čtení zaujaly. Následně jsem rozvedla, proč mě to zaujalo a co mi tyto myšlenky připomínají. Už během toho jsem se zamýšlela nad tím, jak to souvisí s mými ostatními poznámkami v zettelkasten a s tématem personal knowledge managementu, o který se zajímám. Posledním krokem pak byla formulace permanentních poznámek. Dneska vznikly tři.

Vím, co si myslíte. Trvá to strašně dlouho, Eliško. Takhle fakt budeš jednu knihu číst rok.

Mám k tomu tři komentáře…

První komentář: Tento způsob čtení a dělání si poznámek mě posouvá o tolik více, že absolutně nedává smysl vrátit se zpět k předchozímu způsobu.

Druhý komentář: Kdo říká, že cílem by mělo být přečíst co nejvíce knih? Nemělo by spíš naším cílem být naučit se co nejvíce z knih?

Třetí komentář: Hodně podle mě bude záložit na zdroji. Když narazím na zlatou žílu, jako třeba knihu How to read a book, tak dává smysl zpomalit a věnovat jí potřebný čas. U jiných knih ale zase bude dávat smysl projít je rychleji. Tohle tvrzení podložím citátem:

„Some books are to be tasted, others to be swallowed, and some few to be chewed and digested.“

Francis Bacon

✅ pondělí 15. května 2023

Dnes jen krátce. Akutně totiž potřebuju jít ulovit 🦣 něco k jídlu!

Splněno. 39 minut. Vylepšování stávajících permanentních poznámek v zettelkasten.

✅ úterý 16. května 2023

Splněno. 1 hod 43 minut. Dnes jsem se opět pustila do vylepšování stávajících poznámek v zettelkasten.

Při editování jedné z permanentních poznámek jsem si vzpomněla, že jsem obdobnou myšlenku viděla v knize Write useful books, kterou jsem četla minulý rok (a ještě ji nezpracovala). Nalistovala jsem si tedy odpovídající sekci, znovu přečetla a zpracovala si ji po vzoru mého nového procesu poznámkování do Roamu.

Nejraději bych v editaci poznámek pokračovala, ale protože potřebuju jít dělat něco jiného, poznámkování přerušuji. Pokračování zase příště. Musím ale říct, že se na to pokračování těším mnohem víc než dříve. Ten nový proces má opravdu něco do sebe.

✅ středa 17. května 2023

Okay. Mám oficiálně nový problém: Můj nový proces poznámkování způsobuje, že s ním nelze přestat.

Dnes jsem se pustila opět do vylepšování stávajících poznámek v zettelkasten — ty, co jsem měla rozepsané ze včerejšího dne. Spolklo mě to i s ponožkami. Vytvořila jsem 9 dalších nových permanentních poznámek a nedokázala se odtrhnout celé 2 hodiny a 53 minut.

Ale pocit? Deeply satisfying.

No a o čem to ve své zettelkasten teď přemýšlím? Zamýšlím se nad analogií, že přehledové poznámky jsou jako kapitoly. To mě přivedlo na otázku, jak psát dobré názvy kapitol (a tedy dobré názvy přehledových poznámek). Na základě toho jsem zkoumala, jak na to jdou existující knihy, které jsou podle mě dobrý příkladem: How to read a bookWrite useful books. V knize Write useful books se dokonce autor přímo explicitně zaobírá tím, jak je podle něj vhodné kapitoly pojmenovávat. I tomu jsem se tedy v rámci svých permanentních poznámek věnovala. A z toho pak vyplynuly další otázky… No. A 3 hodiny fuč.

✅ čtvrtek 18. května 2023

Splněno. Dnes jsem ale poznámkovala „jen“ 1 hodinu a 14 minut. Trochu jsem si totiž ráno přispala, a tak na poznámkování nezbylo tolik času (ups).

Dnes jsem opět pokračovala v rozvíjení existujících poznámek v zettelkasten. Tentokrát jsem se ale věnovala jinému shluku poznámek než včera. Dnes jsem se zaměřila na poznámky, které jsem si udělala před pár dny v reakci na četbu knihy How to read a book.

O čem tyto mé poznámky jsou? Tak například, že „čím úhlednější a lépe zpracovanou formu má informace, kterou konzumujeme, tím obtížnější je pro nás ji pojmout za svou“ a „cítíme-li se zahlceni množstvím informací, vyvolává to v nás psychologickou potřebu konzumovat rychleji“.

✅ pátek 19. května 2023

Splněno. 1 hod 43 min. Dnes jsem pokračovala ve čtení knihy How to read a book a po přečtení jedné sekce jsem se zbytek času věnovala přemýšlení a zpracování.

Novinka: Počínaje dneškem jsem se rozhodla začít si osvojovat návyk dřívějšího vstávání, abych mohla den začít poznámkováním a měla na něj dost času.

✅ sobota 20. května 2023

V nohách mám už tisíc mil… 🎵

No dobře, tak tisíc mil ne. Ale 31 kilometrů ano! Dnes jsem šla pochod Praha–Prčice z Milevska. No a faaaakt bych se na poznámkování nejraději teď vy…

… kašlala a raději si masírovala namožené svaly a ukazovala všem v rodině puchýře na nohou, aby mě politovali.

Ale neudělala jsem to! Místo toho jsem šla poznámkovat — dnes ale opravdu jen 25 minut a ani o vteřinu déle.

Co jsem dělala? Zpracovávala jsem poznámky z Tvůrcastu, který poslouchám, abych načerpala inspirace pro svůj plánovaný newsletter.

✅ neděle 21. května 2023

Dnes jsem poznámkovala ve vlaku cestou do Brna. Papírovou knihu How to read a book se mi s sebou brát nechtělo, takže jsem se rozhodla následující dny, kdy budu v Brně, věnovat zpracování elektronických zdrojů — dnes to byly dříve zachycené letmé poznámky (shower thoughts), jejichž seznam si udržuju v Roamu. Jo a poznámkovala jsem 1 hodinu a 16 minut.

✅ pondělí 22. května 2023

Splněno. 1 hodina a 16 minut. Zpracovávala jsem pár letmých poznámek do trvalých, což mě ale následně přivedlo ke zpracování jedné podkapitoly z knihy Digitální minimalismus.

Povšimnutí: Už chápu, proč si někteří spisovatelé pronajímali (a pronajímají) pobyt v hotelu, když se chtějí soustředit na psaní. V hotelovém pokoji se opravdu pracuje velmi dobře. Proč? No protože se tady nic jiného dělat nedá! Zároveň nemusím přemýšlet, co budu jíst/vařit (vaří hotel) a uklízet mám co jen asi 5 minut každý den (o zbytek se postará hotel).

✅ úterý 23. května 2023

Dnes jsem dokončila čtení podkapitoly z knihy Digitální minimalismus, kterou jsem rozečetla včera.

Obsah podkapitoly jsem si zpracovala formou biblio a letmých poznámek. Následně jsem si prošla všechny své poznámky z této podkapitoly (včetně těch včerejších) a vzájemně je přeházela, přezanořila a přeuskupila — takový krok zpět, abych se na myšlenky mohla podívat více z dálky potom, co jsem je prozkoumala zblízka.

Poznámkování jsem dnes věnovala jen 26 minut, protože potřebuji posunout pracovní projekty.

✅ středa 24. května 2023

Dnes jsem opět poznámkovala ve vlaku. Tentokrát ne na cestě do Brna, ale z Brna.

Pozoruji, že ve vlaku se poznámkuje podobně dobře jako na hotelovém pokoji. Nemám tu pořádně co jiného dělat. Nemám kam „utéct“.

Poznámkování jsem věnovala 1 hodinu a 36 minut. Původně jsem to zamýšlela kratší, ale nemohla jsem se odtrhnout od rozepsané myšlenkové linie permanentních poznámek v zettelkasten. Tato linie začíná poznámkou „Nepravidelný výskyt informačních drahokamů v méně obohacujících informačních zdrojích pro nás činí obtížné přestat s jejich konzumací.“ Během dneška jsem tuto poznámku rozvinula o 4 další.

✅ čtvrtek 25. května 2023

Dnes dávám odpočinkový den. Poznámkovala jsem tedy jen 36 minut a vylepšovala jsem stávající permanentní poznámky v zettelkasten — konkrétněji poznámku „Jak psát dobré názvy kapitol“.

✅ pátek 26. května 2023

Splněno. 52 minut. Čtení a zpracování poznámek z knihy How to read a book.

Konkrétněji: 11 minut čtení, 13 minut psaní biblio a letmých poznámek, 28 minut psaní permanentních poznámek.

Tohle pomalé zpracování je nejen velmi rewarding, ale zároveň mě čím dál tím více vede k vědomějšímu výběru informačních zdrojů ke konzumaci. Protože každé mé „ano“ podprůměrnému informačnímu zdroji je „ne“ těm více obohacujícím. Což nelze brát na lehkou váhu. To, že času máme hodně, je jen iluze, neboť jak připomíná Oliver Burkeman v úvodu knihy Čytři tisíce týdnů: „Průměrný lidský život je absurdně, hrozivě, urážlivě krátký.“

✅ sobota 27. května 2023

Splněno. Ale dneska jsem to málem nedala. 25 minut jsem si psala a zpracovávala poznámky z dnešního srazu freelancerů.

✅ neděle 28. května 2023

Už mám přečtenou první kapitolu knihy How to read a book! Už jsem na straně 16! 😄

Ano, čtu ji hrozně pomalu, ale nemůžu si pomoct. Co sekce, to myšlenková perla. Nebo dvě.

Kvůli pomalému postupu ve čtení této knihy u sebe ale začínám pozorovat nutkání přeskočit na nějaký jednodušší zdroj, kde mi to půjde rychleji. Hmm.

A na závěr ještě trochu statistik z dnešního poznámkování: Dnes to vyšlo na 1 hodinu a 34 minut. Konkrétněji: 12 minut čtení, 37 minut biblio a letmé poznámky a 45 minut poznámky permanentí.

✅ pondělí 29. května 2023

Splněno. 25 minut. Psaní permanentních poznámek z knihy How to read a book na základě biblio a letmých poznámek, které jsem si napsala včera.

Poznámka k včerejšímu pozorování, že mám chuť kvůli pomalému tempu zpracování knihy How to read a book přeskakovat na zdroje jednodušší: Pomalé je to proto, protože je to hluboká práce. Tato kniha obsahuje hodně food for thought (podnětů k zamyšlení). Jsou ale zdroje, které si chci přečíst také, ale mým účelem není získat z nich food for thought, ale food for action (podněty k akci). Například zdroje, které mi poradí jak lépe spát nebo jak používat nějaký nástroj. Tyto zdroje jdou zpracovávat rychleji, protože je to mělčí práce — přemýšlím u toho méně a soustředím se hlavně na extrakci užitečných informací, které mohu začít praktikovat. Z toho mi tedy plyne řešení: mít rozkonzumované nejen zdroje plné food for thought, ale občas to proložit zdroji pro food for action, abych uspokojila tendenci zpracovat něco rychleji.

✅ úterý 30. května 2023

Splněno. 1 hodina a 19 minut.

Psala jsem permanentní poznámky na základě dříve napsaných biblio a letmých poznámek z knihy How to read a book. Teď už mám zase všechny tyto poznámky zpracované, a příště tak zase můžu učíst knihu o kousek dále.

✅ středa 31. května 2023

Splněno. 43 minut. Konkrétněji 12 minut čtení druhé kapitoly knihy How to read a book a 31 minut psaní biblio a letmých poznámek.

Ještě poznámka k mé pondělní poznámce: Včera odpoledne jsem zkoušela opoznámkovávat (is that a word?) online kurz, ve kterém jsem hledala primárně food for action (ohledně tvorby webu). A ano. Šlo mi to dle předpokladů rychleji a bylo to uspokojující. Pravděpodobně to tak budu tedy praktikovat: food for thought dopoledne a food for action odpoledne.

Jo a zdravím Ondru 👋, který mě včera potěšil zprávou, že tento můj nachytřovací deník čte a nachází zde inspiraci pro své poznámkování! ❤️

✅ čtvrtek 1. června 2023

Splněno. 47 minut. Zpracovávání knihy How to read a book. Yes, again. Už vás tím nudím?

Nabídnu tedy ještě mou dnešní reflexi, ať vás zbavím pocitu, že se tenhle deník stává nudným!

Aktuálně jsem si tvořila permanentní poznámky ohledně čtyřech úrovní čtení, o kterých autoři v knize mluví. Jedná se o čtení základní, inspekční, analytické a syntopické. Mé dnešní permanentní poznámky tak připomínají svým obsahem spíše biblio poznámky. Popravdě mám při psaní takovýchto poznámek vždy divný pocit, že jen papouškuju zdroj a nepřidávám k tomu nic vlastního. Že tvořím wiki a ne zettelkasten. Přesto ale věřím, že i takové poznámky mají v zettelkasten místo.

Osobně vidím tyto permanentní-biblio (Permablio? Or did I just take it too far?) poznámky jako stavební kameny, na kterých potom mohu stavět své vlastní myšlenkové konstrukty. Nic přece nevzniká ve vakuu, ne? Jak údajně řekl Isaac Newtown: „Dospěl-li jsem tak daleko, [tak] jen dík tomu, že jsem stál na ramenou obrů.“ Já stojím na ramenou permanentních-biblio poznámek.

Pořád je ale potřeba mít podle mě na paměti, že takovéto typy poznámek by nám měly pomoci rozvíjet naše vlastní přemýšlení. Pozor tedy na to, aby se hon za těmito poznámkami nestal naší hlavní misí. Což je mimochodem jednoduché, protože vlastní myšlení mnohdy bolí a je nekomfortní. Been there. Done that.

✅ pátek 2. června 2023

Splněno. 45 minut (nebo možná 1 hodina a 58 minut — hranice je v tomto případě rozmlžená).

Dnes to bylo takové netradiční poznámkování, ale podle mě poznámkování nevertheless.

Dopoledne jsem se připravovala na odpolední call se Sönkem Ahrensem. (Jo, říkám to totálně casually, ale je to freaking awesome!) V rámci přípravy se mi pomocí psaní accidentally podařilo externalizovat rozdíl mezi zettelkasten a osobní wiki (alespoň tak, jak ho vidím já). Jakmile jsem si toho všimla, tak jsem ze své přípravy tyto myšlenky extrahovala a poznamenala si je do své zettelkasten.

✅ sobota 3. června 2023

Splněno. 29 minut.

Dnes si únava vyžádala poznámkování z něčeho, co je easy and fun. Což u mě znamená: video. Zapátrala jsem tedy ve svém shortlistu v Readwise Reader a vybrala video Ali Abdaal’s FULL Second Brain System (every app) – YouTube. Video má necelých 17 minut. S poznámkováním celkem jeho zpracování zabralo minut 29.

Než půjdu, ráda bych se s vámi ještě podělila o svůj názor na systém, který Ali ve videu ukazuje. Osobně se mi nelíbí a pracovat bych takhle nemohla. Je to chaos. Na druhou stranu Alimu jeho systém očividně funguje. To je pro mě zase ukázka toho, že každý máme úplně jiné potřeby a náš systém by měl být takový, jaký potřebujeme my. Já bych nemohla pracovat tak, jak pracuje Ali, ale věřím, že Ali by zase nemohl pracovat tak, jak pracuju já. A je to tak v pořádku.

Pár slov ještě k extrahování highlightů do poznámkového systému.

Ali ve videu nadšeně mluví o tom, jak automaticky z knih a článků extrahuje highlighty do poznámkové aplikace. Já si touhle fází prošla a už bych se k ní nevrátila. Myslela jsem si, že extrahování highlightů vyřeší můj problém, že si z knih (a dalších nachytřovacích zdrojů) odnesu vždy jen hrozně málo. Ale guess what. Extrahování highlightů můj problém nevyřešilo. Udělalo ale to, že ho zakamuflovalo. Měla jsem ze sebe sice lepší pocit, ale intelektuálně jsem za ty roky sbírání highlightů poporostla asi jen o centimetr. Jak říká Marteen van Doorn v článku The Complete Guide to Effective Note-Taking: „I also felt like I was getting smarter because I dutifully highlighted, exported to Roam, and tagged all my blocks. Highlighting and tagging create a false sense of learning.

Trvalo mi 59 záznamů v tomto nachytřovacím deníku, než jsem dospěla ke stejnému mindsetu jako Marteen van Doorn. Dny, kdy jsem se snažila k highlightům vracet, jen abych zjistila, že jejich zpracování je nejen otravné, ale také ve mně nezanechává dobrý pocit. (And all that for good reason.) Proto jsem highlighty sbírat přestala a začala si poctivě psát poznámky vlastními slovy. And I never look back. A co vy? Přidáte se?

✅ neděle 4. června 2023

Splněno. 25 minut. Rozvíjení existujících permanentních poznámek v zettelkasten.

Note to self: Opět si připomínám (už asi popáté?), že není dobrý nápad nechávat poznámkování na odpoledne. Nemám energii ani sílu přemýšlet. Bez ohledu na to, co jsem dělala během dne do té doby.

✅ pondělí 5. června 2023

Eliška je dnes ranní ptáče a dál doskáče. Je 8:15 a já už mám 53 minut poznámkování za sebou. And it feels good. Nemohla bych takhle brzy vstávat vždycky? Hm? Hm? I’ll leave that as an open question for now.

Let’s dig in.

Občas když si koupím nové oblečení, tak ho nechávám dny a někdy týdny někde v místnosti položené a nedávám ho do skříně. Proč to dělám? Nedokážu totiž to nové oblečení do skříně dát, protože skříň již dosáhla určité úrovně disorganizace a vyžaduje zásah odbornější než jen každodenní drobnou údržbu. (Nebojte, hned vysvětlím jak to souvisí s poznámkami.) Teprve až když si vyhradím čas a organizaci skříně upgraduju na novou úroveň, tak mohu nové oblečení zaintegrovat. A vše se vrátí do normálu. Tedy až do okamžiku, kdy se tento cyklus opakuje nanovo.

S poznámkovým systémem a poznámkami to mám jako se skříní a oblečením. A nyní se nacházím v situaci, kdy své oblečení (čti poznámky) pohazuji různě po místnosti (čti po Roamu), místo toho abych je dala do skříně (čti zettelkasten). Je tomu tak od druhé poloviny minulého týdne. Diagnóza? Nikoliv lenost, ale fakt, že moje zettelkasten sesbírala už dost expů na to, aby se mohla vyvinout na novou úroveň. A dokud se tomu tak nestane, tak bude natruc blokovat vstup jakýchkoliv nových poznámek. Holka jedna paličatá!

Podle mě byl hlavním katalyzátorem této proměny páteční call se Sönkem a má příprava, která mu předcházela. Porovnávat si se Sönkem naše workflow a způsoby poznámkování je pro mě nesmírně obohacující. (Se Sönkem si takhle voláme pravidelně asi dvakrát do měsíce už od ledna. Připravujeme spolu kurz o zettelkasten (v angličtině). How cool does that sound?)

Anyway.

Spolupráce se Sönkem mé vědomí, podvědomí i bezvědomí neustále inspiruje k hlubšímu přemýšlení o mém systému. Na vlastní mozek také pociťuji Sönkeho expy s koučinkem, protože jeho otázky „A proč to vlastně děláš takhle?“ jsou vždy trefa do černého.

Sečteno, ztučněno a zvýrazněno: Během víkendu jsem dospěla do bodu, kdy jsem se rozhodla svou skříň (čti zettelkasten) upgradovat. A tento strávený čas budu počítat do času poznámkování. Protože why the hell not. Můj den má také jen 24 hodin a z nich 8 padne na spánek a 2 na rewatch Hvězdné brány. No a to už mi pak zbývá jenom 14 hodin!!

Takže. Dnes jsem svou zettelkasten refaktorovala 53 minut. Konkrétněji jsem se zabývala úpravou implementace rejstříku — mívala jsem rejstřík na klíčová slova (jako čtení), koncepty (jako FOMO) a lidi (věřím, že tady příklad není potřeba). Teď to zjednodušuji a dávám to vše do jednoho seznamu. Pokračování zítra.

✅ úterý 6. června 2023

Splněno. 52 minut. Stádium Elišky zettelkasten: cute little mess that’s sometimes driving me crazy.

Pokračuji v refaktorování své zettelkasten. Přemýšlím k čemu bych tuhle experience přirovnala a do hlavy mi pořád leze myšlenka žvýkačky. Je to jako bych měla před sebou velkou lepivou žvýkačku a já do ní zabořila ruce a snažila se ji předělat do jiného tvaru. Občas potřebuji vyškubnout kousek na jedné straně a dát ho na stranou druhou. Občas se nějakého kousku potřebuji zbavit. Pokud si představujete, jak mám olepené ruce, nemůžu z nich něco sklepat a když přenáším jeden kousek, tak se na něj přilepí osm dalších, které se ho nechtějí pustit, tak přesně takhle to vypadá.

Na vině je samozřejmě vnitřní provázanost poznámek v zettelkasten. Čapnu-li jednu poznámku v zettelkasten s tím, že ji chci dát jinam, nebo smazat, tak tím ale ovlivním třeba pět dalších poznámek (a možná ještě tři jiné nepřímo).

Je to challenge. But I’m up to it!

✅ středa 7. června 2023

Další den refaktoringu zettelkasten a s ním i nová analogie.

Upgradování poznámkového systému je jako broušení sekery. Sice mě to v danou chvíli nijak neposouvá k cíli, ale jakmile sekeru dobrousím, tak se k cíli začnu přibližovat rychleji. Představuju si to tak, že konzumování informačních zdrojů a pracování s zettelkasten je jako kácení stromu sekerou. Jednou za čas je ale potřeba přestat zuřivě kácet, poodstoupit a sekeru si nabrousit. Na první pohled se může zdát, že jsme přestala pracovat, ale ve skutečnosti to tak není. (Jen je potřeba se nezapomenout v té fázi broušení moc dlouho.)

Já už svou sekeru brousím třetí den. Dnes 47 minut. Dokončila jsem refaktorování indexu a jsem teď more happy about it. Dál mě čeká projít existující poznámky a začistit jejich obsah. Plus zkontrolovat, že jsou dostupné z indexu či nějaké vstupní přehledové poznámky.

✅ čtvrtek 8. června 2023

„A tento strávený čas [čas strávený upgradem zettelkasten] budu počítat do času poznámkování. Protože why the hell not,“ řekla Eliška v pondělí 5. června 2023. Tak já ti, milá Eliško, teď vysvětlím why the hell not. Aneb toto je má note to self se zamyšlením se nad tím, proč není dobrý nápad nahradit poznámkování refaktoringem zettelkasten.

Včera večer mi to došlo. Vrátil se totiž jeden můj známý, kterého nemám moc v lásce. Poslední dobou jsem ho naštěstí vídala méně často a maximálně jsme spolu prohodili jen pár slov. Jenže včera. Včera si to ke mně domů nakráčel hned po ránu a zaskočil mě dokonce ještě v posteli pomačkanou a pořádně neprobuzenou!

Co je to za drzáka? O kom je řeč? O syndromu podvodníka!

Možná jste o něm slyšeli. Syndrom podvodníka je týpek, který vám hučí do hlavy, že nejste dost dobří. Chce, abyste si mysleli, že na svou práci nestačíte, protože na ni nemáte dostatečné znalosti, zkušenosti a/nebo dovednosti.

Já tohohle týpka bohužel moc dobře znám. Studoval se mnou celé doktorské studium a rozhodl se, že mi bude kecat i do blogování. Ačkoliv o zettelkasten, poznámkování a personal knowledge managementu toho vím vcelku hodně, tak zdaaaaaaleka vím, že nejsem odborníkem. Je toho spousta spousta, co ještě nevím. A tak kdykoli píšu blogový článek, kdykoli píšu příspěvek na sítě nebo nedej bože mám mluvit na veřejnosti, huláká na mě syndrom podvodníka, až mi z toho hučí v uších.

Anyway. Včera mi to ale došlo! Došlo mi, proč se tenhle drzák zase dostal k moci. Protože jsem teď tři dny vyměnila poznámkování za upgrade zettelkasten!

Zdá se, že syndrom podvodníka je jako mozkomor. Vysává ze mě všechnu sebedůvěru, radost z tvoření a paralyzuje mě. Dobrý pocit způsobený poznámkováním se ale zdá býti mým patronem.

Zleva doprava: Harry (Eliška), obranné kouzlo Patronus (poznámkování), mozkomor (syndrom podvodníka)

Dokonce jsem si z této hypotézy udělala permanentní poznámku: „Poznámkování tlumí příznaky syndromu podvodníka.“

Takže. Pokud také trpíte syndromem podvodníka, vyzkoušejte každý den poznámkovat. Vydržte aspoň několik dní v kuse a všímejte si, jestli to něco dělá s příznaky syndromu. No a pak mi dejte vědět, jestli to zabralo. Navždy pak budete uvedeni jako zdroj u mé permanentní poznámky!

Jo a mimochodem. Včera jsem pociťovala silné abstinenční příznaky po tomto dobrém pocitu. Nevydržela jsem to a o půl desáté večer jsem se rozhodla poznámkovat. Aspoň hodinku.

No a dnes? Dnes jsem poznámkovala 5 hodin a 9 minut! Phew. Ale absťák už mám slabší.

✅ pátek 9. června 2023

Dnes jen krátce, mám totiž po včerejším poznámkovacím flámu zase pro změnu nutkavou potřebu posunout jeden z mých projektů. A kdo jsem já, abych ignorovala své pocity.

Dnes jsem poznámkovala 33 minut. Psala jsem si permanentní poznámky z kurzu Cite to write v2, jehož autorem je Lukas Kawerau (aka Cortex Futura). Právě tímto kurzem jsem včera strávila těch 5 hodin poznámkování — prošla jsem asi prvních 8 lekcí a psala si z nich biblio a letmé poznámky + zároveň nějaké postupy zkoušela rovnou v praxi.

Jestli vám kurz doporučuju, ptáte se? Máte nastartovat zvýrazňovače? To vám mohu s klidným svědomím říct, až ho dokončím. Teď jsem ještě moc na začátku. Trpělivost, moji drazí poznámkáři.

✅ sobota 10. června 2023

Dnes volný den, takže jsem se k počítači dostala na chvíli až odpoledne. Odpoznámkovala jsem si 30 minut a šla jsem se zase věnovat volnu. Pokračovala jsem ve zpracování biblio a letmých poznámek z kurzu Cite to write.

✅ neděle 11. června 2023

Dnes zase bleskovka. Opět volný den. Odběhla jsem si zapoznámkovat k počítači jen na 25 minut a pokračovala jsem ve zpracování poznámek z kurzu Cite to write.

✅ pondělí 12. června 2023

Dneska jsem pořád bohužel trochu rozlítaná a nemám standardní pracovní den. Poznámkovala jsem tedy jen pro udržení návyku. Konkrétně 28 minut a pokračovala jsem ve zpracování poznámek z kurzu Cite to write.

Malá reflexe: Docela mi trvá ty biblio a letmé poznámky z kurzu Cite to write zpracovat. Je jich hodně. A už to začíná feel like work. Takeaway: Jakmile už vidím, že se biblio a letmé poznámky začínají kupit, tak s konzumací kurzu přestat a nejprve je zpracovat, než si budu pouštět další lekci. V opačném případě poroste riziko prokrastinace zpracování těhle poznámek. A to nechceme, Eliško.

✅ úterý 13. června 2023

Eliška dneska nebyla ranní ptáče a tedy si doskákala jen pro ušmudlaných 28 minut poznámkování. Konečně jsem ale dokončila zpracovávání biblio a letmých poznámek z kurzu Cite to write.

Možná si říkáte, co se stalo s tím mým upgradem zettelkasten a přemýšlíte, v jaké jsem teď fázi. No. Situace se má tak, že od chvíle, co jsem začala opět poznámkovat, mi na upgrade zettelkasten nezbyl čas. Nebo čas by byl, ale energie pak už odpoledne po práci není.

Přemýšlím tedy co s tím. Přemýšlím, kdy se věnovat upgradu a nějakým zásadnějším úpravám a nastavením svého poznámkového systému? (Protože vyměnit tuhle činnost za poznámkování jsem si už vyzkoušela, že není dobrý nápad.)

Nad odpovědí ještě budu muset podumat. V tuto chvíli mi přijde nejlepší věnovat se tomu dopoledne v nějakém z volných dní. Dopoledne mám energii se rozhodovat. V odpoledních hodinách zvládám jen shallow činnosti, u kterých si mohu dovolit mít IQ okurky.

Tak vám nevím. Jsem už stará? Protože tyhle problémy s energií jsem ve dvaceti neměla…

✅ středa 14. června 2023

Takže. Včera jsem se rozhodla, že ode dneška budu brzo vstávat. Konkrétně v 6:00.

No a protože mi tenhle nachytřovací deník skvěle zafungoval při osvojování návyku poznámkování, rozhodla jsem se, že k němu nenápadně přilepím i osvojování návyku vstávání. Protože to je opět návyk, který fakt moc chci a zároveň mi to fakt moc nejde. Jakože roky a roky to střídavě dávám a nedávám, ale gravitační síla postele je ráno pořád často silnější než já. (Nehledě na to, že jsem četla Atomové návyky. Dvakrát!)

Mimochodem. Dneska jsem to dala.

Důkaz, že Eliška svůj závazek vstávat brzy ráno zatím drží.
More evidence to come in the future.

Proč chci začít dřív vstávat? Short answer: abych měla čas a klid na čtení, přemýšlení a poznámkování.

Long answer: Ve svých záznamech tady i v osobním deníku se kolem hledání ideálního denního režimu točím pořád dokola. Čas, kdy se zvládám (a těší mě) věnovat se hlubokým činnostem, začíná po probuzení a trvá zhruba do 14 hodin. Pak si dám oběd, jdu se projít a potom už většinou nemám sílu se hlubokým činnostem (tedy ani poznámkování) věnovat. Co zvládám odpoledne, je konzumace a psaní biblio a letmých poznámek z lehčích zdrojů. Třeba kurz Cite to write je pro mě lehčí zdroj, ale kniha How to read a book je náročnější zdroj. Dělení je čistě pocitové. Nebo možná bych mohla říct, že když mám chuť zdroj konzumovat odpoledne po práci, tak je lehčí, a pokud ne (mám jej chuť konzumovat jen dopoledne, když jsem fresh), pak je zdroj těžší.

Když se četbě a poznámkování věnuji ještě před snídání, je to nejlepší. Nemám pocit, že bych měla dělat něco jiného. Tím něco jiného myslím většinou actually posouvat nějaké aktuální projekty. Actually jsem zvýraznila, protože ono ty projekty samozřejmě posouvám nepřímo i tím, že pracuji na svém seberozvoji, jenže tohle si mohu opakovat kolikrát chci, ale stejně si u čtení a poznámkování připadám jakože si hraju místo toho, abych pracovala.

No. More thoughts on this topic ještě v budoucnu určitě napíšu. Teď už to utnu, protože se chci věnovat ještě psaní nového blogového článku pro vás, než se actually pustím do práce na projektech.

Jo a k dnešnímu poznámkování. Málem bych zapomněla. Dnes jsem přečetla třetí kapitolu v knize How to read a book a napsala si biblio a letmé poznámky do Roamu. Než budu příště pokračovat ve čtení další kapitoly, tak tyhle poznámky nejprve zpracuju. A možná to bude už zítra. We’ll see.

✅ čtvrtek 15. června 2023

Jste tu dnes proto, abyste zkontrolovali mé poznámkování, nebo jestli jsem vstala v šest? Hm?

Ať už jste tu z kteréhokoliv důvodu, na obojí vám odpovím stejně: zvládla jsem to!

Poznámkováním jsem začala den. What a joy! Pokračovala jsem ve zpracování knihy How to read a book do permanentních poznámek. Naměřeno: 1 hodina a 14 minut.

Při psaní dnešních permanentních poznámek jsem si uvědomila, že mi přestává vyhovovat sekce references, kterou mám umístěnou na konci každé permanentní poznámky a v rámci které uvádím odkaz na zdroje. Tímto způsobem totiž není vždy jasné, k čemu konkrétně se ten zdroj vztahuje (někdy mám těch zdrojů dokonce více). Tvrzení v poznámce totiž občas pochází z nějakého externího zdroje, ale příklad je můj. Rozhodla jsem se tedy tuto sekci smazat a na zdroje odkazovat přímo v těle permanentních poznámek. Tedy stejným způsobem jako bych to dělala, kdybych psala veřejný text.

✅ pátek 16. června 2023

Dnešní reflexe: To, co čtu, silně ovlivňuje můj styl přemýšlení a psaní. Čtu-li hluboké filozofické texty, pak mám tendenci sama dumat. A čtu-li humorné odlehčené texty, pak mám sklony k psaní s lehkostí a humorem.

Dnes jsem se po probuzení věnovala četbě filozofie. Stoicismu. Dnes je to už třetí den v řadě.

Věnování se myšlenkám stoicismu jsem se rozhodla pojmout jako součást svého nového ranního rituálu. Probudím se v 6 hodin (ano, i dnes jsem to dala!), projdu si motivační citáty v Readwise ohledně toho, proč je dobré vstávat brzy ráno, a pak si přečtu jeden dopis, který Seneca adresoval svému příteli Luciliovi. Konkrétně jsem zvolila zpracování od Tima Ferrisse: The Tao of Seneca: Letters from a Stoic Master.

No a dnešní dopis mi pomohl zhmotnit ve formě permanentní poznámky jednu myšlenku, kterou už jsem nějakou dobu v hlavě nosila. Myšlenka se týká konceptu hluboké práce a toho, že je to jiný typ práce než přehazování uhlí. I když obě činnosti mohou zabrat stejný počet hodin, tak zhuštěním těchto hodin do kratšího časového úseku získáme v případě hluboké práce horší výsledek a v případě přehazování uhlí stejný výsledek v porovnání s tím, když bychom tyto hodiny v čase rozložili. Jinými slovy se tyto dvě činnosti liší ve vztahu počet hodin v rámci dne ku množství vyprodukovaného „výstupu“. U přehazování uhlí obecně platí, že pokud tomu daný den věnujeme dvojnásobný počet hodin, tak udělám dvojnásobné množství práce. Tato úměra ale pro hlubokou práci neplatí.

Jsem dnes Eliška filozof? Yes, I am. Zkopírovala jsem skoro celý text v odstavci výše ze své dnes napsané permanentní poznámky? Yes, I did!

No a ještě nějaké ty statistiky: Psaní dnešních permanentních poznámek (nakonec jsem napsala dvě) mi zabralo 51 minut.

✅ sobota 17. června 2023

Sobotaa! Volný den. Můžu si bezstarostně přemýšlet a poznámkovat a nemusím mít výčitky, že bych měla actually posouvat některý ze svých projektů.

Když jsem se ráno vzbudila (ano, opět v 6 hodin, thank you for asking), tak jsem si říkala, že budu pokračovat ve zpracování knihy How to read a book. No. Jenže nakonec jsem si všimla, že jsem na včerejší denní stránce měla dvě nezpracované letmé poznámky. Rozhodla jsem se, že nejprve tedy rychle odbavím je. Z rychle se prosím ale stala 1 hodina a 54 minut. A navíc jsem nezpracovala obě letmé poznámky, ale jen jednu. Jo a další tři jsem připsala na dnešní denní stránku.

Ale to je v pohodě. Už dávno jsem se smířila s tím, že můj inbox poznámek určených ke zpracování do zettelkasten nikdy nebude prázdný. A je to tak v pořádku. I believe… Guess… Hope?

✅ neděle 18. června 2023

Dnes nemám v plánu být (moc) u počítače. Své jsem si tedy odpoznámkovala hned ráno po snídani a teď vyrážím na výlet (a pak do kina na nového Spider-Mana). Dnešní poznámkování mi zabralo 42 minut a zahrnovalo zpracovávání poznámek z pátečního rozhovoru se Sönkem Ahrensem.

Jo a pořád vstávám v 6! Dnes už mám pětidenní streak!

✅ pondělí 19. června 2023

Splněno (poznámkování i vstávání). Poznámkování 57 minut, vstávání v 6 hodin.

Dnes jsem při poznámkování rozpracovávala dříve napsané permanentní poznámky z knihy How to read a book a přidala dvě nebo tři další. Doufala jsem, že se dostanu i ke čtení, ale nakonec mi poznámkování zabralo více času, než jsem myslela.

Což mě přivádí k dnešní reflexi…

Nejen dnes, ale obecně velmi často je mi nepříjemné s poznámkováním skončit a začít se věnovat jiné činnosti. Tyhle nepříjemné pocity mají podle mě dvě příčiny.

První je, že nemám pocit, že to mám „hotové“. Málokdy se mi stane, že na konci své poznámkovací session mohu říct, že jsem své přemýšlení uzavřela a vše jsem promyslela. Častěji spíš cítím, že mi ještě něco uniká, ale nedokážu to popsat.

Druhou příčinou mých nepříjemných pocitů je pomalost celého procesu. Poznámkuji-li hodinu, posunu se jen hrozně maličko, zpracuju jen kratičkou část z knihy. Je mi tedy nepříjemné skončit, protože chci postupovat rychleji.

Hm. Sounds familiar. Při jaké činnosti jsem tyhle pocity v minulosti už měla?

Už vím. Tyhle pocity jsem měla skoro po celý minulý rok, kdy jsem každý den pracovala na své disertační práci. Posun byl hrozně pomalý. Měla jsem pocit, že mé úsilí v daný den nevedlo k ničemu zásadnímu a že budu-li postupovat takhle pomalu, tak to nemůžu stihnout dopsat v tomhle životě (spoiler: stihla).

Občas jsem těmto pocitům podlehla a místo svých obvyklých 4 až 5 hodin jsem se přemýšlení a psaní disertace věnovala mimo přestávky na jídlo a záchod celý den. Tohle ale málokdy vedlo k nějakému breakthrough. Naopak. Častěji mi to spíš uškodilo. Druhý den jsem se vzbouzela bez energie, bez motivace a nedokázala si představit jak daný den přežiju.

Říkám si tedy, že stejně opatrná bych měla být při poznámkování. Je potřeba naučit se snášet to nepohodlí pomalého postupu a nedokončenosti. Snášet to, že proces přemýšlení a učení se neurychlím. A že když to daný den přepísknu a budu se snažit podvádět tím, že si budu snažit nahnat nějaké hodiny přemýšlení a poznámkování na úkor odpočinku, tak mě to doběhne. Podvádění má krátké nohy — nebo tak nějak, že jo?

Při mé dnešní reflexi jsem si vzpomněla na knihu Čtyři tisíce týdnů, kde se Oliver Burkeman trpělivosti věnuje. Konkrétně mi na mysl přišla tato pasáž:

„Druhé pravidlo [ze tří zásad trpělivosti] zní: postupujte po striktně vymezených krátkých úsecích. Profesor psychologie Robert Boice zasvětil svou kariéru studiu návyků kolegů akademiků při psaní a došel k závěru, že u těch nejproduktivnějších a nejúspěšnějších tvoří psaní ve skutečnosti kratší část denního programu než u jiných. Bylo tedy výrazně snazší věnovat se mu každý den. Tito vědci si pěstovali schopnost trpělivě čelit faktu, že za jeden konkrétní den toho příliš mnoho nevyprodukují – a dlouhodobě jim to přinášelo mnohem lepší výsledky. Psali v krátkých denních úsecích (v některých dnech pouhých deset minut a nikdy víc než čtyři hodiny denně) a přísně světili víkendy. Panikařící doktorandi, kterým se Boice snažil tento režim vštípit, měli jen zřídka trpělivost mu naslouchat. Vznáší se nad nimi termíny, protestovali, a takové požitkářské pracovní návyky si nemůžou dovolit. Potřebují mít dizertace hotové, a rychle! Takové reakce však Boiceho jen utvrzovaly v jeho přesvědčení. Právě netrpělivá touha studentů vnutit práci vyšší než přiměřené tempo a hnát se za dokončením jejich postup zpomalovala. Nedokázali snést nepohodlí pramenící z nutnosti uznat, že rychlost celého tvůrčího procesu mají pod kontrolou jen částečně, a tak se mu snažili uniknout: buď tak, že se k práci vůbec nemohli přimět, nebo se střemhlav vrhali do stresujících celodenních psacích orgií, které se později zvrhly v prokrastinaci, protože se jim práce zprotivila.“

Příklad, který Burkeman uvádí, není sice o poznámkování, ale takeaway z něj můžeme na poznámkování úplně v pohodě aplikovat. Jak? Tomu se Burkeman konkrétněji věnuje v dalším odstavci:

„Klíčovým aspektem tohoto přístupu, který přímo odporuje většině klasických rad o produktivitě, je ochota zastavit se, jakmile váš denní čas vyprší, ačkoli sršíte energií a máte pocit, že toho zvládnete mnohem víc. Pokud jste se rozhodli pracovat na daném projektu padesát minut, po uplynutí padesáti minut hezky vstaňte a běžte od toho. Proč? Protože, vysvětluje Boice, když vyhovíte nutkání pokračovat i za tímto bodem, „je za tím z velké části netrpělivost z toho, že ještě nemáte hotovo, že nejste dost produktivní, že už nikdy nenajdete takový ideální čas“ na práci. Když se zastavíte, posilujete sval trpělivosti, který vám umožní se k projektu znovu a znovu vracet a udržet si tak stabilní produktivitu po celou svoji kariéru.“

Amen.

✅ úterý 20. června 2023

Dnes jsem byla vystavena zkoušce trpělivosti, o které jsem psala včera. Na jedničku to nebylo. Spíš na tři mínus.

Řekla jsem si, že poznámkovat budu hodinu (od 7.00 do 8.00) a pak si půjdu dělat snídani. (Ano, pořád díky vám a tomuto veřejnému deníku vstávám v 6!) Nakonec jsem poznámkovala skoro do 9 hodin! Nemohla jsem se odtrhnout. Byl to zase ten známý nepříjemný pocit nedokončenosti.

Během svého dnešního poznámkování jsem přemýšlela nad analogiemi, které by neznalému člověku přiblížily, co je to ta zettelkasten. Jedna analogie se mi honila hlavou už od včera, kdy jsem si ji zapsala jako letmou poznámku na denní stránku do Roamu. Dnes ráno v posteli jsem o ni vyprávěla příteli (edit: dnes už bývalému příteli, viz deníkový záznam z 11. srpna 2023) a ten ji… ehm… rozcupoval s tím, že je moc na sílu. Thankyouverymuch. Like, ew. So rude, right? (Aby bylo jasno, za ten feedback jsem byla samozřejmě moc ráda.)

Nicméně jsem tuhle analogii nechtěla nechat být, a tak jsem na ni pracovala během dnešního poznámkování. Z jedné analogie jsem nakonec udělala dvě a vytvořila jsem tři nové permanentní poznámky.

A co na mou vylepšenou verzi analogie řekl přítel během snídaně? Že to pořád moc komplikuju! No. Ale i prozkoumávání slepých uliček je cesta vpřed, ne? (Zvlášť když nepřestáváte věřit, že tu slepou uličku na konci prorazíte.)

✅ středa 21. června 2023

Tak si říkám, že se mi nachytřovací deník pěkně evolvnul. Původní záměr bylo jen psát, jestli jsem poznámkovala, nebo ne a případně zmínit, jaký zdroj jsem zpracovávala. Čím dál tím více sem začínám ale psát svou (často velmi ranou) reflexi, uvažování a dumání nad poznámkováním. Tak snad vám to neva.

No. To já jen, že jsem si všimla. To je vlastně taky reflexe, že jo? To, že jsem si všimla? Reflexe rulez. Vnímám tyhle benefity i při psaní BuJo.

Tak ale už k tomu dnešnímu poznámkování.

Dnes jsem si zahrála na Luhmanna. Ten totiž podle Sönkeho Ahrense vždycky říkal: „Dělám jen to, co mi jde dobře od ruky. Píšu, jen když zrovna vím, jak na to. Jakmile zaváhám, nechám toho a jdu dělat něco jiného.“ (Tento citát pochází ze strany 40 z knihy Jak si dělat chytré poznámky.) Já se dneska rozhodla, že přestanu bušit sbíječkou do zdi (ehm, dává spojení bušit a sbíječka dohromady smysl?) na konci slepé uličky s analogiemi ze včera. Nešlo mi to totiž od ruky. Váhala jsem. Takže jsem dnes dělala něco jiného. Konkrétně jsem 61 minut (od 7.00 do 8.01) zpracovávala do zettelkasten své letmé poznámky. (Pokud vám minulá věta dodala pocit, že jsem dnes taky vstala v 6 hodin, pak máte pocit správný. I’m unstoppable!)

✅ čtvrtek 22. června 2023

Odpoznámkováno. Dnes 1 hodina a 10 minut. Zpracovávala jsem dříve zachycené letmé shower thoughts do permanentních poznámek.

A i dnes mám pro vás poznámkovací reflexi.

Svou dnešní poznámkovací session jsem začala otevřením jedné z permanentních poznámek, kterou jsem chtěla dále rozpracovat. S touto poznámkou jsem měla propojených několik letmých poznámek, které mi naznačovaly směr, co bych mohla do těla poznámky ještě napsat. Jen pro úplnost — pracovat jsem chtěla na přehledové permanentní poznámce.

Tak. A teď ta pointa.

Koukám si tak na první přidruženou letmou poznámku a hlavou se mi honí otázky: Co přesně tahle poznámka říká? Bude ok to jen zmínit v těle této přehledové poznámky? Nebo bych pro to měla udělat samostatnou permanentní poznámku a z těla té přehledové na ni jen odkázat? A jak by se měla jmenovat? O čem by vlastně ta poznámka měla být? A kam bych ji měla umístit?

Chvíli jsem se takhle trápila. Ty otázky mě paralyzovaly, a prvních pár minut jsem tak jen zírala na obrazovku. Jenže pak mi to došlo.

Zase se snažím přemýšlet ve své hlavě místo toho, abych přemýšlela psaním. Snažím se tady najít odpovědi na něco, co ještě neumím pořádně uchopit. Není tedy divu, že mi to nejde.

A tak jsem místo hledání odpovědí na otázky výše otevřela první letmou poznámku v sidebaru, abych ji měla na očích, v těle přehledové poznámky založila nový odstavec a začala psát. Popisovala jsem, co podle mě ta letmá poznámka zachycovala. Psala jsem, co se mi na základě ní objevovalo v hlavě.

Když jsem dopsala, mlha se rozestoupila a všechno bylo najednou mnohem jasnější. Najednou jsem viděla, že to, co jsem napsala, by bylo opravdu lepší dát do samostatné poznámky (vlastně poznámek) a z přehledové poznámky na to jen odkázat. Měla jsem dokonce i tušení, kam bych tyhle poznámky v rámci zettelkasten umístila. No a to všechno jenom proto, že jsem se přistihla, že přemýšlím v hlavě, místo abych přemýšlela psaním.

Takeaway pro mé budoucí já: Nejprve piš a až pak řeš, co s tím.

✅ pátek 23. června 2023

Poznámkovat ráno, jako first thing in the morning, je úplně nejvíc nejlepší.

Dnešek budu mít trochu rozlítaný cestováním, ale přesto už mám 1 hodinu a 4 minuty poznámkování za sebou. I did my part today, mohu si tedy po zbytek dne s klidným svědomím říkat. A to díky novému návyku vstávání v šest hodin. Paráda.

Dnes jsem si při psaní permanentních poznámek vyzkoušela praktikovat mentální model Invert, always invert. Jak to vypadalo? Přemýšlela jsem nad otázkou „Jaké jsou nevýhody budování databáze znalostí formou publikací?“, jenže pak jsem si vzpomněla na zmiňovaný model a vytvořila si také poznámku „Jaké jsou výhody budování databáze znalostí formou publikací?“ A bylo to velmi zajímavé mentální cvičení.

Note to self: Praktikovat „invert, always invert“ mentální model při psaní permanentních poznámek pravidelně.

✅ sobota 24. června 2023

Dnes to šlo. Dnes jsem chytla slinu. (A pořád vstávám v šest, ale dneska to bylo s velkým sebezapřením!)

Během 1 hodiny a 9 minut jsem napsala osm nových permanentních poznámek. Nezpracovávala jsem žádný konkrétní zdroj, ale pokračovala v rozpracovávání existující přehledové poznámky a zpracovávání přidružených poznámek letmých.

Než půjdu, chtěla bych se s vámi podělit o dvě věci.

Jako první tu pro vás mám doporučení na čtení. Při psaní jedné z dnešních poznámek jsem totiž i chvilku googlila, abych si upřesnila terminologii, a narazila jsem na moc pěkný zdroj o rozdílu mezi citacemi a parafrázemi. Připsala jsem si to na svůj reading list, abych si článek pročetla důkladněji, and I recommend you do the same.

No a na závěr bych se s vámi ráda podělila o jeden z highlightů, který na mě vyskočil při dnešním Daily Review v Readwise…

„Bill Thurston writes: ‚Mathematics is a process of staring hard enough with enough perseverance at the fog of muddle and confusion to eventually break through to improved clarity. […] Why is this so hard? Because you’re utterly habituated to steady progress—to completing things, to producing, to solving. When progress is subtle or slow, when there’s no clear way to proceed, you flinch away. You redirect your attention to something safer, to something you can do. You jump to implementation prematurely; you feel a compulsion to do more background reading; you obsess over tractable but peripheral details. These are all displacement behaviors, ways of not sitting with the problem. Though each instance seems insignificant, the cumulative effect is that your stare rarely rests on the fog long enough to penetrate it. Weeks pass, with apparent motion, yet you’re just spinning in place. You return to the surface with each glance away. You must learn to remain in the depths.‘ “ (Andy Matuschak, Cultivating Depth and Stillness in Research)

Tyhle pocity si myslím můžeme vztáhnout na přemýšlení obecně. A možná o tom píše i Andy v tom článku — už si to bohužel nepamatuju, protože jsem tehdy dělala poznámky tím horším způsobem. Jakým? No sbírala jsem highlighty a naivně si myslela, jak jsem s každým highlightem chytřejší a chytřejší. Hm. Houby s voctem.

Anyway.

Přemýšlení je nepříjemné. Cítím to každý den a nemám pocit, že by ty pocity slábly. Spíš si jen každým dnem více zvykám na jejich přítomnost. (Nebo si to aspoň namlouvám.)

No a protože je přemýšlení nepříjemné, dává smysl hledat all the help we can get. A jednou z pomocí je podle mě i zettelkasten. Zettelkasten totiž proces přemýšlení systematizuje, což šetří naše mentální zdroje a snižuje riziko prokrastinace.

Metoda zettelkasten ale není všespásná. Proto také píšu tento veřejný deník. Protože i s metodou zettelkasten jsem měla potřebu před nepříjemnými pocity spojenými s přemýšlením utéct. Prokrastinovat. Odložit poznámkování a přemýšlení na zítřek. Nebo na pondělí. Od pondělí se přece jen všechno dělá snadněji, ne?

✅ neděle 25. června 2023

Dnes jen krátce. Jsem totiž líná a mám chuť se jen válet na sluníčku.

Poznámkovala jsem 1 hodinu a 19 minut. Pořád ještě pokračuju v rozpracovávání existujících permanentních poznámek v zettelkasten.

Z dneška mám jedno uvědomění a jedno doporučení na informační zdroj. Nejprve to uvědomění. Líbí se mi princip od Tiaga Forteho vylepšovat poznámku pokaždé, když na ni narazím. Během dnešního procházení zettelkasten jsem tenhle princip použila několikrát and it feels good; it feels right.

No a teď to doporučení na zdroj.

Vzpomněla jsem si na něj při dnešním poznámkování. Je to playlist videí na YouTube, kde experti vysvětlují jeden koncept na pěti různých úrovních obtížnosti — dítěti, náctiletému, vysokoškolákovi na bakalářském studiu, absolventovi bakalářského studia a expertovi. Mrkněte. Je to zajímavé. A připomnělo mi to několik dalších myšlenek. Třeba jak Richard Feynman říkal, že zdali něčemu rozumí pozná tak, že je o tom schopen přednášet úplným začátečníkům. Nebo známý citát „Pokud to neumíš vysvětlit jednoduše, nerozumíš tomu dostatečně dobře.”, který je připisován Albertu Einsteinovi.

✅ pondělí 26. června 2023

Poznámkování jsem věnovala 57 minut a můj habit tracker hlásí, že můj denní průměr od začátku věků je 63 minut. Not bad vzhledem k tomu, že moje spodní hranice je minut 25.

Vím, že je to pro vás už ohraná písnička, ale dnes jsem zase pokračovala v rozpracovávání existujících permanentních poznámek.

Už se ale nemůžu dočkat, až se vrátím ke knize How to read a book.

Poslední dny jsem upřednostňovala rozpracovávání existujících poznámek, protože to byla forma mé přípravy na dnešní rozhovor s Martinem Kavkou. Povídat si budeme samozřejmě o zettelkasten, poznámkování, mých projektech apod. Martin pak náš rozhovor zpracuje do jednoho ze svých budoucích newsletterů. Pokud jste sami obsahovými tvůrci, nebo přemýšlíte, že byste se jím stali, pak vám Martinův newsletter mohu jednoznačně doporučit.

✅ úterý 27. června 2023

Dnes jsem poznámkovala 57 minut.

Polovinu času jsem věnovala psaní si poznámek (biblio + letmých) ze včerejšího setkání s Martinem Kavkou. O čem tyhle poznámky jsou? O tom, co jsem si pamatovala, že mě zaujalo. Martinův feedback na nějaké moje myšlenky — co mu přišlo zajímavé. Inspirace, které mi náš rozhovor dal. Druhou polovinu času jsem pak tyto poznámky zpracovávala do trvalejší podoby.

A dnes mám pro vás kromě tradičního reportu i reflexi.

S Martinem jsme si povídali přes 3 hodiny, takže je jasné, že jsem ve svých poznámkách nemohla zachytit všechno. Vybrala jsem tedy jen to, co ve mně zanechalo nějaký otisk. Myšlenkové diamanty.

Věřím tomu, že takto bychom měli přistupovat nejen k rozhovorům, ale i ostatním informačním zdrojům. Neměli bychom se snažit vyždímat z nich všechny informace do poslední kapky. Proč? Protože ne každý zdroj stojí za úsilí s tím spojené. Jak říká Francis Bacon o knihách: „Some books are to be tasted, others to be swallowed, and some few to be chewed and digested.”

Osvojit si tenhle mindset ale může být těžké. Tady mluvím z vlastní zkušenosti.

Třeba včera jsem dokoukala dokument o Arnoldu Schwarzeneggerovi (Uf. Máš strašně složitý příjmení Arnie. Je ale pravda, že jsem si ho mohla zkopírovat z webu, abych v něm neudělala chybu. Did I? We may never know.) Během sledování byly tři okamžiky, když jsem si říkala: „Wow. To je hustý. To stojí za poznámku.“ Udělala jsem si ji? Ne. Napsala jsem si tudůčko 🤦‍♀️, že se mám na ten dokument podívat znovu a pořádně. Ach jo. What a waste of time. Měla jsem si raději zapsat jen ty tři klíčové myšlenky a neřešit, že tam možná jsou ještě nějaké další, které by moožná za poznámky stály (ale možná taky ne). Byla jsem greedy. Eliška informační skrblík.I want it all!“ říkala jsem si. Ale tento zdroj byl supposed to be swallowed, not chewed and digested. Well. Lesson learned.

✅ středa 28. června 2023

Splněno. 63 minut. (Jo a pořád vstávám v 6!)

Chtěla jsem pokračovat ve zpracování poznámek z diskuze s Martinem, protože jsem to během včerejšího poznámkování nezpracovala vše. Nakonec jsem zpracovala ale poznámku jen jednu a pak mě mé poznámkování vzalo jiným směrem — vytvoření asi 8 nových (nedokonalých, o tom hned za chvíli) permanentních poznámek ohledně myšlenek, které jsem buď nosila zatím jen v hlavě, nebo jsem si je poznamenala jen jako letmé poznámky.

Dnešní poznámkování mě opět inspirovalo k zamyšlení se.

Při psaní permanentních poznámek je podle mě důležité udržet balanc mezi dvěma přístupy. Přístup první: tvořím jenom „dokonalé“ permanentní poznámky. Pokud nemám dost času danou myšlenku teď celou zpracovat, tak ji odložím do nějakého inboxu. Přístup druhý: většina poznámek, které vytvořím, jsou nedokonalé poznámky — poznámky o jedné větě, bez nějaké větší elaborace nebo dokonce poznámky prázdné, u kterých případně jen letmo uvedenu, co bych zde asi tak chtěla napsat (až bude čas).

Oba přístupy jsou podle mě extrémní. A jsme-li moc přikloněni na jednu, či druhou stranu, tak se budeme při poznámkování potýkat s problémy. Je třeba najít mezi těmito dvěma přístupy balanc.

✅ čtvrtek 29. června 2023

Splněno. 1 hod a 14 min. Zpracovala jsem pár poznámek z diskuse s Martinem a pak rozvíjela existující permanentní poznámky.

Tak si tak říkám, že jsem se vám zatím nezmínila, podle čeho si poslední dobou vybírám, o čem budu poznámkovat. Let me make it right.

Ráno začínám tím, že si píšu reflexi do deníku. To zní fancy, ale znamená to, že píšu o čemkoliv, co mám zrovna v hlavě. Po reflexi následuje trénink vděčnosti, kdy si napíšu tři věci, za které jsem vděčná. No a pak dělám vizualizaci dne, během které si představuji, co budu daný den dělat. No. A protože jako první po dopsání deníku zpravidla pokračuji poznámkováním, tak se v duchu sama sebe zeptám: „Nad čím se mi dnes chce přemýšlet?“ That’s it. Takhle si vybírám, o čem budu daný den poznámkovat. Odpovím si většinou pretty quickly, ale pokud ne, tak v duchu zkouším testovat různé možnosti a zastavím se u té, u které cítím (dost silné) vnitřní nadšení.

Hypotéza: Zdali pro nás každodenní poznámkování bude, nebo nebude sustainable je ovlivněno tím, podle čeho si vybíráme, o čem budeme poznámkovat.

✅ pátek 30. června 2023

Splněno. 35 minut.

„Dneska jenom tak krátce, Eliško?“ Jop. Dneska jsem byla od rána (pořád vstávám v 6) taková zpomalená a k poznámkování jsem se dostala později, než jsem zamýšlela. To je jeden důvod. Druhý důvod je, že jsem se ráno chtěla ještě věnovat dokončení nového článku na blog.

That’s right. Zítra vyjde nový článek. I hope you’ll like it 🙂

Během poznámkování jsem si zapisovala poznámky ze včerejšího callu se Sönkem. Call mě opět nezklamal. Zase jsem si z něj odnesla spoustu podnětů pro přemýšlení. Je vidět, že Sönke má trénink v koučování, protože mi vždycky položí přesně mířenou otázku, která mě donutí zamyslet se nad mým systémem a podívat se na něj třeba z jiného úhlu pohledu. I’m one lucky girl, že s ním mohu spolupracovat.

✅ sobota 1. července 2023

Splněno. 1 hodina a 6 minut. Zpracovávala jsem zase kus poznámek z rozhovorů z předešlých dní a pak rozpracovávala poznámky v zettelkasten.

Report done. Běžím. Nemohu se dočkat, až si zahraju Heroes of Might and Magic 3. Určitě mě chápete. A pokud jste smutní, že je dnešní záznam tak krátký, tak to jste asi zapomněli, že jsem vám na dnešek slíbila nový článek, hm? A ten bude. 😉

✅ neděle 2. července 2023

Splněno. 43 minut. Zpracovávání poznámek z beletrie, filmů a seriálů.

Dnes jsem poznámkování nechala až na odpoledne, protože jsem zaprvé měla volný den a za druhé jsem se nemohla odtrhnout od knížky. Říkala jsem si, že si přečtu jen kousek. Jen jednu kapitolu. Nakonec jsem ale četla přes čtyři hodiny v kuse. Až jsem (bohužel) tu knihu dočetla do konce. Jakou knihu? Tentokrát žádná nachytřovací. Ale fiction. Dračí fiction. Maximálně doporučuji — kniha se jmenuje Fourth wing (affiliate link — that’s right, Eliška si vzpomněla, že si na Amazonu udělala někdy před rokem affiliate účet).

✅ pondělí 3. července 2023

Splněno. 53 minut.

Mentální check-in: O čem se mi dnes chce přemýšlet? Poznámky z diskuzí z předešlých dní? Meh. Kniha How to read a book? Yes, but… nemám na to mentální energii. Takhle jsem ještě chvíli pokračovala a nakonec se rozhodla sáhnout po knize Cyklická žena.

Knihu Cyklická žena jsem už četla — ale bylo to ještě v době, kdy jsem si dělala jen highlighty a myslela si, že jsem díky nim chytřejší. Dneska jsem měla chuť se k ní vrátit a přečíst si (a opoznámkovat) kapitolu o reflektivní fázi.

Myšlenky z knihy Cyklická žena mě zaujaly už dávno. Autorka v ní popisuje, že žena prochází během svého cyklu čtyřmi fázemi a každá z těchto fází zesiluje nějaké určité schopnosti a jiné zase tlumí. Například v reflektivní fázi jsme podle autorky zpomalenější, chybí nám motivace a nadšení a obecně potřebujeme více odpočívat. Zesílená je ale třeba schopnost reflexe. To se mnou dnes rezonovalo (proč asi?) a potřebovala jsem si to přečíst.

Během čtení a poznámkování jsem si ale vzpomněla na rozhovor se Sönkem. Shodli jsme se na tom, že do kurzu o zettelkasten přidáme ukázky literature notes. A Sönke navrhl, že by bylo fajn přidat ukázky „kritických“ poznámek z četby, abychom ukázali, že cílem není jen dělat shrnutí textu, ale číst ho kriticky a opravdu se zamýšlet nad tím, jestli má autor třeba přesvědčivé argumenty.

Tím se vracím zpět ke knize Cyklická žena.

Když jsem ji četla poprvé, tak jsem ji rozhodně nečetla kriticky. Nedovolila jsem si zpochybňovat to, co autorka říká. A ačkoliv mi pořád přijde, že je v této knize několik dobrých myšlenek, dovolila jsem si dnes číst a poznámkovat kriticky. Pro ukázku vám tu zkopíruju své dvě dnešní poznámky z četby:

 • Autorka v knize necituje žádný výzkum, žádné studie. Vypadá to, že informace jsou podložené její praxí a spoluprací se ženami. Autorka vlastně jen vysvětluje jak to je, ale nevysvětluje moc, proč to tak je. Nebo teda její argumenty nejsou pro mě dost přesvědčivé.
 • Mám pocit, že na mě popis jednotlivých fází sedí. Otázka ale je, jestli si to jen na sebe neprojektuju, viz Barnum effect.

Note to self: Více vědomě trénovat dovednost kritického čtení a poznámkování.

✅ úterý 4. července 2023

Splněno. 62 minut strávených s knihou How to read a book. Z toho 19 minut čtení a 43 minut psaní biblio a letmých poznámek.

Dnes jsem se konečně vrátila ke knize How to read a book. Hurá! Uvědomila jsem si, že důvodem, proč jsem ji odkládala, byla moje nechuť zpracovat několik předchozích biblio a letmých poznámek z této knihy. Tyhle své pocity jsem se dnes rozhodla chápat jako feedback. Feedback, že tyhle poznámky prostě nemám zpracovávat. Že za to nestojí. Dnes jsem tedy pokračovala čtením a poznámkováním další kapitoly.

Mé dnešní poznámkování mě přivedlo na dva podněty k zamyšlení se.

Zaprvé. Není to tak, že by biblio a letmé poznámky ze zdroje, které už nepřeklopím do permanentních poznámek, byly ztrátou času. Ono samotné jejich psaní mi už něco přineslo. Pomohlo mi porozumět obsahu, pomohlo mi si ho lépe zapamatovat a pomohlo mi i popřemýšlet, zdali mě k tomu napadají nějaké souvislosti. Tohle je ale pořád něco, co si potřebuju připomínat. Není třeba zpracovat všechny biblio a letmé poznámky do permanentních. Naopak. Když se o tohle budu snažit, tak se budu posouvat pomaleji, protože se v některých chvílí budu nutit zpracovat něco, co mi vlastně nepřijde tak důležité.

Zadruhé. K tomu naslouchání vlastních pocitů, jestli něco zpracovat, nebo ne do trvalejších poznámek, bych ještě chtěla poznamenat, že to není všespasitelné. Protože pak je tu ještě naše inklinace k pohodlí. Je lehčí si číst, než si psát biblio a letmé poznámky. Je lehčí si psát biblio a letmé poznámky, než si z nich dělat poznámky permanentní. Takže je potřeba udržet balanc. Na jednu stranu si dávat pozor, jestli se zpracování poznámek nevyhýbáme jen z pohodlí (lenosti, perfekcionismu… pick your poison), nebo zdali je to opravdu feedback, že tyhle poznámky za další zpracování nestojí.

✅ středa 5. července 2023

Splněno. 62 minut.

Dneska jsem poznámkovala kurzy z MasterClass. Přišlo mi totiž emailem upozornění, že mé roční předplatné za pár týdnů vyprší. No. A kolik si myslíte, že jsem za ten rok viděla kurzů? Přesně tak. Ani jeden. Říkala jsem si tedy, že bych se to pokusila trošku dohnat a aspoň na pár kurzů mrknout.

Mimochodem, mám k dispozici tři vouchery pro 14denní přístup zdarma na MasterClass. Pokud máte zájem, tady je link — link je platný do 9. července a je pro první tři nejrychlejší. Enjoy and learn something new!

✅ čtvrtek 6. července 2023

Splněno. 1 hodina a 10 minut.

Dneska jsem měla chuť přečíst si zase kousek knihy How to read a book. Věděla jsem ale, že jen číst dál by znamenalo podlehnout pokušení — je snazší si totiž číst a psát biblio a letmé poznámky, než tyhle poznámky zpracovávat do poznámek trvalých. Nádech. Výdech. Nepodlehla jsem. Prošla jsem poznámky z minula a vypsala z nich trvalé myšlenkově orientované poznámky. A vlastně to bylo fajn. Bavilo mě to. Nejhorší je vždycky jen začít. Zároveň jsem potrénovala své nutkání zpracovat vše — některé biblio a letmé poznámky jsem přeskočila s tím, že ty za další zpracování nestojí.

Toť tedy náplň mého poznámkování. Ke čtení jsem se nakonec nedostala, ale zase se můžu o to víc těšit na příště (možná už zítra?), protože mohu hned začít čtením.

✅ pátek 7. července 2023

Splněno. 46 min. Raději bych tedy byla, kdyby to bylo déle, ale zdržela jsem se ráno při psaní deníku. Nebo teda. Deník jsem měla u sebe, ale u toho jsem v polosedě se zavřenýma očima nasávala ranní sluníčko.

Anyway.

Dnes jsem opět vstala v 6 hodin. Ale musím se vám přiznat, že minulé tři dny mi to moc nešlo. Vstala jsem sice v 6, ale nějakým záhadným způsobem jsem se do dvaceti minut zase objevila v posteli a ležela tam ještě další dvě hodiny. Protože jsem teď ale poslední dny byla unavenější, říkala jsem si, že je to v pohodě. Tedy je to v pohodě, pokud, až se budu cítit lépe, zase začnu své ranní vstávání dodržovat poctivěji. A dnes jsem to zvládla. Dobře já!

Ještě pár slov k dnešnímu poznámkování.

Dnes jsem zpracovávala biblio a letmé poznámky z knihy How to read a book. „Wait, Eliško. Neříkalas včera, že už máš všechny zpracované?“ To je pravda, ale já se nakonec do čtení téhle knihy pustila ještě včera odpoledne. Uvědomila jsem si totiž, že věnovat se ráno čtení a psaní biblio a letmých poznámek je v hodně případech plýtvání mou energií.

Let me explain.

Už jsem říkala, že psaní biblio a letmých poznámek při čtení/poslechu je jednodušší než následné přetvoření těchto poznámek v poznámky permanentní. Je to podle mě dáno i tím, že ta první činnost je jasněji definovaná, než ta druhá. U té druhé je to víc fuzzy. No. A proto jsem se rozhodla, že ráno své poznámkování budu věnovat primárně (defaultně) psaní permanentních poznámek. Odpoledne mám často po obědě chuť se ještě učit něco nového, ale energii na psaní permanentních poznámek už zpravidla nemám. Tady přichází na řadu tedy konzumace informačních zdrojů a psaní biblio a letmých poznámek. Včera jsem to takto aplikovala. A víte co? Zjistila jsem, že tento režim mi maximálně vyhovuje — přečetla jsem a opoznámkovala nejen kus knihy How to read a book, ale taky tři lekce z MasterClass. In case you are wondering, vybrala jsem David Sedaris teaches storytelling and humor — slibuju si od toho, že budu při psaní blogových článků vtipnější 😊

✅ sobota 8. července 2023

Splněno. 1 hodina 1 minuta. Tvořila jsem permanentní poznámky (zpracovávala biblio a letmé poznámky) z knihy How to read a book.

Dnes mám i malou reflexi: Při psaní permanentních poznámek se, Eliško, nevyhýbej indentingu (odsazování).

Dlouhou dobu jsem se odsazování v permanentních poznámkách snažila vyhýbat. Asi proto, že Luhmann to tak nedělal (which makes sense, když si je psal na papír). Jenže dnes mi jedna permanentní poznámka přišla komplikovaná — nedařilo se mi ji formulovat k mé spokojenosti. No. A tak jsem zkusila zapojila indenting. „Jen dočasně“ říkala jsem si v duchu. K mému překvapení mi ale nejenom formulace šla mnohem snadněji, ale i celý obsah poznámky jsem najednou měla pocit, že mohu pochopit jedním pohledem. Díky indentingu hned jasně rozpoznám hlavní sdělení, podpůrné argumenty, příklady… Indenting mi tedy přijde, že nejenom usnadňuje přemýšlení (a tedy psaní), ale i zpětné načítání těchto informací zpět do hlavy. Dekódování odstavce (wall of text) se zdá býti náročnější (časově i mentálně), než dekódování indentovaného textu. Interesting.

✅ neděle 9. července 2023

Splněno. 1 hodina a 28 minut. Dokončení zpracování biblio a letmých poznámek ze čtvrté kapitoly z knihy How to read a book.

Note to self: As fascinating as it sounds, it is not a good idea snažit se přemýšlet a tvořit permanentní poznámky na terase, když je venku přes 30 stupňů. Asi jsem si pro dnešek odvařila mozek. Ugh. Snad nebudu mít trvalé následky.

✅ pondělí 10. července 2023

Splněno. 1 hodina. Zpracovala jsem jednu poznámku z rozhovoru s Martinem Kavkou a vytvořila na základě ní tři permanentní poznámky.

Knize How to read a book jsem se dnes ráno nevěnovala. Tam mě totiž teď čeká čtení další kapitoly a tvorba zdrojových poznámek a to jsem si řekla, že budu dělat odpoledne, ne ráno. (And I still believe it is a great idea.)

✅ úterý 11. července 2023

Splněno. 1 hodina a 8 min.

Rozhodla jsem se, že své poznámkování teď dočasně přesměruju na tvorbu a rozpracovávání project-related poznámek. Konkrétně poznámek, které se mi hodí pro přípravu kurzu o tvorbě poznámkového systému pro Melvila. Každá hodina navíc se mi teď totiž hodí. Až budu mít pocit, že jsem množství materiálů dostala pod kontrolu, tak se vrátím zpět k tomu, že budu své ranní poznámkování věnovat zase více just-in-case informačním zdrojům (tedy zdrojům, které zpracovávám spíše pro budoucí projekty).

Pozorování: Hluboce duševně pracovat v létě je těžší než v zimě.

✅ středa 12. července 2023

Splněno. 1 hodina a 8 minut. Pokračovala jsem v rozpracovávání permanentních poznámek, které se mi hodí pro kurz s Melvilem.

Dnes jen takhle krátce. Pardon. Mám time anxiety.

✅ čtvrtek 13. července 2023

Okej. Tady už přestává veškerá legrace.

Návyk vstávat ráno v 6 hodin mi trochu přerostl přes hlavu. Drak jeden paličatý. Posledních asi pět dní jsem sice procitla v 6 hodin, ale z postele se vyhrabala až kolem 6:45. To je zabitých 45 minut! A 45 minut mít, nebo nemít, to už je hodina a půl a to… už je zatraceně hodně poznámek, kterých jsem si místo toho mohla napsat. Ugh.

Proč? Proč nedokážu vstát hned v těch 6? Mohla bych se vymluvit na to, že se mi poslední dobou špatně spí kvůli horku. Za to nemůžu. Blbý horko. Taky bych se mohla vymluvit na to, že usínám pozdě. Za to ale můžu. Rozečetla jsem skvělou fantasy fiction a večer se přistihnu klidně třikrát, jak si říkám „Tak ještě jednu kapitolu“. Ve finále jdu pak spát o hodinu déle.

Myslím na Jamesa Cleara a jeho slova: „je snadné zvedat činky, když se cítíte skvěle, klíčové je ale zajít do posilovny, i když zrovna máte náladu pod psa, třebaže přitom nepodáte optimální výkon.“

Hm. I could use that. So this is me giving myself a pep talk... No! This is me giving myself an intervention.

„Eliško, je snadné vstávat v 6 hodin, když jsi v noci spala jako miminko. Když je v pokoji ideální teplota. Když tě sluníčko šimrá paprsky na tváři a tvá drahá polovička už ti v kuchyni nachystala snídani. V tu chvíli je opravdu snadné vstát. Jenže tohle zvládne každý. Ale ty nechceš být každý. Ty nechceš být průměr. Nebo snad jo? Takže koukej začít zase vstávat v 6 hodin i ve dnech, kdy to pro tebe není optimální. Especially v těchto dnech! Let’s be honest, stejně ti ta hodina navíc ráno v posteli nepomůže být odpočinutější. Vždyť tě z toho často i bolí hlava! A těch poznámek, co bys místo toho mohla napsat. Tak co? Vstaneš. Zítra. V šest?!“ (Eliška, Intervention, 13. 7. 2023)

Omlouvám se, ale muselo to ven. Teď k tomu poznámkování…

Dneska jsem poznámkovala jen 26 minut, protože někdo zůstal ležet v posteli až do sedmi hodin. Ehm. Anyway. Zase jsem rozpracovávala existující permanentní poznámky, které mám pro kurz o poznámkování s Melvilem.

✅ pátek 14. července 2023

Splněno. 1 hodina. Pořád ještě pokračuju v rozpracovávání existujících permanentních poznámek.

Mimochodem. Včerejší intervence zafungovala a já dnes vstala dříve (a díky tomu napsala více poznámek). Akorát to tedy byla zkouška ohněm.

Včera k večeru se mi rozjela migréna a já doufala, že se z toho vyspím. To se bohužel nestalo, a tak jsem v půl druhé ráno šmátrala poloslepá rukou v koupelnové skřínce ve snaze nahmatat ibalgin. Takže dnešní noc mi nejenom bylo horko, ale ještě jsem hodinu byla vzhůru — půl hodiny, kdy jsem v posteli ležela a říkala si, že to dám bez prášku a pak půl hodiny, kdy jsem čekala, až prášek zabere.

✅ sobota 15. července 2023

Splněno. 2 hodiny a 47 minut. Krááása dneska. Cítím se poznámkově ukojená (blbější slovo jsem ve slovní zásobě neměla).

Dneska je sobota. Mám volný den. Vrhla jsem se tedy na zpracování něčeho nepracovního. Konkrétně jsem zpracovala článek o tvorbě obsahu od svého kamaráda Tomáše Vachudy. Ten jsem primárně četla proto, abych Tomovi sepsala feedback, ale nakonec jsem si udělala několik užitečných poznámek i sama pro sebe.

✅ neděle 16. července 2023

Splněno. 1 hodina a 5 minut.

Dnes neděle, volný den. Zpracovávání poznámek, které se mi hodí pro práci na projektech, jsem tedy odložila a výběr, o čem budu dnes poznámkovat, jsem nechala čistě na svém pocitu. Prostě kam mě to potáhne.

Jak to dopadlo?

Zpracovávala jsem poznámky z fiction knihy A deal with the elf king (affiliate link), kterou jsem včera dočetla. Phew. Byl to page turner. Myslím, že jsem ji přečetla asi za týden. Je to napínavá a milá romance ve fantasy světě psaná z pohledu hlavní hrdinky. Začíná takto: „There are only two reasons why the elves come to our world: war or wives. In either case, they come for death. They come today.“

Jako další jsem zpracovávala poznámky z článku Jeden z mých prvních rituálů dne – ranní čára, který jsem četla dnes ráno v posteli. Kristýny návyk ranní čára mi připomíná můj vlastní návyk poznámkování. Při sepisování poznámek jsem si uvědomila, že podvědomě rozlišuji mezi dvěma druhy poznámkování — hlubokýmmělkým. A tak jsem si o tom co? Tak jsem si o tom napsala poznámku.

✅ pondělí 17. července 2023

Splněno. 1 hodina a 7 minut.

Sebevědomě prohlašuji, že se poznámkování stalo součástí mého každodenního ranního rituálu. Dnes je to 127 dní, co jsem s tímto návykem začala. 127 dní. Can you believe that? Za celý svůj život se mi nepodařilo dodržet návyk tak dlouho v kuse.

A dnes je to 30 dní, co držím návyk brzkého ranního vstávání. Zde to sice není čistý streak, ale těch pár úletů, kdy se mi to nepodařilo, bych spočítala na prsty jedné ruky. Nicméně. Benefity tohoto návyku už vnímám natolik, že se ho už vzdát nechci. Chci se o něj dál pokoušet. No matter how hard it will be. A věřím, že už to zvládnu i bez vaší pomoci. Bez veřejného závazku. Svým vstávacím návykem vás už tedy otravovat nebudu a zaměřím se zase jen čistě na poznámkování. Speaking of which…

O čem jsem dnes poznámkovala?

Vrátila jsem se znovu ke knize How to read a book. Vtipné je, že jsem se ale podívala jen na jednu poznámku, kterou jsem si při čtení udělala, a na základě ní pak vyplnila celou tu hodinu a sedm minut rozpracováváním existujících permanentních poznámek a tvorbou několika nových.

Mimochodem. Začínám už při práci se svou zettelkasten pociťovat zvětšující se množství poznámek. Přidávání nové poznámky je pomalejší. Značně. Především část, kdy hledám další možná propojení. Brzy přestane být únosné procházení všech poznámek a budu se muset spoléhat výhradně na rejstřík. Budu muset nechat odejít tu perfekcionistickou snahu projít všechny poznámky.

✅ úterý 18. července 2023

Splněno. 1 hodina. Zpracovávala jsem biblio a letmé poznámky z knihy How to read a book.

Musím běžet, takže dnes jen takhle krátce. 👋

✅ středa 19. července 2023

Splněno. 1 hodina. Pokračovala jsem ve zpracování zdrojových poznámek z knihy How to read a book.

Všimli jste si toho zvýraznění u slova „zdrojových“? Rozhodla jsem se zavést tento nový pojem pro poznámky, které si dělám při konzumaci informačního zdroje. Důvod je jednoduchý. Existující pojem „biblio poznámky“ (aka literature notes) je přetížený. Lidé ho používají ve dvou významech — buď ve smyslu všech poznámek, které si uděláme při konzumaci (tedy parafráze, quotes, naše otázky, naše vlastní nápady inspirované konzumací, ale se zdrojem nesouvisející apod.), nebo ve smyslu poznámek, které jsou pouze parafrázemi či přímými citacemi zdroje. Pokud ve druhém případě chceme ke zdroji připojit nějaké naše vlastní myšlenky, pak se jedná o poznámky letmé, nikoliv biblio.

Vezmeme-li v potaz interpretaci, že biblio poznámky jsou pouze parafrázemi a přímými citacemi zdroje, pak můžeme zdrojové poznámky definovat jako všechny biblio a letmé poznámky, které si uděláme při konzumaci daného informačního zdroje.

Není v tom hned najednou větší pořádek?

Nejvyšší čas pustit se znovu do práce na slovníčku pojmů, který bych jednou ráda na webu měla.

✅ čtvrtek 20. července 2023

Splněno. 1 hodina a 8 minut. První polovinu jsem zpracovávala zdrojové poznámky z knihy How to read a book. Ve druhé polovině jsem zpracovávala zdrojové poznámky z knihy Writing for computer science.

Dnes jsem si uvědomila jednu věc: jak maličko toho vlastně za jednu takovou poznámkovací session posunu. Po hodině poznámkování mám pocit, že jsem skoro nic neudělala. Na druhou stranu už ale vidím ve svém systému projevy těch 130 dní každodenního poznámkování. Je to mazec. Opravdu. Časová investice se začíná vracet a já mohu potvrdit, že u zettelkasten fakt platí, že čím více poznámek mám, tím užitečnější můj systém je. Ne naopak.

Své dnešní poznámkovací zamyšlení bych ráda ukončila mantrou: Trust the process. One note at the time. You’ll get there.

✅ pátek 21. července 2023

Splněno. 58 minut. Zpracovávala jsem zdrojové poznámky z knihy Writing for computer science.

Pohrávám si s představou, že bych svůj poznámkovací návyk pozvedla na další úroveň. Udělala si ho zase trochu těžší. Přece jen už to není pro mě není taková výzva jako na začátku.

Postupně jsem dokonvergovala k tomu, že hluboké poznámkování (tvorbu permanentních poznámek) je nejlepší dělat hned po ránu. Ještě před snídání. A ačkoliv 25 ponechávám jako minimální laťku, můj záměr je jedna hodina. Pokud se něco zásadního v mém životě nezmění, vypadá to, že this is the way to go.

Jako další si říkám, že bych si mohla přidat 25 minut mělkého poznámkování na odpoledne. Tedy něco nového si přečíst či poslechnout a napsat si k tomu zdrojové poznámky.

Zatím si to tu ale odložím jen jako nápad.

V neděli totiž odjíždím na týden na dovču a zatím si ani nejsem jistá, jestli zvládnu poznámkovací návyk dodržet v jeho aktuální podobě. Macbook s sebou neberu. Musela bych to nějak zvládnout na iPadu. No ještě uvidíme.

✅ sobota 22. července 2023

Splněno. 52 minut.

Dneska se mi do toho ale moc nechtělo. Potřebuju se ještě zabalit na dovolenou a zařídit před odjezdem několik věcí. Nakonec jsem ale (jako vždy) ráda, že jsem poznámkovala. Zpracovávala jsem zdrojové poznámky z knihy How to read a book — zdrojové poznámky jsem psala včera odpoledne. Nečekaně se mi to propojilo s myšlenkami z knihy Metoda Bullet Journal.

Zítra brzy ráno každopádně odlétám na dovolenou. Vůbec nevím, jestli se mi tam poznámkovat podaří. Svůj streak 132 dní se mi ale přerušit nechce. Držte mi palce!

✅ neděle 23. července 2023

Splněno. 25 minut. Začátek poznámkování v 6:15 (můj ranní rekord). Zpracovávala jsem jednu letmou poznámku, kterou jsi včera napsala.

Teď rychle nasnídat a vyrážím na letiště. Ale dala jsem to!

✅ pondělí 24. července 2023

Poznámkování první den na dovolené… done. 37 minut. Ale byl to boj. V 6 hodin ráno je tu ještě totální tma, takže se člověku (Elišce) tolik nechtělo z postele. A musím říct, že poznámkování v Roamu na iPadu není úplně příjemná zkušenost. Ale nejen v Roamu. Celkově mi poznámkování na iPadu moc nevyhovuje.

✅ úterý 25. července 2023

Uaaa. Zase vstávání do naprosté tmy. Eliška je ale hustá a dala to. Je mi totiž jasné, že pokud nebudu poznámkovat ráno, tak už poznámkovat nebudu. 

Dnes jsem poznámkovala v pyžamu na terase od 6.30 do 7.00 (místního času). Pokračovala jsem v rozpracovávání existující permanentní poznámky. A jako vždy jsem ráda, že jsem to zvládla. Připadám si jako poznámkovací Wonder Woman. 

✅ středa 26. července 2023

Splněno. 26 minut. Ještě stále rozpracovávám tu jednu permanentní poznámku, které jsem se věnovala i v předešlých dnech. Je to přehledová poznámka, tak proto vyžaduje více času.

Na iPadu se mi stále nepoznámkuje nejlépe. Nebo takhle. Nepoznámkují se mi zde nejlépe permanentní poznámky. Mám pocit, že jen vyrábím mess, který pak po mně mé budoucí já bude uklízet. Také jsem zvyklá během permanentního poznámkování neustále přepínat mezi Roamem a dalšími aplikacemi (Kindle, Readwise Reader, prohlížeč, citační manažer, …). Tohle zatím na iPadu neumím dělat efektivně. But that’s probably on me.

Co si dovedu představit, že bych na iPadu zvládla dělat v pohodě, jsou zdrojové poznámky. Jenže. Já si řekla, že ranní poznámkování budu věnovat výhradně tvorbě permanentních poznámek. Takže se to zatím snažím držet. Ale pro více extrémní případy… this may be the way.

✅ čtvrtek 27. července 2023

Dovolená. Den 4/7. Poznámkování splněno. 25 minut. Je 7 hodin ráno a venku už konečně rozsvítili.

Dnes jsem ještě pořád pracovala na té jedné přehledové poznámce. Už se ale blížím ke konci toho, co jsem na iPadu schopná (víceméně efektivně) udělat. Zítra by to mohl tak být poslední den dovči, kdy pracuji na této poznámce. Říkala jsem si, že bych pro experimentální účely přece jen pak vyzkoušela tvořit ráno zdrojové poznámky. Abych otestovala svou hypotézu, že se zdrojové poznámky tvoří na iPadu pohodlněji než poznámky permanentní.

✅ pátek 28. července 2023

Dovolená. Den 5/7. Odpoznámkováno 30 minut. 

Dnes jsem dokončila tvorbu přehledové permanentní poznámky, na které jsem pracovala od začátku dovči. Zítra vyzkouším, jak se na iPadu dělají zdrojové poznámky.

✅ sobota 29. července 2023

Dovolená. Den 6/7. Splněno. 48 minut. 

Dneska jsem vyzkoušela na iPadu dělat zdrojové poznámky. Není to tak pohodlné jako na Macu, ale dá se to přežít. V porovnání s tvorbou permanentních poznámek je tvorba zdrojových poznámek na iPadu pohodlnější. 

Ale. Zdrojové poznámky mají nevýhodu.

Jakmile s nějakým zdrojem začnu, mám potřebu ho opoznámkovat celý (či nějakou kompaktní část, například kapitolu). Dneska jsem vybrala článek Why the modern world is bad for your brain. Ten jsem 21 minut četla (a dělala si letmé poznámky) a pak 26 minut tvořila zdrojové poznámky. To je zatím nejdelší čas, který jsem na dovče věnovala poznámkování. 

No a teď. Teď kvůli tomu přijdu pozdě na snídani…

✅ neděle 30. července 2023

Dovolená. Den 7/7. Splněno. 26 minut.

Dnes jsem experimentálně na iPadu vyzkoušela ještě jednu poznámkovací činnost — procházela jsem permanentní poznámky, které jsem v minulosti napsala, ale nepropojila (či jen částečně). Nepropojila jsem je buď z časových důvodů nebo proto, že jsem nechtěla přerušovat svůj tok myšlenek. Anyway. Začala jsem si tedy k těmto poznámkám přidávat štítek, který reprezentoval, že by se k nim v budoucnu chtělo vrátit a podívat se po relevantních poznámkách vhodných k propojení. 

Během dnešních 26 minut jsem takhle odbavila 4 permanentní poznámky. K mému zděšení jsem ale zjistila, že se mi štítek trochu vymkl kontrole a seznam už má přes 50 poznámek! Moje dnešní note to self tedy je, že bych s tím měla něco udělat.

Konec mého poznámkování na dovolené. Zvládla jsem to. Trochu jsem něco posunula, ale hlavní užitek vidím v upevnění návyku. Zítra už konečně budu poznámkovat zase doma.

✅ pondělí 31. července 2023

Splněno. 41 minut.

Konečně jsem zase poznámkovala na Macu a nikoliv na iPadu. Ach, to blaho!

A co jsem dělala? Zpracovávala jsem do permanentní poznámky jednu poznámku letmou, kterou jsem si na dovče poznamenala na papírek u moře.

✅ úterý 1. sprna 2023

Srpenec je tady! Půlka léta za mnou. Taky vám přijde, že ten čas hrozně letí?

Dnes poznámkování splněno. 28 minut. Zpracovávala jsem zdrojové poznámky, které jsem si napsala před dovolenou z knihy How to read a book.

Těším se, že se zase dostanu na svých optimálních 60 minut hlubokého poznámkování denně. Zatím ale ne. Zatím jsem na to až moc unavená. Což zní divně, když jsem se zrovna vrátila z dovolené. Já vím. A taky si kvůli tomu připadám trochu (dost) jako lempl. Ale tělo si prostě řeklo, že teď chce odpočívat. Neudělám nic.

✅ středa 2. sprna 2023

Splněno. 25 minut.

Únavový syndrom se mě stále drží jak pijavice. Modlím se, aby mě nevysál do sucha. Dneska jsem si tedy jen během poznámkování přišla pro svých minimálních 25 minut. Vylepšovala jsem existující permanentní poznámky.

✅ čtvrtek 3. sprna 2023

Splněno. 54 minut. Už se pomalu ale jistě vracím k optimální délce poznámkování. Yay!

Dnes jsem pokračovala ve zpracování zdrojových poznámek z knihy How to read a book. Hodně času mi ale zabralo vylepšování stávajících permanentních poznámek. Ochočuji si totiž návyk „vylepšit poznámku pokaždé, když ji otevřu“.

Vracet se a vylepšovat dříve napsané poznámky při tvorbě nových mi dává větší smysl, než si vyhrazovat zvlášť bloky času na tvorbu a zvlášť na údržbu a vylepšení. Mám z toho prostě lepší pocit. Údržba takhle doesn’t feel like work. Zároveň necítím takový tlak vytvořit dokonalou poznámku hned v začátku (ne že by tedy něco jako dokonalá poznámka vůbec existovalo).

✅ pátek 4. sprna 2023

Splněno. 48 minut.

Dneska jsem vstala o 10 minut dříve, abych měla na poznámkování více času. Nakonec jsem ho ale měla méně?! Zasekla jsem se totiž při psaní deníku / bullet journalu. Má potřeba reflektovat nad životem si dnes z rána ukrojila více času než obvykle. Vzešla z toho i filozofická otázka…

… Je štěstí a spokojenost něco, co by měl člověk hledat, nebo si budovat? Dejme tomu, že jsme šťastní na 70 %. Je možné zůstat tam, kde jsme, a navýšit tato procenta vlastním úsilím? Například tréninkem vděčnosti? Věřím, že ano. Ale o kolik? Existuje horní hranice? A kdy je lepší vyměnit úsilí za risk vydat se hledat úplně jiné podmínky, které mohou (ale také nemusí) přinést vyšší (výchozí) procenta?

Hm. Jak to tak po sobě čtu, asi si do svého životopisu kromě „Eliška blogerka“ a „Eliška akademička“ dopíšu ještě „Eliška filozofka“.

Anyway. Reflexe. To je vlastně poznámkování ne? Takže jsem nepoznámkovala o 12 minut méně, než jsem chtěla, ale vlastně mnohem déle. Jen jsem si to neměřila. No vida. Krásně jsem si to odůvodnila a hned je mi lépe.

Co jsem dnes poznámkovala? Dozpracovala jsem zbylé zdrojové poznámky z knihy How to read a book. Dnes odpoledne nebo o víkendu bych tedy zase mohla postoupit v knize dál — přečíst a (zdrojově) opoznámkovat další kapitolu.

✅ sobota 5. sprna 2023

Volný den. Vůbec se mě neptejte, v kolik jsem vylezla z postele. Válení se v posteli se také odrazilo na délce mého poznámkování. Dnes jen 32 minut.

Chtěla jsem pokračovat v knize How to read a book, ale tam je teď na řadě čtení a psaní zdrojových poznámek a to jsem si řekla, že ráno dělat nebudu. Rána zasvěcuji hlubokému poznámkování. Vybírala jsem tedy ze svého dlouhého seznamu zdrojů, kde už zdrojové poznámky mám. Nakonec jsem se rozhodla zpracovat poznámky z jednoho rozhovoru.

✅ neděle 6. sprna 2023

Splněno. 56 minut.

Dnes jsem vstala s náladou pod psa. Na poznámkování jsem tedy zprvu neměla myšlenky. Nakonec to ale byla jedna z mých nejproduktivnějších poznámkovacích session tohoto týdne.

Uvědomila jsem si také, že poznámkování je pro mě hodně důležité. Neumím si představit, že bych přestala. Je to nástroj, který mi spolehlivě pomáhá naplňovat mou potřebu rozvíjet se, posouvat a prohlubovat mé znalosti. A v tom vidím svůj smysl. Jsem tu proto, abych vědomostí absorbovala co možná nejvíce, abych rozšířila své i celkové lidské poznání a abych vymyslela způsob, jak mohu se stejným úkolem pomoci ostatním.

✅ pondělí 7. sprna 2023

Splněno. 50 minut.

Vylepšovala jsem stávající permanentní poznámky. Dnes odpoledne bych se ráda dostala ke čtení a opoznámkování dalši kapitoly z knihy How to read a book. Fingers crossed.

✅ úterý 8. sprna 2023

Splněno. 37 minut. K poznámkování mám ale dnes ještě v plánu se vrátit. Jakmile dopíšu tady toto. Rozhodla jsem se totiž svůj dnešní pracovní blok vyhradit právě poznámkování.

A o tomto rozhodnutí je i má dnešní reflexe. Je pro mě stále těžké vnímat rešerši a poznámkování jako práci, protože it feels like joy.

„A kde je problém, Eliško? Tak tě rešerše baví. To je přece good thing, ne?“ Well. Not always. Zkusím to vysvětlit na příkladu.

V rámci přípravy online kurzu o budování poznámkového systému pro Melvila chci projít několik informačních zdrojů, které mi připadají, že by v nich mohly být pro kurz relevantní informace. Problém je, že mám velké nutkání tohle nedělat v pracovní době. V době, kterou mám vyhrazenou pro práci na kurzu. Místo toho mám nutkání rešerši udělat odpoledne. Nebo o víkendu. Prostě ve volném čase.

Proč?

Well. Hádám, že se obávám prokrastinace. Konzumovat obsah je totiž lehčí než obsah tvořit. Když tedy poznámkuji v pracovní době, neprokrastinuju vlastně? S rešerší je navíc také problém, že nikdy není hotová! Vždy je nějaký další článek, který si mohu přečíst, kniha, kterou mohu prolistovat nebo video, na které se mohu podívat. Bojím se tomu tedy věnovat čas. Bojím se, že nepoznám ten moment, kdy už bych měla s rešerší přestat.

Dělání rešerše ve volném čase s sebou přínáší úplně jiné emoce. Pozitivní emoce! Je to guilt-free. Tam je jasné, že neprokrastinuju. Naopak. Produktivně využívám svůj volný čas! I’m a superhero. As a result of that…

Je svůdnější konzumovat informační zdroje a poznámkovat ve volném čase než v čase pracovním.

A teď mi dochází, že tohle už jsem tady určitě někdy řešila. To je výhoda psaní deníku. Prostě si všimnete, když už něco píšete po několikáté. Všimnete si, že se točíte stále kolem stejného problému či otázky. A taky si to s deníkem můžete i ověřit samozřejmě. Ale mně se to teď co? Mně se to teď hledat nechce.

Anyway. Back to my problem. Nad řešením ještě přemýšlím. Zatím si říkám, že si prostě na rešerši vymezím nějaký čas. Třeba teď budu dvě nebo tři pracovní sessions věnovat rešerši, ale pak se vrátím zpátky k tvorbě kurzu — psaní scénářů pro jednotlivé lekce.

✅ středa 9. sprna 2023

Splněno. 52 minut. Rozpracovávala jsem existující permanentní poznámky.

Dnešní záznam jen takto stručně, protože se potřebuji jít oblékat a vyrazit k lékaři.

✅ čtvrtek 10. sprna 2023

Splněno. Ale dneska vám neřeknu, jak dlouho. Mé dnešní poznámkování bylo totiž trochu jiné.

Každý záznam, který tu zatím ve svém deníku mám, je o poznámkování z externích nachytřovacích zdrojů. Well. Dneska jsem se nachytřovala ze svého zdroje vnitřního. Dnes jsem si psala poznámky čistě reflektivní.

Bylo to neplánované, a tak jsem si čas neměřila. Mohu vám ale říct, že jsem popsala pět stránek ve svém bullet journalu.

A co jsem řešila? Inu. Vzpomínáte ještě na mou filozofickou otázku ze 4. srpna? No, tak na tu jsem si dneska konečně sama pro sebe odpověděla. Rozhodla jsem se nespokojit se s 70 % a místo toho se vydat hledat 90 nebo třeba i 98 %. Because I deserve it. Simple as that.

✅ pátek 11. sprna 2023

Poslední dny jsem stála na životní křižovatce. Vlevo, nebo vpravo? Spokojenost na 70 %, nebo zariskovat a vydat se vstříc hledání 90 nebo třeba i 98 %? Nakonec jsem se rozhodla jít doprava. Women jsou totiž always right.

Počínaje dneškem tedy začíná má nová životní etapa.

Já a můj přítel jsme si včera velmi otevřeně promluvili a shodli jsme se na tom, že nám bude oběma lépe, když ve svých životech zůstaneme jen jako kamarádi. Nikoliv jako životní partneři. Byli jsme spolu od 22. 11. 2014 do 10. 8. 2023.

Ale tohle místo není můj osobní deník. Na to mám svůj bullet journal. Toto je můj nachytřovací deník. Více se tady o tom tedy rozepisovat nebudu. Přesto jsem ale považovala za důležité si tuto informaci tady odložit, abyste rozuměli vy (i mé budoucí já, které si to tady bude někdy číst), proč teď poznámkuji trochu méně než obvykle.

Poznámkování jsem dnes věnovala jen 26 minut. I když to bylo produktivní, tak jsem z výše uvedených důvodů velmi emocionálně vyčerpaná a to se odráží i na mé síle přemýšlet. Dokud tedy budu potřebovat, budu odpočívat a návyk poznámkování držet na jeho spodní hranici. A až budu ready, tak se do toho zase pustím naplno.

✅ sobota 12. sprna 2023

Splněno. 25 minut. Dneska jsem ale měla namále. Poznámkovala jsem až v půl osmé večer. Zajímavé, jak mě emoce zvládnou vyčerpat nejen psychicky, ale i fyzicky. Cítím se jako amorfní blob.

✅ neděle 13. sprna 2023

Splněno. Poznámkovalo se mi lépe než včera — měla jsem do toho větší chuť a zároveň z toho vzešly i zajímavé poznámky. Po 26 minutách jsem to ale utnula, protože přece jen cítím, že nejsem ještě úplně ve formě.

✅ pondělí 14. sprna 2023

Splněno. 1 hodina a 4 minuty.

Ode dneška zkouším opět zavádět pravidelný denní rituál. Slovo rituál si také můžete nahradit slovem rutina, ale to jsem záměrně nepoužila, protože toto slovo mám spojené s negativní konotací, zatímco rituál mi zní pozitivně a optimisticky. Máte to stejně?

V rámci poznámkování jsem se dnes posunula v rešerši pro svůj chystaný kurz s Melvilem, jehož pracovní název je v tuto chvíli Digitální mozek: Jak být pomocí poznámek efektivnější. Konkrétněji jsem zpracovávala zdrojové poznámky z videa The first 30 days using a notes app od Tiaga Forteho. Zajímavé pro mě bylo, že jsem si mnohem více poznámek zapsala na základě toho, co lidé psali pod videem v komentářích než z videa samotného. Tohle si zaslouží note to self…

… Note to self: Pro mě jako lektorku a obsahovou tvůrkyni může být mnohem bohatším zdrojem sekce s komentáři než obsah samotný. Neměla bych je tedy přeskakovat. Jsou to totiž právě komentáře, kde lidé sdělují s jakými otázkami a problémy bojují. A to je pro mě to nejcennější. Potřebuji naslouchat tomu, co lidé potřebují, abych jim na to mohla pomoci najít odpovědi.

✅ úterý 15. sprna 2023

Splněno. 30 minut. Dneska jsem víc nestihla, protože jsem měla od rána městský, pobíhací a zařizovací den.

Během dnešního poznámkování jsem si všimla, že si ze zpracování zdrojových poznámek zase začínám dělat práci. Zase jedu jednu zdrojovou poznámku za druhou a zpracovávám ji. Mám pocit, že tohle lineární zpracování shora dolů k tomu prostě vede. K tomu pocitu, že je to práce. Navíc se takhle špatně rozpoznávají informační drahokamy, které za zpracování do permanentních poznámek stojí. Ve finále tak ztrácím čas zpracováním bezcenných šutrů.

Zítra na to zkusím jít jinak.

✅ středa 16. sprna 2023

Splněno. 30 minut.

Dnes je mé poznámkování opět kratší. Tentokrát za to mohla moje zatraceně pohodlná postel. Držela mě o půl hodiny déle, a tak jsem místo v 6 vstávala až v 6.30. Moje výmluva je, že jsem prostě ráno pořád ještě unavená, neboť od rozchodu špatně spím. Věřím ale, že se to za pár dní srovná.

Během dnešního poznámkování jsem vyzkoušela jinou techniku zpracování zdrojových poznámek. Nezpracovávala jsem je lineárně, shora dolů, jednu po druhé. Místo toho jsem je všechny rychle prolétla pohledem a pak se vrátila k těm, které se mi chtělo zpracovávat nejvíce. K těm, které sparked joy. Hodnocení? Tento způsob zpracování doporučuje šest z šesti Elišek. Neměla jsem pocit, že bych pracovala. Naopak. Měla jsem pocit volnosti a kontroly.

Jak této technice zpracování poznámek budu říkat? Lineární zpracování znamená, že se poznámky zpracovávají shora dolů, jedna za druhou. U nové a zatím bezejmenné techniky začínám zpracovávat nejprve ty poznámky, které spark joy nejvíce, a postupně jdu k těm, které mi radosti přináší méně, až se dostanu k určité hranici, kdy už se joy přetransformuje do pocitu práce, a v tuto chvíli přestávám poznámky z daného zdroje zpracovávat a jdu svou pozornost přesunout na zdroj další…

… Hm, zatím mě žádný chytrý a zároveň popisný název nenapadá. Nechám to tedy bublat ve své hlavě na pozadí a uvidím. Kdyby ale něco napadlo vás, dejte mi vědět 💛.

✅ čtvrtek 17. sprna 2023

Splněno. 41 minut. Celou dobu jsem pracovala na jedné existující permanentní poznámce. Dovedla mě k ní zdrojová poznámka, kterou jsem se dnes rozhodla, že mám chuť zpracovat.

Ráno při psaní reflektivních poznámek do BuJo jsem si tak říkala, že bych se ráda odpoledne věnovala nějakému mělkému poznámkování. Činnosti, o kterou bych ráda rozšířila svůj stávající poznámkovací návyk. Mělké poznámkování jsem nicméně poslední dny opomíjela. Proč? Protože můj poznámkový systém už je overdue, co se týče pravidelné vetší údržby, a já mám tendence vše odložit až do doby, kdy zase bude stoprocentní.

Ať uklízíte v systému každý den jak chcete, stejně je jednou za čas potřeba udělat větší zásah. Je to podobné jako při udržování uklizené a organizované domácnosti. Když jsem byla menší, tak jsme s mamkou pořádali takzvané generálky (generální úklidy). Generálky byly o tom, že jsem v pokojíčku vyndala vše ze skříní, přebrala to a opět zorganizovala. Občas jsme také posunuli nějaký nábytek — například psací stůl jsem si otočila a podobně. Co vám budu povídat. Generálky jsem milovala. Byl to vždy takový fresh start.

Generálky jsem postupně přenesla i do svého digitálního světa. Jednou za čas si vyhradím větší blok času, který věnuji přezkoumání svého existujícího poznámkového systému a analýze toho, co už mi neslouží a co by chtělo vylepšit (který virutální psací stůl chci otočit). Tohle si sepíšu do seznamu. Jeho délka je ale zpravidla delší, než co jsem schopná odbavit během generálky, a tak si to rozplánuji na následující týdny.

Nicméně. Rozhodla jsem se nakonec mělké poznámkování kvůli chystané generálce neodkládat. Došlo mi, že je to jenom výmluva. Mělké poznámkování mohu dělat úplně v pohodě i teď. Jen musím vydržet jistou formou nepohodlí, že v mém systému je tu a tam nějaká pavučina či kapající kohoutek.

✅ pátek 18. sprna 2023

Splněno. 26 minut.

Dneska opět jen krátce. V noci jsem moc nespala. Včera proběhla porozchodová krizička, která byla důsledkem nedostatečné komunikace…

… To mi připomíná, že ve své zettelkasten v oddělení „health, self-care, personal development a practical philosophy“ mám poznámku Clear and honest communication je základem dobrých vztahů. Napsala jsem si ji asi minulý týden na popud seriálu Sweet Magnolias. Myšlenka je taková, že my lidé často mlčíme ve chvílích, kdy by bylo úplně nejvíce potřeba komunikovat. Necháváme si své myšlenky a pocity pro sebe. Bojíme se, že nás ostatní budou soudit, že budeme vypadat trapně, že jim ublížíme… you name it. Ale komunikační shut down často celou situaci jenom zhorší.

Nechám vám tu pár citátů o clear and honest communication z výše zmiňovaného seriálu. A zítra… zítra už snad zase budu více emočně stabilní 🙂

Maddie: I realized how much I valued open and honest communication. Not trying to be perfect, expecting the other person to be perfect. Just the freedom to say, „I’ve had a crappy day,“ and to know that it’s heard, not judged or diminished. (Sweet Magnolias, S03E02)

Tyler: She’s [Mom’s] got this thing about clear and honest communication. I’m still getting the hang of it, but she says when you have nothing to hide, you got nothing to fear. (Sweet Magnolias, S03E09)

Tyler: Before you go in, can I talk to you really quick? It’s not an emergency. Everything’s fine. I’ve just been thinking and wanted to talk to you. I like working with my hands more than I ever thought I would. And looking ahead, I want to keep experimenting. So if I find something I love that requires school, I’ll go, but right now, I just wanna learn outside the classroom. Maddie: So, you wanna take a gap year? Tyler: Yeah. Maddie: I would be happy to support that decision, especially when you’ve clearly given it so much thought. Tyler: Clear and honest communication, right, Mom? The deeper I got into college applications, the more dishonest it felt. I was just going through the motions, doing what I thought people wanted me to do. Maddie: Well, doing things for other people that doesn’t also feed you is never the answer. You are so brave. And you’re so true to yourself. That is all I could ever ask for. (Sweet Magnolias, S03E10)

✅ sobota 19. srpna 2023

Zase jsem si dneska vyzkoušela, že není dobrý nápad nechávat poznámkování na odpoledne. A už vůbec ne na pozdní odpoledne. Návyk sice splněn, ale hodně to bolelo. Od zítra zase zkusím více myslet na to, že poznámkovat first thing in the morning je dobrý nápad a není třeba to měnit.

✅ neděle 20. srpna 2023

Už už jsem chtěla poznámkování zase posunout na odpoledne, ale pak jsem si vzpomněla na včerejšek. Nicméně jsem poznámkovala jen 27 minut, protože jsem se nedokázala pořádně soustředit. Poslední dny jsem toho moc nenaspala.

✅ pondělí 21. srpna 2023

Splněno. 33 minut.

Konečně jsem se vyspala. S chutí jsem se tedy dneska během poznámkování pustila do zpracování zdrojových poznámek z knihy How to read a book.

Momentálně se na podnět této knihy zamýšlím nad technikami zpracování různých typů knih (informačních zdrojů). Jak například nejlépe zpracovávat praktické knihy? Jak teoretické? Co různé typy teoretických knih jako jsou knihy historické, filozofické či vědecké? A co taková beletrie? Několik permanentních poznámek už jsem na tohle téma měla. Během dnešní půl hodinky jsem je zase posunula o kousek dál.

✅ úterý 22. srpna 2023

Dnes. Dnes je ten den, který bych nejraději celý prospala. Jsem vláčná jak těsto na vanilkové rohlíčky.

Nicméně. To, že bych nepoznámkovala, nepřicházelo v úvahu. Pokračovala jsem tedy ve zpracování zdrojových poznámek z knihy How to read a book. Nakonec jsem se dostala do flow, poznámkovala jsem 1 hodinu a 6 minut a zdrojové poznámky zpracovala všechny.

Dnešní poznámkování mě také nečekaně dovedlo k nápadu (a tedy poznámce), jak by mohla se čtením knihy (principů popsaných právě v knize How to read a book) pomoci umělá inteligence. Jak by nám mohla ušetřit čas, aniž by to šlo na úkor našemu porozumění, přemýšlení a zapamatování. Ještě tuhle tezi musím podrobit experimentům, ale jsem excited.

A nic z toho by se nestalo, kdybych celý dnešek prospala.

✅ středa 23. srpna 2023

„Je snadné zvedat činky, když se cítíte skvěle, klíčové je ale zajít do posilovny, i když zrovna máte náladu pod psa, třebaže přitom nepodáte optimální výkon,“ opakovala jsem si (asi šestkrát) dnes ráno v duchu svůj oblíbený citát Jamese Cleara.

Nakonec jsem se přesvědčila. I když jsem dnes při poznámkování nepodala hvězdný výkon, zvládla jsem to a měla ze sebe skvělý pocit. Poznámkovala jsem 25 minut a vylepšovala jednu ze stávajících permanentních poznámek.

✅ čtvrtek 24. srpna 2023

Splněno. 26 minut. Ale málem jsem to nestihla. Dneska jsem se totiž celý den stěhovala. Po šesté. Mám to brát jako nějaké znamení? Že se Šestáková stěhovala po šesté? Ještě, že se moji rodiče nejmenují třeba Dvanácterovi.

Každopádně. Po stěhování jsem byla úplně utahaná moc. Rozhodla jsem se tedy dnes zpracovávat něco lehčího. A vybrala jsem… hlášky ze Star Treku. Zpracovávala jsem je do trvalé podoby do své „commonplace book“. A zjistila jsem, že mi k tomu ChatGPT může být úplně parádním asistentem. Někdy vám o tom povyprávím více. Pro tuto chvíli…

… Eliška out a chrrrr 🖖.

✅ pátek 25. srpna 2023

Splněno. 35 minut.

Ještě stále trochu plavu v realizaci svého ideálního denního rituálu. Po tak velké změně ve svém životě jsem ale nemohla čekat, že si všechno hned „sedne“ ze dne na den. Ale přesto jsem si myslela, že se adaptuji trochu rychleji. Hm.

Dneska jsem poznámkovala ráno. Díky tomu jsem měla dost energie a mohla jsem se pustit do zpracování dalších zdrojových poznámek z knihy How to read a book. Nepřestává mě udivovat, kolik moudrosti v této knize je. Vedle knihy Jak si dělat chytré poznámky se tato kniha pravděpodobně stane mou druhou biblí.

Pomaličku také zkouším zavádět návyk odpoledního mělkého poznámkování, jehož náplní je především tvorba zdrojových poznámek. Protože si ale můj denní rituál ještě úplně nesedl, nedaří se mi tento návyk zatím plnit konzistentně. Pár dní budu ještě sama se sebou trpělivá, pak mám ale v plánu svůj veřejný poznámkovací závazek aktualizovat ze stávajícího „poznámkovat každý den alespoň 25 minut“ na „poznámkovat každý den alespoň 25 minut hluboce a alespoň 25 minut mělce“.

✅ sobota 26. srpna 2023

Pheew. 1 hodina a 40 minut. Pokračovala jsem ve zpracování hlášek ze Star Treku a spadla během toho do ChatGPT rabbit hole. Ladila jsem prompt, aby mi ChatGPT hlášky vysvětlil a dal příklady využití v každodenních situacích za účelem vytvoření humoru. Nevím totiž, jestli jste si všimli, ale ráda ve svém psaní tu a tam odkážu na své oblíbené sci-fi a fantasy příběhy. No a s ChatGPT to bude next level! I get my hopes high!

✅ neděle 27. srpna 2023

Uff. 2 hodiny a 2 minuty. To byla zase hluboká rabbit hole! Já ale doufám, že mi to budoucnost vrátí na ušetřeném času.

Pokračovala jsem ve zpracování hlášek ze Star Treku. Normálně by mi to tak netrvalo, ale snažila jsem se naučit ChatGPT, aby mi pomohl z těchto hlášek vytvářet flashcards pro Anki. Zároveň jsem si v Roamu rozchodila plugin Fabricius, který umožňuje obousměrnou synchronizaci flashcards mezi AnkiRoamem. Ještě to nemám úplně vyladěné, ale už je to docela použitelné a čas to ušetří.

Takhle vypadá třeba jedna z kartiček, kterou mi dnes ChatGPT pomohl vytvořit:

Fascinating, že? Ne, je mi jasné, že to na první pohled může vypadat, že ztrácím čas blbostmi. Jenže. Zaprvé mě tyhle blbosti dělají happy. A za druhé fakt věřím tomu, že mi to pomůže při mé vlastní kreativní tvorbě.

✅ pondělí 28. srpna 2023

Splněno. 51 minut. Víkend za mnou, takže back to serious business. Dneska tedy žádné poznámkování kolem Star Treku, ale zpracovávání zdrojových poznámek z knihy How to read a book.

Už jsem říkala, že je tahle kniha skvělá? Ano. Asi tak šestkrát, Eliško.

Mimochodem. Dneska ráno jsem si v posteli procvičovala své Anki kartičky a ty, které jsem si tam dala včera ohledně hlášek ze Star Treku, jsou top! Vedlejším účinkem bylo to, že jsem se celé ráno spokojeně culila a nešlo to vypnout.

✅ úterý 29. srpna 2023

Splněno. Dneska ale jen 38 minut, protože jsem se nemohla vyhrabat z postele.

Zatřiďovala jsem do zettelkasten své v minulosti vyrobené permanentní poznámky sirotky. Takové, na jejichž zatřídění jsem tehdy neměla čas. No, neměla čas. Spíš jsem byla prostě líná. Každopádně si takové poznámky označuji štítkem, aby se mi neztratily a já se k nim v budoucnu mohla vrátit. Jako třeba dnes. Nicméně je to spíš taková neřest, kterou se budu snažit minimalizovat. Akorát si tím vyrábím úkoly pro své budoucí já — úkol to udělat a úkol vzpomenout si na to, že to mám udělat.

✅ středa 30. srpna 2023

Splněno. 37 minut. Z postele jsem se vyhrabala dříve než včera, ale ještě to není optimální. Zase jsem sklouzla k tomu, že nevstávám hned po zazvonění budíku, ale dávám si „ještě pět minut“. A tím samozřejmě má moje hlava prostor vygenerovat spoustu argumentů. Chcete slyšet můj nejoblíbenější? Zní takto: „Jsem chudinka. Mám toho hodně. Mám to v životě těžké. Tak si snad zasloužím aspoň v té posteli poležet trochu déle ne?“

Anyway. Konec mého lamentování ohledně vstávání. Tohle je nachytřovací deník. Nicméně moje ranní poznámkování je se vstáváním hodně provázané, proto mívám potřebu to tady občas zmínit.

Co jsem dneska poznámkovala?

Nějak se mi teď poslední dobou nechce do zpracování zdrojových poznámek z How to read a book. Nějak se v tom trochu plácám. Nejsem si jistá, jak to uchopit. Nejsem spokojená s tím, jak to postupuje v posledních několika permanentních poznámkách, které jsem na základě knihy vytvořila. Řešení? Zase jsem si vzpomněla na Luhmanna: „Dělám jen to, co mi jde dobře od ruky. Píšu, jen když zrovna vím, jak na to. Jakmile zaváhám, nechám toho a jdu dělat něco jiného.“

Já teď váhám u zpracování zdrojových poznámek z knihy How to read a book, takže jsem dnes dělala něco jiného. Konkrétně jsem rozepisovala jednu myšlenku, kterou jsem poslední dobou víc a víc zkoumala (zatím jen ve své hlavě). Myšlenka zní: „Přečíst není to samé jako vstřebat.“ Simple as that. Ale. Opravdu je to tak simple? Opravdu jste tuhle myšlenku teď vstřebali? Nebo si ji jen přečetli? Získali jste po přečtení pouhou informaci, nebo i znalost?

K této myšlence mě přivedla jedna z pasáží z knihy How to read a book asi někdy před měsícem a od té doby mi ta myšlenka v hlavě tak nějak hlodala a já si sama na sobě začala všímat, jak moc pravdy v tomhle tvrzení je.

Chcete příklad?

Tak třeba naprosto jasná rada z knihy Jak si dělat chytré poznámky, že bychom si měli psát poznámky z informačních zdrojů vlastními slovy. Přečetla jsem si to. Říkám si sama pro sebe „Jasně, Sönke. To dává smysl. Co tam máš dál?“ Pak jsem si asi rok namlouvala, že tuhle radu vlastně následuju. Jenže následovala? Tak polovičatě. Dál jsem sbírala highlighty a jen jsem k nim vlastními slovy popisovala, co tam autor říkal. Až po fakt moc dlouhé době (tak dlouhé, že se za to stydím) mi došlo, že tu radu vlastně nenásleduju. Ta rada říká: přečti si to a pak to napiš vlastními slovy. Neříká: přečti si to, udělej si highlighty a pak si k nim vlastními slovy dopiš, o čem ten highlight je. Překroutila jsem to a nevšimla si toho. Radu jsem si přečetla, ale nevstřebala ji.

✅ čtvrtek 31. srpna 2023

Dneska se mi poznámkovat vůbec nechtělo. Teda chtělo, ale měla jsem pocit, že bych měla spíš pracovat než poznámkovat. Ale můžu si za to sama, protože jsem ráno opět (!) nevylezla z postele včas. Místo v 6 jsem vstala až v 7. Ale. Teď už tuším, v čem je zakopaný pes…

Své ranní vstávání se snažím osvojovat si jako návyk. Jenže při dnešním poznámkování mi došlo, že mám ten návyk vágně formulovaný. Měla jsem ve svém habit trackeru jen ⏰ Rise and shine: Winning the day. No jo. Jenže kdy je tohle splněné? Když vstanu v 6? Do 6:30? Je v 6:59 ještě ok? Takže jsem si dneska návyk přejmenovala na ⏰ Get up immediately after alarm: Winning the day. Jsem teď velký optimista, že od zítra naskočím na vlnu dlouhého nepřerušeného streaku.

I přes své počáteční výčitky jsem se nakonec dneska ale přece jen rozpoznámkovala. A dobře jsem udělala. Došla jsem k exciting (admittedly biased, I admit) uvědoměním ohledně systematických přístupů ke správě znalostí, času, učení se jazyků nebo třeba osvojování návyků. Myšlenka má zatím ještě podobu semínka, ale jakmile poporoste, určitě ji s vámi budu v nějaké podobě sdílet.

Dnes jsem poznámkovala 1 hodinu a 13 minut. Mám splněno.

✅ pátek 1. září 2023

Včera jsem měla dvouhodinový call s Jirkou Benediktem. Hádám, že už to mohu nazvat naším rituálem, že se jednou či dvakrát do roka spojíme a zanerdíme si. Probereme naše poznámkové systémy, kdo nad čím teď přemýšlíme a co řešíme za problémy spojené s naším systémem. Také probíráme co jsme četli, jaké myšlenky nás poslední dobou zaujaly a tak podobně.

Dnešní poznámkování jsem natáhla na 1 hodinu a 47 minut, protože jsem jednak sepisovala zdrojové poznámky ze včerejšího callu a pak z nich rovnou tvořila pár poznámek permanentních.

Teď ale otočme list. Mám pro sebe a pro vás jednu poznámkovací reflexi.

Předevčírem jsem si vzpomněla na Luhmanna a jeho slova, že pokud u něčeho někde zaváhal, pak šel prostě dělat něco jiného. Tedy pokud například váhal u nějaké myšlenkové linie, tak ji nechal být a šel rozvíjet jinou. (Konkrétní znění citátu najdete v mém záznamu z 30. srpna 2023.) Podle jeho slov byl právě tento přístup jednou z tajných ingrediencí jeho nesmírné produktivity.

Dneska mi ale Readwise připomněl citát z článku od Andyho Matuschaka, ve kterém Andy cituje matematika Billa Thurstona. Bill přirovnával bádání k zírání na mlhu zmatků a nejasností. Teprve když překonáme ty nepříjemné pocity s tím spojené a vydržíme na mlhu zírat dostatečně dlouho a dostatečně usilovně, tak se nám ji podaří najednou prorazit a nahlédnout skrz. Najednou bude všechno jasné. (Konkrétní znění citátu najdete v mém záznamu z 24. června 2023.)

Takže teď tu máme dva odlišné názory. Vídíte je taky?

Když nad něčím přemýšlíme a nejde nám, když tápeme a máme pocit, že tomu vůbec nerozumíme a nevíme kudy dál, pak máme

 • jako Luhmann jít prostě dělat něco jiného? Nebo máme
 • jako Thurston zůstat civět do mlhy ještě o trochu déle?

✅ sobota 2. září 2023

Protože je dneska víkend, vzala jsem si ke zpracování jenom něco zábavného — opět hlášky ze Star Treku. Poznámkovala jsem ale jen 27 minut. Od včerejška jsem totiž celá natěšená, že se dnes pověnuji optimalizaci části svého systému, která je zaměřená na time management. Takže já jdu na to!

✅ neděle 3. září 2023

Dneska jsem poznámkování posunula až na odpoledne, protože jsem dopoledne věnovala dokončení svého nového článku. Už jste ho četli?

Také jsem měla chuť dotáhnout už do konce zpracování hlášek ze Star Treku. Což jsem udělala. Mám teď i jistou představu, jak by mi ChatGPT mohl pomoci určité kroky tohoto zpracování automatizovat. Zatím to ale ještě nemám odladěné, takže mi to bere více času než šetří. But I’ll get there.

Také si ještě pořád nejsem jistá, jestli budu pro tvorbu Anki flashcards používat ten plugin Fabricius v Roamu, jak jsem zmiňovala. Hlásí mi nějaké chyby při synchronizaci a já za boha nemohu přijít na to, čím to je. Nepomáhá, že plugin má typické nenápomocné hlášky typu: Jéé, něco se pokazilo. Deal with it. Nicméně i přes tu chybu to vypadá, že mi to karty synchronizuje. Ale to, že mi při každé synchronizaci vyskočí červená chybová hláška, mě fakt irituje.

✅ pondělí 4. září 2023

Splněno. 78 min. Dnes jsem poznámkování zahájila bojovým pokřikem a bušením do hrudi. Plná adrenalinu jsem pak zpracovala všechny zbývající zdrojové poznámky z knihy How to read a book.

Pocity? Vítězné!

Byl to takový můj kostlivec ve skříni. Jak jsem totiž psala před pár dny, zasekla jsem se na tom, že jsem si tak nějak nebyla jistá, jak chci ty myšlenkové linie ve své zettelkasten vést. Dnes jsem ale byla odhodlaná to téhle mlhy zírat klidně celou dobu, kterou mám pro poznámkování vyhrazenou. Prvních 10 až 15 minut jsem nenapsala ani čárku. Jen jsem si pročítala, co jsem napsala minule. Pak se to ale prolomilo a já po zbytek času psala a psala.

Jinak uvažuju, že budu ráno možná kvůli poznámkování vstávat ještě o trochu dříve. Místo v 6 bych to zkusila v 5.30. Vstávám-li (otevírám-li oči) v 6, pak se k poznámkování dostanu až tak v 7:15 a to už je pro mě pozdě. Už poznámkuju s tím, že mi na rameni sedí šotek, který mi do ucha furt štěbetá, že bych měla chvátnout, protože za chvíli bych měla jít snídat a pak začít pracovat. Tooolik práce přece máš Eliško. Tak šup. Šup. V takovýhle podmínkách se fakt nedá přemýšlet.

✅ úterý 5. září 2023

Jsem na sebe naštvaná. Ale zdravě. Je to takový silný katalyzátor, který mě rozhýbe k akci. Důvod naštvání? Vstala jsem až v 6:45! Důvod selhání? Můj rozdrbaný time management.

Posledních pár dní totiž významně překopávám svůj pohled na plánování. Už nějakou dobu jsem totiž cítila, že nereflektuje mé potřeby. A když systém nereflektuje mé potřeby, tak jsem prostě paralyzovaná a nemůžu efektivně pracovat.

Naivně jsem si myslela, že to zvládnu během víkendu. Jenže nestihla. Takže mám v úkolech teď chaos, ale zároveň už naskočil nový pracovní týden a já potřebuju fungovat. Ne si organizovat úkoly. Jenže když mám chaos, tak jsem paralyzovaná. And as a result of that se mi nechce ráno z postele. Představte si to jako když se nastěhujete do nového domova, všechno máte v krabicích, nevíte pořádně, kde co je, ale přesto potřebujete pracovat. Nic příjemného že? A humorné na tom je, že na mě sedí i tato skutečnost. Přestěhovala jsem se totiž nedávno a ještě jsem se pořádně nezabydlela. Jen ty věci nemám v krabicích, ale koších a kufrech.

Anyway. Time management byl u mě vždycky taková chudá příbuzná knowledge managementu. Byl to totiž knowledge management, kterému jsem věnovala svou maximální pozornost. Time management? Pche. To je pro lamy. A tak měsíce plynuly, až jsem se sama musela stát lamou, aby mi to konečně došlo…

funkční time management je nezbytný k tomu, aby měl člověk funkční knowledge management. Breakthrough! Konfety lítají! Slavnostní fanfáry vytrubují!

Vtipné (nebo smutné?) na tom je, že jsem o tomhle už o dost dříve četla v článku od Tiaga. Problém? Tehdy jsem ho jen přečetla, nevstřebala — k problematice vstřebávání vizte můj záznam z 30. srpna 2023. (Všímáte si, jak furt píšu i ten rok? To já jen až tady budu psát záznam v roce 2066, tak aby bylo všem jasné, o jakém přesně 30. srpnu tady mluvím.)

No a co jsem tedy dneska poznámkovala a jak dlouho?

Zpracovávala jsem 54 minut highlighty z knihy The PARA Method: Simplify, Organize, and Master Your Digital Life (affilite link), kterou jsem tak po chvilkách za poslední týden nebo dva přečetla.

Tak počkat, počkat, Eliško. Highlighty? To jako vážně? Vždyť jsi psala, že s highlightováním končíš!?

True. A je to pořád trochu pravda. Ale… platí to jen pro určitou kategorii zdrojů. Můj problém byl, že jsem plošně všechny zdroje zpracovávala jedním způsobem — highlightováním. Po svém uvědomění, o kterém jsem psala, jsem všechny zdroje plošně zpracovávala tím svým druhým pečlivějším způsobem bez highlightování. Jenže ani jedno není dobře. Správně je to: Pro efektivní konzumaci bychom měli různé informační zdroje zpracovávat různými způsoby. (Má Eliška permanentní poznámku ve své zettelkasten přesně v tomto znění? Yes. She. Does.)

Mimochodem. To, že jsem knihu o PARA zpracovávala highlightováním, neznamená, že je tato kniha nějak špatná. Jen už sama o tomto tématu vím tolik (to nezní moc skromně co?), že to pro mě bylo spíš opakování, a proto jsem se rozhodla pro tuto knihu zvolit méně pečlivou techniku zpracování — highlightování. Nicméně knihu vám určitě mohu doporučit. Sama jsem při čtení došla ke spoustě uvědomění.

✅ středa 6. září 2023

Poznámkovala jsem 57 minut mezi 7.00 a 8.00. Což je můj ideální čas, který mám pro hluboké poznámkování vyhrazený. Pokračovala jsem ve zpracování zdrojových poznámek z knihy The PARA Method.

Dnes bych si tu ráda sepsala jednu reflexi týkající se průběhu refactoringu mého time management systému.

Měla jsem v průběhu včerejška tendence sdružovat úkoly do takových implicitních kategorií. Bez nějakého hlubšího přemýšlení jsem hned třeba viděla kategorie úkolů typu „komunikace (telefonáty, emaily, chaty apod.)“ nebo „průzkum (dohledat toto na webu, zjistit více o tomto a tamtom)“.

Vidíte tam nějaký problém?

Problém může být podle mě v tom, že já v praxi, až budu ty úkoly potřebovat plnit, třeba vůbec takovéto kategorie (views) vlastně potřebovat nebudu. Ano, dávalo by to smysl, pokud bych během týdne třeba měla vyhrazen jeden den na průzkumy. Pak bych si otevřela seznam těchto úkolů a mohla je plnit. Jenže takový den ani časový blok já nemám (a nechci mít). K plnění úkolů přistupuju jinak. No a přesně to by měl reflektovat můj systém organizace úkolů. Neměla bych se tedy tedy na úkoly dívat a ptát se „Jak bych tohle měla zorganizovat?“ nebo „Kam tohle patří?“, ale měla bych se zamýšlet nad tím, v jakých situacích budu k úkolům přistupovat a nastavit si organizaci tak, aby to reflektovala.

✅ čtvrtek 7. září 2023

Jsem utahaná jak kotě. Od rána jsem pomáhala mamce v práci při jedné akci a domů jsem dorazila až odpoledne. Poznámkovala jsem po návratu 32 minut. Co jsem dělala? Chtělo to něco lehčího, takže jsem zpracovávala highlighty z knihy How to win friends and influence people (affiliate link), která je opravdu moc milá a čtivá. Zatím jsem dočetla jen na konec první kapitoly, ale rozhodla jsem se highlighty z ní zpracovat už teď.

✅ pátek 8. září 2023

Splněno. 54 minut. Poznámkovala jsem mezi 7.00 a 8.00, takže dneska značka ideál. Během dnešní session jsem pokračovala ve zpracování zdrojových poznámek z knihy The PARA Method.

Během formulace permanentních poznámek jsem se dnes znovu nadchla pro knihu Code complete, kterou jsem kdysi rozečetla, ale pak ji odložila. Teď cítím novou vlnu nadšení se do téhle knihy začíst. Začínám totiž vidět podobnosti mezi návrhem poznámkového systému a návrhem softwaru. Věřím, že kniha Code complete mi pomůže tuhle mou myšlenku prozkoumat podrobněji. So exciting!

Mimochodem. Toto znovunadchnutí se pro dříve odloženou knihu mi připomnělo mé dvě permanentní poznámky:

 • Při výběru, který ze vzdělávacích informačních zdrojů konzumovat jako další, bychom se měli řídit svou zvědavostí.
 • Předpokladem aktivní konzumace je motivace.

A z toho mi plyne otázka.

Když ucítíme vlnu motivace se do nějakého informačního zdroje pustit, měli bychom se na ni svézt? Měli bychom všeho nechat a dát tomuto zdroji okamžitou prioritu? Nebo bychom jej měli prostě jen zařadit do fronty s tím, že se k němu dostaneme AŽ dokončíme aktuálně rozečtené či rozposlouchané informační zdroje?

✅ sobota 9. září 2023

Splněno. Zpracovala jsem jednu letmou poznámku. Dnes jsem poznámkovala jen 34 minut, protože mi na tento víkend přibylo pár povinností navíc, kvůli kterým jsem se k poznámkování dostala až později.

Nejsem úplně spokojená, že jsem kvůli extra povinnostem zkrátila dobu určenou k poznámkování. Potřebuju se nad tím více zamyslet a vymyslet lepší řešení pro příště. Co vím už teď je, že dobu určenou k práci tomu věnovat také nechci. Jo. Čtete správně. Sobotu jsem si dnes udělala pracovní jako náhradu za čtvrtek, kdy jsem nepracovala.

Normálně bych jeden ztracený pracovní den tak nehrotila, ale blíží se mi obhajoba disertace a já už z ní začínám být dost nervózní. A jediné, co na mé obavy pomáhá, je zírat tomu strachu přímo do očí.

✅ neděle 10. září 2023

dneska… dneska jsem to poznámkování málem nestihla.

Víte totiž, co je fakt blbý nápad? Jakože fakt blbý? Když si v době, kdy se připravujete na obhajobu disertace, kdy máte rozdělané tři online kurzy, kdy jste čerstvě po rozchodu, kdy ještě nejste pořádně přestěhování a máte stále několik věcí v krabicích a kufrech, kdy je za humny začátek nového semestru, na který už byste si měli začít připravovat výuku… Tak když si v této době totálně rozbouráte svůj systém na správu času s myšlenkou, že ho celý vystavíte znovu a lépe.

Well.

Už jsem tu Pandořinu skřínku ale otevřela, a tak pro mě již není cesty zpět. Ale pokud byste se někdy v podobné situaci ocitli vy, prosím, nedělejte to.

Dnes jsem poznámkovala až těsně před spaním. 31 minut. A dala jsem si jen mělké poznámkování — psaní zdrojových poznámek z jednoho kurzu o marketingu.

Note to self: Eliško, neodkládej to poznámkování! I když si myslíš, že k tomu máš dobrý důvod, tak toho večer budeš litovat.

✅ pondělí 11. září 2023

Splněno. 57 minut. Zpracování zdrojových poznámek z knihy The PARA Method.

Při poznámkování jsem si vzpomněla na knihu Computer Science Distilled, kterou jsem kdysi rozečetla a ačkoliv byla fajnově napsaná a všechno, tak jsem ji nedočetla. Vzpomínám si, jak jsem z toho tehdy měla výčitky a špatné svědomí. Jako ostatně vždy, když se mi nedaří dočíst nějakou dobrou knihu.

Dnes mi ale došlo, proč tomu tak bylo. Neměla jsem totiž tehdy silné proč — Proč bych si měla zrovna teď přečíst tuhle knihu?

Při dnešním poznámkování jsem své silné proč objevila. A ejhle. Najednou bych nejradši všechno dala stranou a šla si tuhle knihu celou znovu přečíst. Zajímavé.

✅ úterý 12. září 2023

Splněno. 56 minut. Zpracovala jsem jednu letmou poznámku, která nakonec vydala na tři permanentní.

Během dnešního poznámkování jsem vyzkoušela novou techniku. Bylo to asi takhle…

… koukala jsem na tu letmou poznámku a zhruba tušila, o čem budu chtít psát tu permanentní. Rozhodla jsem se tedy přeskočit krok brouzdání po své zettelkasten za účelem rozjímání, jak poznámka, kterou chci zpracovat, souvisí s mými tématy a zájmy. Nepotřebovala jsem to. Už jsem věděla, jak to souvisí. Potřebovala jsem to jen nějak zformulovat. Někde v klidu. Někde, kde by na mě nepokřikovaly další myšlenky.

Obsah permanentní poznámky (ze které nakonec vznikly ty tři) jsem se nakonec rozhodla formulovat na denní stránce. Denní stránka je pro tohle podle mě jako stvořená. Nemusíte přemýšlet, kam psát myšlenky, o kterých zatím vlastně nevíte, kam patří. A jak byste taky mohli? Vždyť jste je ještě nezformulovali. Cítím, že denní stránka ze mě toto břímě snímá. Nechá mě si nejprve myšlenky ujasnit a díky tomu jim pak mnohem snadněji najdu trvalejší ubytování ve svém poznámkovém systému.

✅ středa 13. září 2023

Splněno. 44 minut. Rozpracovávala jsem existující permanentní poznámky — konkrétně jsem se věnovala hledání dalších možných napojení těch tří poznámek ze včerejška na další existující poznámky v zettelkasten.

Většinou mám tenhle krok tendenci přeskočit. Nebo spíš odložit na neurčito. Přijde mi nejzásadnější napsat tu poznámku, umístit ji do nějaké myšlenkové sekvence a propojit ji s poznámkami, na které si v době psaní vzpomenu. Jenže. Samozřejmě si takhle nevzpomenu na všechny relevantní. Ale vadí to? Stojí ta extra práce za to?

Dneska jsem se přesvědčila, že ten extra krok hledání dalších možných propojení, je výhodnější nepřeskakovat. Napadlo mě během toho spoustu zajímavých myšlenek, za které jsem fakt ráda.

Jak to probíhá? Na jedné straně mám otevřené poznámky, které chci napojit a v hlavním okně prozkoumávám obsah zettelkasten. A je opravdu zajímavé sledovat, jak se mozek snaží hledat asociace. Jak se snaží najít spojení mezi tím, co je vlevo a co vpravo.

Note to self: Eliško, nepřeskakuj krok hledání dalších možných napojení na existující poznámky v zettelkasten.

✅ čtvrtek 14. září 2023

Splněno. 54 minut. Rozpracovávala jsem existující permanentní poznámky ve své zettelkasten. A této aktivity se týká i má dnešní poznámkovací reflexe.

Ze začátku jsem o tvorbě (ať už psaní nových nebo vylepšování stávajících) permanentních poznámek přemýšlela vždy tak, že je podnícena něčím zvenku. Něčím externím. Třeba zdrojovými poznámkami, které jsem si napsala při četbě knihy. Nebo letmou poznámkou, kterou jsem si zapsala včera při procházce. Jinými slovy jsem tvorbu permanentních poznámek brala jako synonymum ke zpracovávání nějakých existujících nepermanentních poznámek. Zdrojovými poznámkami řízená tvorba permanentních poznámek. Mělkým poznámkováním řízené hluboké poznámkování.

Dnes jsem zkusila, vlastně asi poprvé, něco jiného. Otevřela jsem si existující permanentní poznámku, kterou jsem si napsala už docela dávno. Snad před rokem? Tato poznámka měla podobu tvrzení. Jakési hypotézy, kterou stále nosím aktivně i v hlavě a mám chuť zkoumat její pravdivost. Jenže do této chvíle jsem se k této poznámce vracela pouze tehdy, když nějak souvisela s těmi zdrojovými či letmými poznámkami, které jsem zpracovávala. A to bylo spíš zdrojem náhody.

No. Ale dneska jsem to tedy udělala jinak. Otevřela jsem si tuhle poznámku a začala poznámkování odsud. Přečetla jsem si ji a u toho si pokládala otázky:

 • Nemohla bych formulaci nějak vylepšit?
 • Nenapadá mě od doby, co jsem tu poznámku viděla naposledy, něco nového, co bych mohla do poznámky přidat?
 • Nezměnil se můj pohled od posledně?
 • Nenapadají mě k tomu další související otázky?

Kupodivu jsem si na všechny tyhle otázky dnes odpověděla ano a celých 54 minut jsem strávila jen touto poznámkou. Díky tomu jsem svou hypotézu zase posunula a kousek dál. Sice trochu jiným směrem — položila jsem si několik otázek, které spíš platnost mé hypotézy vyvrací — ale i to je posun vpřed.

Abych to nějak shrnula. Přijde mi, že jsem dneska obrátila celý proces na ruby. Tradiční přístup je spíš: informační zdroj -> zdrojové poznámky -> permanentní poznámky. Já jsem dnes šla v podstatě opačným směrem. Začala jsem od existující permanentní poznámky a ta mě dovedla k inspiracím jaké zdroje, bych si mohla zpracovat, abych tuhle poznámku posunula. Permanentními poznámkami řízené psaní zdrojových poznámek. Hlubokým poznámkováním řízené mělké poznámkování.

Říkám si, že ze začátku, když je poznámek v zettelkasten málo, tak tradiční proces dává smysl. Ale možná čím je poznámek v zettelkasten více, tím bude větší smysl dávat ten proces otočit? A začínat hluboké poznámkování uvnitř zettelkasten? Od poznámek, které chci rozvíjet dále?

✅ pátek 15. září 2023

Splněno. 1 hodina a 1 minuta. Pokračovala jsem v testování včera objeveného — obrácený směr poznámkování, kdy podněty pro své mělké poznámkování vytvářím během hlubokého poznámkování.

Doteď jsem během mělkého poznámkování vytvářela podněty pro hluboké poznámkování. A podněty pro mělké poznámkování jsem neřešila nijak systematicky. Spíš jsem zdroje vybírala jen tak intuitivně. Podle chuti. Musím však říct, že tenhle obrácený způsob, kdy vybírám zdroje pro mělké poznámkování systematičtěji, na základě toho, že by mohly obsahovat něco podnětného pro permanentní poznámky, které mě právě hodně baví rozvíjet… tak tenhle způsob mi přijde zase o level někde jinde. Někde výše.

Možná si teď ale v duchu říkáte… Jak ale, Eliško, během toho hlubokého poznámkování víš, které zdroje by mohly obsahovat něco podnětného? Tos je přece už musela někdy v minulosti číst ne? Ale pak je to zase směr od mělkého poznámkování k hlubokému, nebo ne? Nebo je to cyklus?

Well. O tom zase někdy příště. Teď už se potřebuji jít připravovat na obhajobu své disertace, která už je za týden! Aaaaaaa.

✅ sobota 16. září 2023

Splněno. 44 minut. Zpracovávala jsem jednu letmou poznámku, kterou jsem si zapsala při včerejším hlubokém poznámkování.

Tak si říkám, že je mé dnešní poznámkování dobrým podpůrným argumentem pro jednu z mých hypotéz — při hlubokém poznámkování není dobré dávat si cíle typu „každý den vytvořím alespoň tři permanentní poznámky“. Moje zkušenost je, že každá permanentní poznámka potřebuje různě dlouhou dobu. A ta může být od dvou minut až po dvě hodiny. Rozsah je fakt obrovský.

Pokud si jako cíl dáme určitý počet poznámek denně, bude nás to podle mě svádět k cestě kvantity poznámek a nikoliv jejich kvality. Jo. A u psaní delších poznámek nebudeme mít ani radost, že jsme objevili něco důležité, ale budeme mít výčitky, že nám to trvá moc dlouho.

Já jsem třeba dneska celou třičtvrtě hodinu psala jednu permanentní poznámku. A stejně ještě není hotová a budu se k ní potřebovat vrátit. Mám k této poznámce tolik co říct, že je nakonec možné, že ji budu potřebovat/chtít rozdělit na několik menších. K tomu by ale nedošlo, kdybych si na její formulaci nedopřála dost času. Kdyby mi na ramenou seděl permoníček vykřikující: „Eliško, to nestihneš. Makej. Ještě dneska potřebuješ udělat dvě další poznámky.“

✅ neděle 17. září 2023

Víte, jak rychlé je plavání v medu? Asi tak jako mé dnešní poznámkování. Má inteligence i nadšení si vybírají svou každoměsíční dovolenou. Dnes tedy jen 32 minut. Pokračovala jsem v rozpracovávání existující permanentní poznámky.

Dnešní words of wisdom pro future Elišku? Buď k sobě milejší a dovol si občas nepodávat v poznámkováni i v životě nešpičkové výkony.

✅ pondělí 18. září 2023

Zbožňuju dny, kdy mé tělo spolupracuje. Dnes ale takový den není. Návyk poznámkování tedy držím opět u spodní hranice — jen 33 minut. Rozpracovávala jsem existující permanentní poznámku.

Dnes jsem si při poznámkování uvědomila, že jsem si někdy v minulosti nevědomě upravila myšlenkové vzorce ohledně atomicity poznámek.

Pamatuju si, že jsem atomicitu poznámek dřív hodně řešila. Je tahle permanentní poznámka dost atomická? Neměla bych ji radši rozdělit na menší? A nejsou teď už moc malé? Tohle mě samozřejmě při práci strašně zpomalovalo a frustrovalo.

No ale dneska jsem si všimla, že už tenhle blok nemám. Prostě to dělím více intuitivně. A když se podívám třeba na tu svou dnešní poznámku, tak by se určitě dala rozdělit na menší. Jenže dělat to zatím nebudu. Nemám k tomu teď dostatečně silné proč. Než abych rozdělovala poznámky just in case, tak je rozděluji just in time. Tedy až když to potřebuju. Kdy tohle nastane? Třeba když už cítím, že se v poznámce ztrácím — když už její komplexita naroste na úroveň, kdy rozdělením na menší napomůžu její srozumitelnosti. Tedy snížím zase tu složitost na přijatelnou úroveň. Druhá situace je třeba ta, když zjistím, že potřebuju napojit poznámku na nějakou část jiné poznámky. Pak tuto část vyjmu a udělám pro ni samostatnou poznámku.

Takže závěr. Myslím si, že není potřeba se příliš zasekávat na tom, jestli jsou naše poznámky v digitální zettelkasten opravdu atomické. Protože co se stane, když nebudou? Podle mě nic, co by se v budoucnu nedalo vyřešit během pár minut refaktorizací dané poznámky.

Mimochodem, včera můj návyk poznámkování oslavil půl roku! Všechno nejlepší, draku!

✅ úterý 19. září 2023

Splněno. 25 minut. Dneska jenom rychlovka. Vyrážím na celý do města na různé vyřizovací pochůzky. Při poznámkování jsem pokračovala v rozpracování existující permanentní poznámky.

✅ středa 20. září 2023

30 min. Pokračovala jsem v rozpracování existující permanentní poznámky.

Já vím, já vím. Je to teď nuda, číst ty moje záznamy. Moc se toho tady neděje. Návyk držím u spodní meze a žádná zajímavá poznámková pozorování se nekonají. Well. I to je ale vlastně pozorování.

Jakmile jsem ve stresovém období, kdy mám před sebou nějakou významnou událost, tak čím více se ta událost blíží, tím víc se mi přivírají klapky na očích a já se nezvládám soustředit na nic jiného. Spoustu draků pouštím na svobodu — třeba návyk ranního vstávání, cvičení a mělkého poznámkování. Uletěli. U návyku hlubokého poznámkování mě drží… co mě tu vlastně drží? Neřekla bych, že je to úplně ten veřejný závazek, spíš to už prostě fakt beru jako součást své identity. A když jsem zvládla poznámkovat i na dovolené, tak prostě těch 25 minut dám vždycky.

Anyway. Takže jakmile přijde nějaká stresová událost, tak mám sklony vykašlat se na zdravé a pomocné návyky, které dlouhodobě buduju. Třeba právě oblast self-care jde do háje mezi prvními — pracuju déle, nezvládám odpočívat, kvůli tomu špatně spím, pak nezvládám ráno vstávat, takže jsem unavená, takže pracuju déle… a kolo se roztáčí. A všechno je to proto, že mám blbý pocit z toho, že bych měla odpočívat v období, kdy mě něco stresuje a já mám pocit, že bych pro to měla udělat něco víc (a ne odpočívat). A přitom právě oblast self-care v tuhle chvíli potřebuju nejvíce. Ne se na ni vykašlat.

No. Konec mé pity party. Ta slavná stresová událost, obhajoba mé disertace, už je tento pátek. Takže ještě pár dní a bude to za mnou. Ale do budoucna mám určitě na radaru zapracovat na zvládání stresu.

✅ čtvrtek 21. září 2023

Splněno. 25 minut. Nemáte někdo tip na boj se stresem z obhajoby disertace? Už zítra. Aaaaaaaa.

Moje mantra, která mi částečně pomáhá: „Don’t worry. You’ll either suffer for nothing or you’ll suffer twice.“

A pak mám ještě tento obrázek, který mě taky trochu uklidňuje…

(A jak mi to s návykem půjde zítra? Přeruším, nebo nepřeruším řetěz? Přijďte mě zkontrolovat.)

Komentáře
 1. Táta Geek napsal:

  Eliško, držím palce, zítra to vyjde!

 2. Miroslav Frýdl napsal:

  Každý den skvělé, jen tak dál, Eliško! Díky za inspiraci a úvahy.

  • Eliška Šestáková napsal:

   Moc děkuju za zpětnou vazbu a podporu, Mirku! Dodal jste mi motivaci na několik týdnů :))

 3. Aneta napsal:

  Velký obdiv za nepřetržitou řadu poznámkování. A rozhodně kvituji i ty úvahy kolem poznámkování, že se záznam neomezuje pouze na „splněno, poznamkovala jsem“. Líbí se mi sledovat myšlenkové pochody a způsob přemýšlení, jen tak dál.

  Začala jsem si prozatím měřit činnosti (čtení, poznámkování, plánuju i práci v práci ), abych věděla, jak dlouho se zhruba vydržím soustředit a po kolika blocích. Jsem celkem překvapená, že celkem málo (při poznámkování max. 37 minut a už to bylo nekomfortní), resp. čekala jsem víc. Dohromady 1:34h. + nějakých 20 min jsem řešila problem se zpětnými odkazy. Na veřejný závazek se ještě moc necítím, ale třeba někdy.
  Zítra v kanclu zkusím soustředění u pracovních činností. Zjistila jsem, že těch doporučovaných 25 min (nebo i 35) je vlastně psychologicky velmi prospěšných u věcí, do kterých se mi vůbec nechce. Protože vím, že budou trvat jen půl hodiny, a pak si dám přestávku. Jednoduché, a přitom (pro mě) tak účinné.

  Tak hodně štěstí (všem )

  • Eliška Šestáková napsal:

   Anet, děkuji za krásný komentář 🙂 S tím psychologickým efektem u 25 minut poznámkování jsi to vystihla. Člověka to tak nevyděsí. A mně se pak často stává, že si po 25 minutách řeknu: „Tak ještě chvilku“. A šup, dalších 25 minut 🙂

 4. Pavel Šnábl napsal:

  Milá Eliško, v jednom příspěvku zhruba v půlce jste se ptala, jestli to někdo čte. Vsadím se, že ano. Minimálně já už teď ano 🙂 (dohnal jsem naráz všechny záznamy :D).

  Dobrá práce, vydržte 😉

  • Eliška Šestáková napsal:

   Jeeee, Pavle! Díky moc za povzbuzení :)) Opravdu jste mě potěšil.

   • Dominika napsal:

    Ano, taky jsem pravidelný čtenář. A těším se na kurz.

    • Eliška Šestáková napsal:

     Awww :)) Moc děkuju za milá slova a podporu, Dominiko.

     • Michaela Dlhá napsal:

      Kedy bude kurz?

     • Eliška Šestáková napsal:

      Děkuji za dotaz a zájem, Michaelo 🙂 V tuto chvíli pracuji na třech kurzech.

      1) Kurz ve spolupráci s nakladatelstvím Melvil s pracovním názvem: „Digitální mozek: Jak být pomocí poznámek efektivnější“, 2) kurz v angličtině o zettelkasten ve spolupráci se Sönke Ahrensem s pracovním názvem „How to take smart notes“ (překvapivě :)) a 3) kurz ve spolupráci se Seduem s pracovním názvem „O poznámku chytřejší: Jak si zapamatovat a aplikovat nové znalosti pomocí poznámek“.

      Přesné termíny dokončení bohužel nedokážu říct. Tvorba kurzů totiž nezáleží pouze na mně. Navíc se ve všech případech snažím, aby byl kurz opravdu obsahově vymazlený. Nicméně do roka doufám, že budou venku všechny tři. 🙂

 5. Leona napsal:

  Milá Eliško, jste mi už asi rok a půl velikou inspirací. Díky za všechny články, za sdílení procesu poznámkování, vše mi hodně pomáhá ve vlastní tvůrčí činnosti. A blahopřeji k odvaze rozhodnout se jít za více procenty spokojenosti. Také jsem to kdysi podstoupila, chce to odvahu, člověk neví, jestli jich dosáhne. Dnes děkuji za to, že jsem to udělala, nyní totiž mám spokojenost na 100%, opravdu. Tak to přeji i Vám!!!

 6. Tomáš napsal:

  Včera jsem narazil na Váš dynamický článek, dnes dočetl — a zatím mám zvýrazněné pasáže, co by zdrojové poznámky.
  Smekám před Vaší houževnatostí. Na nejbližší dobu u YouTube jsem si připravil záznam Vaši přednášky „Systematická organizace vlastních znalostí pomocí metody zettelkasten“ a už se těším až bude u Melvila k dispozici on-line kurz.
  Myslím, že jsem k mému oblíbenému inspirátorovi Jiřímu Benediktovi získal dalšího — respektive další. Děkuji.

  • Eliška Šestáková napsal:

   Tomáši, moc Vám děkuji za milý komentář :)) Udělám co bude v mých silách, abych si Vaši přízeň zasloužila 🙂

 7. Martin Krejzek napsal:

  Zdravím, vlastně mě zajímá jediné. Dá se poznámkovat celý den, nebo to z kognitivních důvodů nejde? Měl jsem teď docela velkou pauzu a věřím, že to prací nad poznámkováním zase nějak doženu. Akorát zavázat se o prázdninách, že něco budu číst pro mě (věřím i pro Vás) znamená, dělat si prokládaně i poznámky. Jen se ptám vlastně i z preventivních důvodů, abych nevyhořel a neztratil bych motivaci psát. P.S. Děkuji za to, že jste vytvořila tuto stránku s tímto velice prospěšným deníkem, už zde mám asi na 50 highlightů!

  • Eliška Šestáková napsal:

   Martine, zdravím a děkuji za komentář! Čtení, poznámkování, konzumace nachytřovacích informačních zdrojů… to vše je přemýšlení a tedy duševní práce. Z mé zkušenosti se tomu celý den věnovat nedá. I když si člověk dává pauzy (což je obecně u duševní práce vhodné), tak po 4 až 5 hodinách má dost. Začne klesat výkon i motivace.

   Ale. Začínám vnímat rozdíl mezi hlubokým a mělkým poznámkováním. To první je náročnější. Je to hodně o přemýšlení. Například tvorba permanentních poznámek. U toho druhého je to jednodušší a mám na to často i energii potom, co jsem 4 až 5 hodiny duševně hluboce pracovala. Do mělkého poznámkování řadím například tvorbu zdrojových poznámek z lehčích zdrojů, na lehčí téma. Například pustit si nějaké YouTube video, které je o tématu, které už znám, ale přesto jsem zvědavá a chci si ho opoznámkovat. Kombinací hlubokého a mělkého poznámkování se podle mě tak dá dostat i na více než 4 až 5 hodin denně.

   Nicméně moje rada by byla snažit se spíše o dlouhodobou konzistenci. Každý den trochu. Já mám třeba ideál jednu hodina hlubokého a jednu hodinu mělkého poznámkování denně. (Minimum 25 minut od každého, když nestíhám.)

   P.S. Doporučuji svůj záznam v deníku z pondělí 19. června 2023. Je to o snášení nepohodlí pomalého postupu vpřed 🙂

 8. Jakub Jeřábek napsal:

  Ahoj, moc děkuji za tohle všechno. Máš můj obdiv.
  Také jsem spadl do světa poznámkování, knowledge-managementu, PARA, Zettelkasten, atomické poznámky atd.
  Osobně by mě velmi zajímal work-flow a systém jiných lidí, napadlo mě, co takhle zveřejnit záznam z takového 25 minutového zpracovávání poznámek? Samozřejmě někomu to nemusí být příjemné, takhle ukazovat svůj „druhý mozek“, ale přesto se ptám. 🙂
  Měj se hezky!

  • Eliška Šestáková napsal:

   Moc děkuji za komentář, Kubo. A zdravím kolegu poznámkáře 🙂

   Se svým návrhem mi čteš myšlenky. O zveřejňování záznamu svého live poznámkování uvažuju. Jen potřebuju ještě promyslet, jak konkrétně bych to realizovala. Ale jsem moc ráda, že ses zeptal, protože teď aspoň vím, že minimálně jeden člověk by se na to (po)díval :))

 9. Michaela Dlhá napsal:

  Narazila som na váš denník včera a musela som ho prečítať od začiatku do konca. Okrem podnetných úvah a reflexií som tu našla niekoľko zdrojov, ktorým sa určite budem venovať. Píšem blog a minimálne pri článkoch, ktoré si vyžadujú prácu so zdrojmi, sú poznámky nevyhnutné.
  Stále si však neviem nájsť svoj spôsob, ako tvoriť, ukladať a prepájať poznámky z literatúry. Zettelkasten mi príde pre moje potreby príliš zložitý a okrem toho keďže nevidím, nemám ani toľko možností hľadať programy, ktoré by mi vyhovovali.
  Už som skúšala Obsidian, Roam Research, Notion, Workflowy a všetky sú natoľko neprístupné, že sa s nimi so screen readerom nedá pracovať.
  Zatiaľ som skončila pri Simplenote, ktorý umožňuje aspoň prepájať poznámky medzi sebou. V ňom by sa určitá zjednodušená forma Zettelkastenu urobiť dala, tak uvidíme, kam ma môj výskum nakoniec zavedie.

  • Eliška Šestáková napsal:

   Moc děkuji za komentář, Michaelo 🙂 Držím vám při budování vašeho poznámkovacího systému palce. Vím, že to může být náročná a frustrující cesta, než si člověk najde, co mu vyhovuje a slouží. Mohu ale slíbit, že to stojí za to a že tam určitě dojdete!

   Mohu poprosit o link na váš blog? Moc ráda se na něj podívám 🙂

   Co se týče zettelkasten… Dokázala byste pojmenovat, co konkrétně vám přijde na tomto systému složitého? Moc by mi to pomohlo 🙂

   Jinak si z zettelkasten určitě klidně vezměte jen to, co vám přijde užitečné a ostatní ignorujte 🙂 Přidávám ještě odkaz na svou nedávnou přednášku o zettelkasten, kterou jsem měla na KISK MUNI: link. Přijde mi, že jsem tam systém zettelkasten vysvětlila snad zase o trochu srozumitelněji, tak třeba vám to pomůže 🙂 A co se týče aplikací… Mám takovou mantru: „Luhmann měl jen dřevěnou skříň se šuplíky“. Tím sama sobě připomínám, že o aplikaci to není. Používám sice Roam, ale jsem si docela jistá, že bych zvládla fungovat i v Simplenote. Na čem záleží, je to přemýšlení a poznámkování. Pokud má tedy Simplenote funkce, které potřebujete, klidně bych u něj zůstala 🙂

   • Michaela Dlhá napsal:

    Odkaz na blog: link. A v čom mi príde Zettelkasten náročný, to sama neviem. Nerozumiem zrejme celému tomu konceptu bibliografických, letmých a permanentných poznámok. Lepšie povedané, jasné, že rozumiem, ale príde mi to príliš prepracované, príliš zložité. Teraz čítam pořiďte si druhý mozek od Tiaga Forteho, samozrejme, s tým, že si z knihy robím poznámky. A zdá sa mi, že pre mňa je to oveľa zrozumiteľnejší koncept. Vyzerá to zatiaľ napríklad nejako takto: link.
    Prednášku si, samozrejme, pozriem.

    Čo mi robí zatiaľ veľký problém prepájať predchádzajúce poznámky s tými súčasnými, väčšinou mi neblikne v hlave, že už som niekde niečo podobné čítala a mám k tomu poznámku urobenú.

 10. Martin Blatný napsal:

  Ahoj,
  já to čtu taky, hlavně kvůli tomu, abych se dozvěděl, kudy cesta nevede… 🙂
  Myslím, že většina lidí řeší stejné nebo podobné problémy – a když se tu dočtu, jak se dají řešit (nebo nedají), ušetří mi to čas v prošlapávání cestiček (ano, jako slavné „vypouštením tabákového dýmu do vody zlato nevzniká“).
  Ale každopádně je to hrozně zajímavé, je vidět, že se nad poznámkováním zamýšlíš a snažíš se to dovést k dokonalosti…
  Vydržet!

  • Eliška Šestáková napsal:

   Velké díky, Martine, za komentář a povzbuzení! 🙂 Těší mě, že ti mé zkušenosti pomáhají na tvé cestě za poznámkováním. To je paráda!

   Připomněl jsi mi citát od Sönkeho z knihy Jak si dělat chytré poznámky: „Mnohem efektivnější [než ponaučení z vlastní zkušenosti] je učit se ze zkušeností ostatních“.

 11. Pepa Zeman napsal:

  Eliško, Vaši cestu k vybudování návyku si pročítám den po dni a je pro mě velká inspirace. Sám jsem na návycích začal pracovat pomocí buzerlístku v mém BuJo.
  Tento rok jsem si dal za cíl se naučit dělat si správně poznámky z knih a dokázat z nich vytěžit víc než v minulosti. Naneštěstí mám problém v tom, že i když něco nastuduji, neumím to převést do praktického použití. Nejlépe se učím na příkladech. A o tom Vaše série skutečně je. Moc děkuji za inspiraci, že jste nás nechala nahlédnout pod pokličku Vašeho workflow. A navíc ta geekovská mluva je hrozná zábava.
  Rozumím tomu správně, že jste odešla od zpracovávání highlightů v Readwise a píšete rovnou do Roamu? Zrovna jsem se chystal, že to začnu zkoušet aplikovat u sebe 🙂

  • Eliška Šestáková napsal:

   Pepo, velké díky za krásný komentář :)) Opravdu mě potěšil!

   Ano. Vyčetl jste z mého nachytřovacího deníku správně, že jsem přestala se zpracováváním highlightů v Readwise. A vlastně nejen to, já už jsem i přestala s automatickou extrakcí highlightů do Readwise úplně (z knih a hlubších článků).

   Teď dělám to, že si u knih vždy přečtu sekci/kapitolu, knihu zavřu, napíšu si co si pamatuju / co mi utkvělo (+ letmé poznámky případné). Pak knihu zase otevřu a kouknu, jestli jsem na něco nezapomněla. Případně si opíšu nějaký doslovný citát, pokud mám pocit, že by se to v citaci mohlo někde hodit. Pak svou mysl přeorientuju z kontextu zdroje do kontextu toho, co zajímá mě — otázky nad kterými přemýšlím, diskuze, které ve své zettelkasten rozvíjím, a zamyslím se jak to souvisí. Pokud mi to dává smysl, tak si vytvořím permanentní poznámky. No a pak teprve se zamyslím, jestli mi dává smysl si nějakou myšlenku opakovat pomocí spaced repetition a pokud ano, tak teprve tehdy dát citát/myšlenku do Readwise 🙂 Takže jsem Readwise začala víc používat jako klasický spaced repetition SW jako je třeba Anki a méně už jako extrahovací nástroj (ačkoliv pořád občas něco extrahuji, třeba newslettery/články s shallow obsahem, kde nemá smysl dělat tak precizní zpracování jako u knih).

   Tenhle nový způsob je nejen mnohem více intelektuálně obohacující, ale také uklidňující, že nevyrábím žádné úkoly pro své budoucí já (highlighty ke zpracování). 🙂

   Take notes and prosper :)) Ať jde poznámkování od ruky/klávesnice.

 12. Radim Pokorný napsal:

  Eliško, nádhera! Motivační příběh pro ostatní jako hrom!
  Myslel jsem si, že se zpracováváním poznámek mám problém pouze já…
  Inspirujete mě ke stejnému budování návyků! Jen se s ním nebudu chlubit veřejně. Neuměl bych to tak hezky popsat jako vy a nejsem takový masochista (ale veřejný závazek chápu).
  Držím vám palce a moc fandím (odskočil jsem ke komentáři ze dne 29. března po otázce, zda to někdo čte …).

  • Eliška Šestáková napsal:

   Jeeee, Radime! Díky moc za krásný a povzbuzující komentář! You just made my day :)) To je paráda, že je nás na cestě za poznámkovacím návykem více. To se nám půjde hned víc zlehka.

 13. Jan Máca napsal:

  Hlavně to s poznámkami nepřehánět. Poslední dobou jsem drasticky omezil co opravdu stojí za zapsání. Samým poznámkováním pak není čas na nic jiného 🙂 Pozorně jsem hltal váš seriál o zettelkasten, abych nakonec zjistil, že to není pro mne nejvhodnější. Mám málo vzájemně provázaných poznámek z mnoha různých oblastí, takže jsem nakonec (prozatím 🙂 ) skončil u třídění dle #tagů. Opustil jsem atomové poznámky, danému tématu věnuji jednu poznámku, u které průběžně doplním, změním, či vymažu pár vět. Nevím, zda jste četla tento článek (objevil jsem jej dnes) – docela dost poučné i pro můj „Shiny New Toy Syndrome“ – link

  • Eliška Šestáková napsal:

   Moc děkuji za komentář, Honzo! 🙂 Je to rozhodně zajímavý podnět pro zamyšlení.

   Poznámkový systém by určitě měl sloužit hlavně nám. Dělat atomické poznámky může být teď trendy, ale určitě to není jediná fungující možnost. Paráda tedy, že jste si všiml, že vám tento způsob (prozatím) nevyhovuje, a vydal se vlastní cestou.

   Napadá mě k tomu ještě, že to nejdůležitější v poznámkovém systému by mělo být podle mě to, že si poznámky tvoříme/píšeme vlastními slovy a netvoříme jen sbírku highlightů například. Been there. Done that. A mohu potvrdit, že návratnost časové investice je tam minimální.

   Článek jsem každopádně neznala, děkuji za tip. Ukládám si. 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.