O 25 minut chytřejší

Čtení knih, koukání na videa, poslech podcastů. Všechny tyto aktivity mají jedno společné…

… Neustále mě uvádějí v pokušení a svou svůdností způsobují, že jim až příliš často dávám přednost před zpracováváním poznámek.

Tak. Řekla jsem to.

Eliška raději sáhne po novotou vonící knize plné čerstvých informací, než aby se vrátila k pasážím, které ji zaujaly u knihy, kterou dočetla před měsícem. Má dokonce větší chuť si po jedenácté (!) přečíst knihu Jak si dělat chytré poznámky místo toho, aby si z ní konečně už ty chytré poznámky udělala. Unbelievable.

„To už jsme četli. To si pamatujeme. Vracet se k tomu je ztráta času.“ našeptává mi můj vnitřní hlas pokaždé, když se chci pustit do zpracování poznámek.

Kecá? Very much so.

Zkušenosti mě až moc dobře naučily, že bez zpracování pro mě kniha bude za pár měsíců podobně užitečná jako ta, kterou jsem nikdy nečetla. Zpracovávání poznámek JE smysluplná činnost. Vím to. Ale přesto se až příliš často nechám svést na stranu temnoty. Na stranu konzumenta.

A tak se mi pomalu (vlastně docela rychle) hromadí nezpracované zdroje. Nezpracované knižní highlighty. Nezpracované poznámky z videí. Nezpracované vlastní nápady a myšlenky.

And I take no joy in that. (Ale jako pozorovateli mi to docela zábavné připadá vzhledem k tomu, že když už se do zpracování poznámek pustím, tak mě to baví a nechce se mi přestat.)

Anyway, rozhodla jsem se, že to chci změnit.

A pak ještě asi desetkrát. Uf.

Každý můj dosavadní ušlechtilý pokus zavést návyk pravidelného zpracovávání poznámek ztroskotal na úskalích každodenního života.

A tím se dostávám k tomu, proč se potkáváme tady. V tomto článku.

Dávám totiž na radu Jamese Cleara, guru návyků, který ve své knize Atomové návyky píše, že účinným motivačním prvkem může být vědomí, že nás někdo sleduje. „Je pak méně pravděpodobné, že budete prokrastinovat nebo že své předsevzetí úplně vzdáte, protože se s tím pojí bezprostřední vysoká cena, kterou zaplatíte.“ vysvětluje James.

Cena, kterou bych zaplatila já, je následující: Pomyslíte si o mně, že jsem líná. Řeknete si, že kážu vodu (pište si poznámky) a sama piju víno (dávám přednost konzumaci). A to nedopustím. (Alespoň takový je plán.)

No a k čemuže se to přesně takto veřejně zavazuju?

Pravidlo mé mise je prosté: Každý den se budu alespoň 25 minut (1 pomodoro) věnovat zpracovávání poznámek.

That’s it. I kdybych kvůli tomu měla zůstat o 25 minut déle vzhůru.

Vítejte v mém veřejném nachytřovacím deníku! Mým plánem je zde každý den přidat nový záznam popisující mou cestu za budováním návyku zpracovávání poznámek. A cílem je vydržet co nejdéle nepřetrhnout řetěz.

Držte mi palce. Jdu na to. This is going to be fun, right? Right?

✅ pondělí 13. března 2023

TLDR: Splněno. 25 minut. První průchod highlighty knihy Digitální minimalismus v aplikaci Readwise.

Začínám.

Ke svým 25 poznámkovým minutám jsem se ale dostala až kolem osmé hodiny večerní. Normálně bych v tuhle dobu už mávla rukou a řekla si, že to zkusím zase zítra. Jenže to bych to musela přiznat tady v deníku.

Cože? Selhala hned první den? Nepřichází v úvahu.

Kvůli únavě jsem se ale do psaní permanentních poznámek nepustila a rozhodla se místo toho věnovat se mentálně jednodušší variantě zpracovávání poznámek — procházení knižních highlights v aplikaci Readwise.

Mé oko padlo na knihu Digitální minimalismus. Měla jsem totiž podezření, že by se mi myšlenky z ní mohly hodit v jednom z mých aktuálních projektů.

Highlighty z knihy jsem procházela jeden po druhém a u každého se zamýšlela, zdali je opravdu tak zajímavý, jak se mi při čtení knihy zdálo. Ne? Discard. Jinak keep. Pokud jsem se highlight rozhodla ponechat, zamýšlela jsem se zároveň, zdali by se nedal zkrátit. Tučně jsem také zvýraznila klíčové sdělení.

Říkám tomu „první průchod highlighty“ (creative name, I know).

Hlubší zamýšlení se nad obsahem highlightů a připisování poznámek nechávám až na další průchod.

✅ úterý 14. března 2023

TLDR: Splněno. 25 minut. Pokračování v prvním průchodu highlighty knihy Digitální minimalismus v aplikaci Readwise.

Hrůza. Ke zpracování poznámek jsem se dostala ještě později než včera — až kolem půl deváté večer. Říkám si sama pro sebe (a pro vás, protože to budete číst), že takhle to dál nejde.

Přemýšlím tedy nahlas, jak si činnosti během dne poskládat jinak.

Můj nápad je, že bych se mohla zpracování poznámek věnovat hned po obědě. Teď tam zpravidla řeším komunikaci jako emaily a sociální sítě. A případně také nějaké operativní jednodušší úkoly. Tyhle aktivity jsou ale jako smrad. Stejně jako ten vyplní vždy celou místnost, tak i tyhle aktivity vyplní celé odpoledne a najednou je večer.

Takže od zítra to zkusím jinak. Snad na to vyzraju. Fingers crossed.

Anyway, dnes jsem pokračovala ve zpracovávání highlightů z knihy Digitální minimalismus v aplikaci Readwise — stále ještě včera popisovaný první průchod.

✅ středa 15. března 2023

TLDR: Splněno. 25 minut. Dokončení prvního průchodu highlighty knihy Digitální minimalismus v aplikaci Readwise.

Co myslíte, povedlo se mi to? Povedlo se mi dostat se ke zpracování poznámek během odpoledne?

Ani omylem.

Dostala jsem se k tomu v půl osmé večer a měla jsem faaaakt velkou krizi. Odkládala jsem to, co se dalo, protože jsem dnes byla jak přejetá parním válcem.

Mám z toho jedno ponaučení do dalších dní. Hned po obědě si zpracovávání poznámek plánovat nebudu. Je to pro mě totiž hluboká práce a té já se věnuji od rána až do oběda. Po obědě tedy (po právu) všechny mé vnitřnosti křičí:

„Teď už žádná hloubka! Emaily! Ukaž nám, co přišlo za emaily!“

Upravený plán tedy zní tak, že bych se po obědě nejprve věnovala svému daily review, ve kterém mám zahrnuté i komunikační kolečko (email, MS Teams, discord, sociální sítě). A teprve až potom, bych si dala 25 minut zpracování poznámek. Tak uvidíme.

Každopádně pokud vás zajímá, jak jsem svých 25 minut strávila dnes, tak to bylo opět zpracováváním poznámek z knihy Digitální minimalismus v aplikaci Readwise. A dokončila jsem první průchod highlighty. Což je, když si tak uvědomím, super. Za normálních okolností bych se ke zpracování poznámek během posledních tří dní pravděpodobně nedokopala.

Děkuji tedy na tomto místě svému minulému já za nastolení nenormálních okolností.

✅ čtvrtek 16. března 2023

TLDR: Splněno. 25 minut. Druhý průchod highlighty knihy Digitální minimalismus v aplikaci Readwise.

Vtipný.

Až teď mi došlo, že jsem se svým veřejným prohlášením vlastně zavázala ke dvěma návykům. Za prvé se budu každodenně alespoň 25 minut věnovat zpracovávání poznámek. A za druhé o tom vždy napíšu deníkový záznam na web.

How did I miss this?!

Ale zpět k poznámkování. Dnes jsem se k poznámkám dostala asi v 16:30. To je docela fajn, protože od 17 hodin se zpravidla chodím projít a uzavírám tím pracovní den.

A jak jsem dneska poznámkovala?

Zahájila jsem druhý průchod highlighty knihy Digitální minimalismus v aplikaci Readwise. Narozdíl od prvního průchodu se v rámci druhého více zamýšlím, jak jsou jednotlivé highlighty relevantní k mým projektům, práci a zájmům. K highlightům si píšu poznámky a přidávám štítky.

Reflexe pro další dny:

  • Zpracováním poznámek by bylo vlastně lepší začít hned ráno. Možná klidně hned jako první činnost. Stejně jsem říkala, že to považuji za hlubokou práci a té se věnuji právě dopoledne. Nebo možná by poznámkování mohlo být poslední činností v rámci hlubokého bloku. Je totiž možné, že se zpracovávání poznámek budu věnovat v rámci projektu, na kterém budu dopoledne pracovat. No a tím pádem by bylo další zpracování poznámek ke konci hlubokého bloku pouze volitelné.
  • Psaní deníkového záznamu na web spíš ponechám až na večer. Klidně jako poslední činnost. I kdybych si svých 25 minut zpracování poznámek splnila totiž hned ráno, tak je tu šance, že tento počet minut ještě během dne navýším. No a tím bych se přece měla tady pochlubit. To je jasný.

✅ pátek 17. března 2023

TLDR: Splněno. 25 minut. Dokončení druhého průchodu highlightů knihy Digitální minimalismus v aplikaci Readwise a jejich následný export do poznámkové aplikace Roam Research.

Dnes jsem zkusila dopolední hluboký blok odstartovat právě poznámkováním.

Výsledek?

Maličko jsem se cítila guilty, že neposouvám nějaký projekt a místo toho si hraju s poznámkami. Just in case. Kdyby se někdy v budoucnu náhodou hodily. Ale pocit viny mě brzy přešel, protože se začalo ukazovat, že mi přece jen tyhle poznámky mohou při aktuálních projektech pomoci.

Takže. Ponechávám si tento čas jako možnost, kdy se můžu zpracovávání poznámek věnovat pravidelně.

Následující dny bych ráda vyzkoušela ještě varianty, kdy se budu zpracovávání poznámek věnovat ke konci hlubokého bloku. To se ale bude týkat až zřejmě středy. O víkendu totiž Eliška nepracuje. A v pondělí s úterým nepojedu dle standardního režimu.

To byla zase reflexe. A teď k tomu, co jsem vlastně dneska udělala…

… Během dnešních dopoledních 25 minut jsem dokončila druhý průchod highlighty knihy Digitální minimalismus v aplikaci Readwise. Následně jsem je vyexportovala do poznámkové aplikace Roam Research. Od této chvíle totiž už zpracování poznámek z této knihy budu výhradně dělat pouze tam.

Highlightů z knihy Digitální minimalismus mám 71. In case you are wondering.

✅ sobota 18. března 2023

TLDR: Splněno. 25 minut. Zpracovávání knihy Digitální minimalismus v aplikaci Roam Research. Rozdělení highlightů do sekcí a jejich následné procházení a dopisování poznámek (hlavně biblio).

Konečně vykouklo jaro. Byla jsem se projít v přírodě. Pekla venku buřty na ohýnku a večer hrála s rodiči kanastu. Jo a zjistila jsem, že Rohlík už jezdí k rodičům na vesnici! Boží.

Cože? Na to jste se neptali?

Tak tedy zpátky k poznámkování: Eliška a návyk každodenního zpracovávání poznámek, den šestý 🎬.

Upřímně. Čekala jsem, že si v sobotu trochu nahoním triko a dám sem nějaké stovky minut, ale nakonec jsem svůj den zaplnila odpočinkovými analogovými aktivitami.

Plnit si svých 25 minut jsem začala v 11.00 dopoledne. Pokračuji ve zpracování knihy Digitální minimalismus, protože myšlenky z ní teď díky předchozím dní nosím v hlavě, a mám tak větší chuť je rozpracovat dále.

Dnes už jsem plně pracovala v aplikaci Roam Research. Protože je highlightů z knih většinou hodně (vyšší desítky, občas stovky), tak je nejprve shlukuji do sekcí, jak mi přijde, že spolu souvisí. Vidím to také jako součást procesu blíže se seznamovat s myšlenkami v highlightech obsažených, protože sekce = jakýsi bigger picture.

✅ neděle 19. března 2023

TLDR: Splněno. 31 minut! Dopisování biblio poznámek k highlightům z knihy Digitální minimalismus.

Přišli jste mě zkontrolovat? To je dobře. Díky vám mám za sebou už 7 úspěšných dní!

Každodenní pokrok není tak velký. Protože co si budeme povídat, za 25 minut zpracovávání poznámek toho zase tak moc nestihnu. Ale když jsem se přes rameno podívala dnes, po týdnu, tak vidím, že jsem se přece jen posunula. A to je radost.

Zvlášť když si uvědomím, že bych za normálních okolností nezpracovala nic, protože bych měla kýbl chytrých výmluv.

A co jsem dělala dnes?

Poznámkám jsem se věnovala dopoledne asi kolem 10:00. A pozor! Ne 25, ale celých 31 minut. Dobrý co? Říkala jsem si, že na mě budete pyšní.

Pokračuji ve zpracovávání knihy Digitální minimalismus. Stále ještě procházím jednotlivé sekce a více se zamýšlím nad jednotlivými pasážemi při dopisování biblio poznámek.

✅ pondělí 20. března 2023

TLDR: Splněno. 27 minut. Stále kniha Digitální minimalismus.

Dnes mě navštívil Únavus Maximus. A prý se ještě pár dní zdrží. Tyhle dny pro mě budou tedy první velká zkouška u návyku vydržet. Rozhodně si nedělám iluze o splnění návyku nadplán — budu se držet pouze minimální hranice 25 minut…

… Tak nakonec jsem za dopoledne minut dala 27. To je dnes nadpozemský výkon. Plácám se po rameni a jdu odpočívat.

(A jak mi to šlo s návykem v úterý? To vám povyprávím zase ve středu.)